اینتل در حال طراحی سخت افزار جدید با در نظر گرفتن خنک کننده غوطه ور است

آینده نگر: اینتل از همکاری با Green Revolution Cooling (GRC) برای توسعه خنک کننده غوطه ور پایدار برای مراکز داده خبر داده است. اولین ثمرات همکاری آنها یافته هایی در مورد سودمندی خنک کننده غوطه وری است که در یک مقاله سفید تازه منتشر شده شرح داده شده است.

در ماه مه، این شرکت اعلام کرد که در حال ساخت یک آزمایشگاه تحقیقاتی 700 میلیون دلاری در اورگان با تمرکز بر ابتکارات پایداری، از جمله خنک کننده غوطه وری، بازپس گیری گرما و اثربخشی مصرف آب است. شرکت‌های دیگر، از جمله مایکروسافت، در آزمایش خنک‌سازی غوطه‌وری و دیگر رویکردهای عجیب خنک‌سازی، با بزرگ‌تر شدن مراکز داده و نیاز به راه‌حل‌های پایدار، به آن ملحق شده‌اند.منبع

هرچند ایرادات خودش را دارد. غوطه ور شدن تمام سیستم های شما یک کابوس تعمیر و نگهداری خواهد بود و همچنین خطاها را شدیدتر می کند. با این حال، به نظر می رسد اینتل تمایل زیادی به شرط بندی روی آن دارد.

“اینتل در حال طراحی سیلیکون با خنک کننده غوطه وری است و عناصری مانند هیت سینک را بازنگری می کند.”

بر اساس کاغذ سفید، خنک کننده غوطه ور مزایای دیگری نیز نسبت به خنک کننده هوا دارد. مراکز داده مجموعاً هر سال از میلیاردها گالن آب برای خنک کردن و تولید برق خود استفاده می کنند که خنک کننده غوطه ور به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. همچنین می‌توان مراکز خنک‌کننده غوطه‌وری را کوچک‌تر از مراکز خنک‌کننده با هوا ساخت که باعث کاهش ضایعات زمین و هزینه‌های ساختمان می‌شود.

اینتل و GRC بیشترین علاقه را به خنک کننده غوطه ور تک فاز دارند، در مقابل خنک کننده دو فاز. اولی از یک پمپ برای گردش یک مایع نارسانا در اطراف مخزن حاوی چندین سرور استفاده می کند و برای خنک کردن مایع به یک مبدل حرارتی متکی است. این ساده‌تر از خنک‌سازی دو فازی است، که شامل جوشیدن مایع در گاز قبل از خنک شدن دوباره به مایع است.

برخی از مراکز داده اخیراً برای بهبود راندمان خنک‌کننده خود گام‌هایی برداشته‌اند، اما با افزایش مصرف برق سخت‌افزار جدید، آنها را نفی کرده‌اند. طبق آمار Statista، میانگین اثربخشی مصرف انرژی، یعنی کارایی، در تمام مراکز داده بزرگ حدود یک دهه است که در حدود 1.6 نگه داشته شده است.

در مقاله سفید خود، اینتل و GRC می گویند که خنک کننده غوطه ور نیاز به فن های سرور را که 10 تا 15 درصد از مصرف برق سرور را تشکیل می دهد، کاهش می دهد. خنک‌کننده غوطه‌وری همچنین می‌تواند گرما را سریع‌تر از خنک‌کننده هوا دور بزند و در نتیجه بازدهی بیشتری را به همراه داشته باشد، اما کاغذ عددی برای آن‌ها قرار نداده است.

بر اساس دو برآورد از سال 2020، مراکز داده بین 1.5٪ تا 2٪ از انرژی جهان را مصرف می کنند و ممکن است در عرض ده سال تا 13٪ انرژی مصرف کنند. وزارت انرژی ایالات متحده می گوید که حدود نیمی از این انرژی توسط خود رایانه ها و 25 تا 40 درصد توسط تهویه مطبوع استفاده می شود.