اینتل تاندربولت 80 گیگابیت بر ثانیه را با عملکرد مشابه USB4 2.0 عرضه می کند


آینده نگر: آخرین نسخه‌های Thunderbolt و USB در این ماه از مخفیگاه بیرون آمدند. هر دو فناوری دارای برخی قابلیت‌های مشترک هستند زیرا استانداردهای اتصال جدید پهنای باند آنها را نسبت به نسل قبلی خود دو برابر می‌کند. مشخصات نهایی در ماه های آینده انتظار می رود.

اینتل روز سه شنبه آخرین نسخه فناوری اتصال تاندربولت خود را به نمایش گذاشت. این یک اتصال 80 گیگابیت بر ثانیه را مدیریت کرد که پهنای باند استاندارد فعلی شرکت – Thunderbolt 4 – را دو برابر کرد و به همان خروجی USB4 نسخه 2.0 که اخیراً معرفی شده بود، رسید.

با پوشش تور فناوری اینتل در سال 2022، Tom’s Hardware شاهد این نمایش در مرکز توسعه اینتل در حیفا، اسرائیل بود. در آنجا، اینتل یک ویدیوی زنده از اتصال 80 گیگابیت بر ثانیه ارائه کرد که دو خط 40 گیگابیت بر ثانیه را از طریق کابل USB-C اجرا می کند.

اوایل این ماه، گروه تبلیغ کننده USB، مشخصات USB4 2.0 با نام گیج کننده را اعلام کرد (برخی ممکن است آن را با USB 2.0 دو دهه ای اشتباه بگیرند). آخرین استاندارد USB دارای حداکثر پهنای باند مشابه تاندربولت جدید اینتل است.

Thunderbolt 3 پایه‌ای برای USB4 نسخه 1.0 بود، به همین دلیل است که هر دو به همان پهنای باند 40 گیگابیت بر ثانیه دست یافتند. Thunderbolt 4 همان پهنای باند را حفظ کرد و در عین حال خروجی نمایشگر را به دو صفحه نمایش 4K (DisplayPort 1.4) و امنیت بهبود بخشید. به نظر می رسد USB4 و Thunderbolt به پیشرفت خود در lockstep ادامه می دهند.

اینتل به طور تصادفی اهداف طراحی خود را برای آخرین نسخه Thunderbolt در سال گذشته فاش کرد، زمانی که GM گرگوری ام. برایانت، GM Client Computing Group توییت کرد و به سرعت عکس‌های آزمایشگاه‌های توسعه اسرائیل این شرکت را حذف کرد. ذکر «فناوری 80G PHY» در عکس‌ها، پهنای باند 80 گیگابیت بر ثانیه را نشان می‌دهد که اینتل از طریق مدولاسیون PAM-3 (مدولاسیون دامنه 3 سطح پالس) به آن دست می‌یابد.

ارائه این هفته به غیر از دستیابی اینتل به هدفی که سال گذشته فاش کرد، چیزهای زیادی را فاش نکرد – حتی نام جانشین Thunderbolt 4. این می‌تواند تاندربولت 5 یا شاید یک نوع جدید از تاندربولت 4 باشد. اینتل نیز زمان عرضه استاندارد جدید را مشخص نکرده است.

در همین حال، USB4 2.0 با نسخه‌های قبلی خود و همچنین DisplayPort 2.0 و PCIe 5.0 سازگار خواهد بود. احتمالاً آخرین نسخه استاندارد خود را قبل از رویداد USB Developer Days در نوامبر خواهد دید. دستگاه هایی که از USB4 2.0 بهره می برند احتمالا تا سال 2023 در دسترس نخواهند بود.منبع