اینتل باید 949 میلیون دلار برای پتنت ترول VLSI برای یک پتنت منسوخ شده تراشه بپردازد

چه اتفاقی افتاده؟ اینتل در نبرد مداوم خود با VLSI، یک تولیدکننده مدارهای مجتمع سفارشی (IC) که اکنون از بین رفته است، باید جریمه سنگینی را به دلیل نقض حق امتیازی که تقریباً دو دهه پیش اعطا شده است بپردازد. هیئت منصفه فدرال در تگزاس بار دیگر به نفع VLSI، یک شرکت غیر عامل متعلق به شرکت سهامی خاص Fortress Investment Group، رای داد و اینتل را به پرداخت 949 میلیون دلار محکوم کرد. این مبلغی است که شرکت سانتا کلارا نمی خواهد برای فناوری ای که حتی با آخرین تراشه های کامپیوتری آنها کار نمی کند هزینه کند.

از نظر VLSI، این پتنت هنوز توسط اینتل برای معماری‌های CPU Skylake و Cascade Lake، پردازنده‌هایی که به ترتیب در سال‌های 2015 و 2019 راه‌اندازی شدند، استفاده می‌شد. با این حال، فناوری ثبت شده VLSI به ثبت درخواست در سال 2005 برمی گردد. این پتنت هنوز فعال است و از نظر تئوری باید در سال 2025 منقضی شود.

پتنت مورد بحث توسط VLSI از سازنده تراشه هلندی NXP Semiconductors NV به دست آمده است و به گفته وکیل ثبت اختراع، باعث “میلیون ها و میلیون ها تخلف در ثانیه” در پردازنده های اینتل می شود. هیئت منصفه متقاعد شد و VLSI تمام خسارت درخواستی خود را دریافت کرد.

جریمه 949 میلیون دلاری یکی دیگر از اپیزودهای جنگ حقوقی بین اینتل و VLSI است، که دومی تنها به عنوان یک پوسته خالی و یک ترول حق ثبت اختراع عمل می کند تا تمام پولی را که می توانند از شرکت سابق که هنوز هم فعال است، جمع کنند. در ماه مارس، هیئت منصفه تگزاس به اینتل دستور داد بیش از 2 میلیارد دلار به VLSI بپردازد، در حالی که در آوریل دومین محاکمه به نفع اینتل به دلیل ادعای نقض پتنت 3 میلیارد دلاری به پایان رسید.

بخونید:  دولت بایدن می خواهد 30 درصد مالیات بر برق مصرفی برای استخراج ارزهای دیجیتال اعمال کندمنبع

ثبت اختراع US7247552B2 “تکنیکی برای کاهش مشکلات عیوب ناشی از استرس اعمال شده بر روی لنت های باند” را پوشش می دهد. فناوری ثبت اختراع طراحی تراشه را قبل از فرآیند ساخت واقعی بهبود می بخشد و خطوط فلزی ساختگی را به لایه های متصل به هم اضافه می کند تا چگالی فلزی لایه های متصل را افزایش دهد.

به گفته اینتل، فناوری مورد مناقشه به هیچ وجه توسط CPU های آن استفاده نمی شود. اینتل در دادگاه استدلال کرد که Skylake و Cascade Lake از فناوری‌های توسعه‌یافته داخلی استفاده می‌کنند و پتنت VLSI اصلاً با پردازنده‌های مدرن کار نمی‌کند. نیازی به گفتن نیست که سازنده تراشه از این حکم راضی نبود و درخواست تجدید نظر خواهد داد.