اینتل حالت توربو 350 واتی را برای پردازنده‌های رده بالای Raptor Lake آماده می‌کند

علاوه بر این، AMD اشاره کرده است که پردازنده‌های Zen 4 با ویژگی‌های ویژه‌ای که برای استفاده حداکثری از حافظه DDR5 طراحی شده‌اند، یک موهبت برای علاقه‌مندان به اورکلاک خواهند بود. این کاملا منطقی است که اینتل پروفایل های اورکلاک را برای علاقه مندانی که قصد ارتقای پلتفرم Raptor Lake را دارند آماده کند.

همچنین بخوانید: بنچمارک معماری Core Alder Lake نسل دوازدهم اینتل

تمام نکات، شایعات و نشت‌های اطلاعاتی تاکنون نشان می‌دهند که دستاوردهای عملکرد دریاچه رپتور از طریق ساعت‌های بالاتر و پوشش‌های حرارتی حاصل می‌شود. اخیراً، یک سازنده محتوای فناوری محبوب چینی توانست نمونه‌های صلاحیتی از Core i9-13900KF، Core i7-13700K و Core i5-13600K اینتل را به دست آورد و یافته‌های او تأیید می‌کند که با توجه به خنک‌کننده و تحویل انرژی کافی، پردازنده های Raptor Lake می توانند به سرعت کلاک چشمگیر دست یابند.

با این حال، اینتل باید ثبات پلت فرم و پشتیبانی نرم افزار را بر عملکرد خام اولویت دهد. همانطور که در Alder Lake دیدیم، هسته های الکترونیکی دقیقاً برای بازی مفید نیستند، زیرا باعث مشکلات DRM می شوند و حتی می توانند نرخ فریم را کاهش دهند. اخیراً، مشکلات درایور Alder Lake باعث عملکرد پایین‌تر هنگام استفاده از مرورگرهای مبتنی بر کرومیوم مانند Microsoft Edge و Google Chrome شده است که اهمیت بهینه‌سازی صحیح نرم‌افزار را بیشتر برجسته می‌کند.منبع

اینتل تنها نیست که مصرف انرژی را برای کاهش عملکرد بیشتر از سیلیکون خود افزایش می دهد. پردازنده‌های سری Ryzen 7000 AMD احتمالاً عملکرد بهتری در هر وات ارائه می‌دهند، اما انتظار می‌رود که در سطوح بالاتر، انرژی بیشتری داشته باشند. سوکت AM5 پردازنده هایی با TDP تا 170 وات را در خود جای می دهد و مصرف برق واقعی در بارهای سنگین ممکن است حتی از 230 وات به سمت شمال برود.

بخونید:  شخصی Fast Company را هک کرد و هشدارهای فحاشی و نژادپرستانه Apple News ارسال کرد

ProHardver می نویسد که حالت 350 وات روی نمونه صلاحیت Core i9-13900K می تواند تا 15 درصد عملکرد بهتری داشته باشد، اما نمی توانید از آن استفاده کنید مگر اینکه آن را با یک مادربرد رده بالای سری 700 و یکی از بهترین کیت های خنک کننده آب AIO موجود است. علاقه مندان ممکن است تحمل این هزینه اضافی را کمی سخت تر ببینند، به خصوص که اینتل تایید کرده است که تورم قیمت به زودی برای محصولات مصرفی آن اعمال خواهد شد.

CPU پرچمدار آینده اینتل توانست با استفاده از خنک کننده مایع به فرکانس عظیم 6.1 گیگاهرتز برسد و کاربران قدرتمند بدون شک از فضای بالای اورکلاک قدردانی خواهند کرد. با این حال، این هزینه آشکار کاهش بهره وری انرژی است، که ممکن است بسته به مورد استفاده و قیمت انرژی در منطقه شما برای شما مهم باشد یا نباشد.

به گفته نشریه مجارستانی ProHardver (از طریق VideoCardz)، تیم بلو در حال حاضر در حال آزمایش مشخصات اورکلاک کارخانه ای جدید برای پردازنده های نسل سیزدهم سری Core i9 خود است. این به لطف محدودیت توان 350 وات امکان پذیر خواهد بود که به طور قابل توجهی بالاتر از حد توان پیش فرض PL2 253 وات است.

به طور خلاصه: انتظار می‌رود پردازنده‌های گرافیکی نسل بعدی از نظر مصرف انرژی به ارتفاعات جدیدی برسند، اما به نظر می‌رسد که پردازنده‌های مرکزی اینتل خیلی عقب نخواهند بود. طبق گزارش‌ها، تیم بلو در حال آماده‌سازی یک پروفایل اورکلاک جدید برای پردازنده‌های Raptor Lake با درجه علاقه‌مندی آینده است که عملکرد بیشتری را به قیمت افزایش مصرف انرژی و خروجی گرما امکان‌پذیر می‌کند.

بخونید:  نمایش‌های نمایشی TCL در هفته نمایش، از جمله نمایشگرهای ۵۷ و ۶۵ اینچی ۸K با نرخ تازه‌سازی بالا

هنگامی که ما به پردازنده‌های Alder Lake نگاه کردیم، متوجه شدیم که مدل‌های رده بالاتری مانند Core i9-12900KS نه تنها خنک نگه داشتن آن‌ها دشوار است، بلکه مزایای زیادی از ساعت‌های بالاتر نیز مشاهده نمی‌کنند، بنابراین مشعل اکنون به Raptor داده خواهد شد. دریاچه برای استخراج عملکرد بیشتر از آنچه که اکنون یک معماری بالغ تر است.

انتظار می‌رود سری Raptor Lake اینتل در ماه اکتبر عرضه شود و اولین مدل‌ها اواخر پاییز امسال عرضه شوند. اسناد داخلی فاش شده تأیید کرده‌اند که طراحی‌های جدید پردازنده‌ها خیلی از همتایان Alder Lake خود دور نمی‌شوند، بنابراین احتمالاً نسخه‌های اصلاح‌شده‌ای از قطعات نسل دوازدهم موجود هستند که بر روی گره پردازشی Intel 7 ساخته شده‌اند.