اینتل پیش از عرضه Meteor Lake، بزرگترین تغییر برند پردازنده در 15 سال اخیر را اعلام کرد

تغییر برند اینتل جای تعجب ندارد. در ماه می، شخصی Core Ultra 5 را در پایگاه داده معیار Ashes of the Singularity مشاهده کرد، در همان ماه یک CPU Core Ultra 7 در بنچمارک Puget Bench Lightroom پیدا شد. حتی اینتل تأیید کرده است که پس از ورود Meteor Lake، نام تجاری خود را تغییر خواهد داد.

گزارش‌هایی مبنی بر اینکه اینتل بخش “i” نام تجاری پردازنده را که از زمان انتشار ریزمعماری Nehalem در نوامبر 2008 وجود داشت حذف خواهد کرد، مورد استقبال همه قرار نگرفت. بسیاری از مردم هنگامی که در مورد تراشه های اینتل صحبت می کنند آنها را برای اختصار “i5” یا “i7” می نامند. ممکن است کمی طول بکشد تا عادت کنید آنها را Core یا Core Ultra صدا بزنید و از حرف i استفاده نکنید.

چرا مهم است: گزارش‌ها درست هستند – اینتل با عرضه پردازنده‌های جدید Core و Core Ultra، با عرضه آتی Meteor Lake، نام‌های CPU مصرف‌کننده خود را تغییر می‌دهد. ناپدید شدن “i” آشنا از نسل قبلی Core i3، i5، i7، و i9 است. آنها اکنون با نام Intel Core یا Intel Core Ultra 3/5/7/9 شناخته می شوند.

در نهایت، اینتل می گوید که در حال توسعه نام تجاری پلتفرم Intel Evo Edition برای طرح های تایید شده توسط Evo و معرفی برچسب های دستگاه Intel vPro Enterprise و Intel vPro Essentials برای سیستم های تجاری مربوطه است.منبع

Team Blue همچنین تاکید کرد که کارت‌های گرافیک Intel Arc آن می‌توانند با هر دو پردازنده Core و Core Ultra جفت شوند. گزارش اخیر Jon Peddie Research در مورد وضعیت صنعت کارت گرافیک نشان داد که در حالی که انویدیا تا حد زیادی نیروی برتر باقی مانده است، اینتل 4 درصد از سهم بازار را به دست آورده است.

بخونید:  ریوین بیش از 12000 وسیله نقلیه را به دلیل از دست دادن احتمالی فرمان فراخوان می کند

اینتل این بازسازی را مهم‌ترین تغییر سال‌های اخیر این شرکت می‌داند. به نظر می رسد که Meteor Lake – اولین تراشه های اینتل که از طراحی چند کاشی به جای یکپارچه استفاده می کند و بر روی گره پردازشی جدید اینتل 4 ساخته شده است – به عنوان نقطه شروع انتخاب شده است زیرا، همانطور که شرکت می گوید، پردازنده های 14 نسل نشان دهنده یک نقطه عطف برای طراحی، ساخت و معماری.

در جای دیگر، اینتل دیگر در مقابل برندهای Core خود اعلام نخواهد کرد که تراشه از چه نسلی است. این بدان معناست که برای مثال، “Intel 14-gen Core Ultra 9 14900K” را در بازاریابی نخواهیم دید. با این حال، نسل CPU در شماره پردازنده (مثلا 14xxx) باقی خواهد ماند.

با شروع با راه اندازی Meteor Lake در اواخر امسال، دو SKU CPU مشتری اینتل وجود خواهد داشت: تراشه های اصلی Core 3، Core 5 و Core 7 اینتل. و پردازنده‌های «Premium»، احتمالاً مدل‌های بالاتر، که Core Ultra 5، Core Ultra 7 و Core Ultra 9 نامیده می‌شوند.

تغییر بزرگ دیگر اینتل است که پردازنده ها را به دو گروه اصلی و پریمیوم تقسیم می کند. این نام تجاری به منظور ساده سازی سبد سهام شرکت است، بنابراین ممکن است معرفی نام “Ultra” به منظور آسان تر کردن کار برای انواع غیر فن آوری باشد، اگرچه احتمالاً توسط دیگران کمتر مورد استقبال قرار خواهد گرفت.