اینتل چندین CPU جدید را در CES ماه آینده، ایستگاه های کاری و مرکز داده را بعداً راه اندازی می کند


چه اتفاقی افتاده؟ افشاگر پرکار سخت افزار leaf_hobby اخیراً کل برنامه راه اندازی CPU اینتل برای آغاز سال آینده را فاش کرده است. طبق گزارش ها، تیم بلو در سه ماهه اول تعداد زیادی از محصولات جدید را معرفی خواهد کرد، از جمله پردازنده های موبایل Raptor Lake، SKU های دسکتاپ غیر K، قطعات ایستگاه های کاری جدید و حتی برخی از پردازنده های مرکز داده Sapphire Rapids.

اینتل کارها را در CES 2023 آغاز خواهد کرد و این شرکت قصد دارد در 3 ژانویه یک سخنرانی کلیدی برای معرفی کل مجموعه تلفن همراه Raptor Lake برگزار کند. پردازنده‌های سری Raptor Lake-H و -HX ظاهراً در همان روز عرضه می‌شوند، به این معنی که ما باید اولین نوت‌بوک‌های مجهز به آن‌ها را نیز در نمایشگاه ببینیم. به گفته این افشاگر، سری low-TDP باید بعداً عرضه شود، با برنامه Raptor Lake-P برای 29 ژانویه و Raptor Lake-U در نیمه اول مارس.

این شرکت همچنین قصد دارد از سری جدید Alder Lake-N در نمایشگاه CES رونمایی کند که علیرغم نامگذاری، باید پردازنده‌های کاملاً جدیدی باشند و نه فقط به روز شوند. اینها باید اولین تراشه هایی باشند که از نام تجاری جدید “اینتل پردازنده” استفاده می کنند، با شایعات حاکی از آن است که آنها به طور انحصاری از هسته های الکترونیکی مبتنی بر Gracemont (حداکثر هشت عدد از آنها در مدل پرچمدار) برخوردار خواهند بود. به این ترتیب، اینها احتمالاً SKUهای تلفن همراه کم مصرف هستند که برای لپ‌تاپ‌های ویندوزی سطح پایه و کروم‌بوک‌ها ساخته شده‌اند.

در همان رویداد، اینتل همچنین مجموعه غیر K دسکتاپ Raptor Lake خود را با قیمت پایین تر و چند برابر قفل منتشر خواهد کرد. مادربردهای مبتنی بر چیپست های جدید H770 و B760 نیز باید ظاهر شوند. جالب است که ببینیم آیا سازندگان مادربرد دوباره مدل هایی را عرضه خواهند کرد که به کاربران اجازه می دهد CPU های قفل شده را با استفاده از روش BCLK اورکلاک کنند.

اینتل قبلاً اعلام کرده بود که سرانجام در 10 ژانویه مجموعه مرکز داده Sapphire Rapids را که اغلب با تأخیر مواجه می‌شد، راه‌اندازی می‌کند، اما این ممکن است فقط شامل مدل‌های Xeon Max مجهز به HBM2E باشد. شایان ذکر است که این اولین حمله این شرکت به پردازنده‌های مرکزی با استفاده از طراحی چیپ‌لت (یا همان‌طور که اینتل دوست دارد آن‌ها را «کاشی‌ها» می‌نامد، خواهد بود.

بر اساس این افشاگر، اینتل ممکن است رویداد معرفی دیگری را در اواسط فوریه برگزار کند که در آن طعم‌های غیر HBM Xeon و همچنین خط تولید ایستگاه‌های کاری خود را نشان دهد. طبق گزارش ها، سریال به دو سریال تقسیم می شود. پردازنده‌های Xeon W-2000 حداکثر 20 هسته دارند، در حالی که سری Xeon W-3000 تا 56 هسته و TDP 350 وات دارند.

واضح است که CES دوباره زمان بسیار شلوغی برای تولیدکنندگان سخت افزار خواهد بود، و انتظار می رود AMD نیز با مدل های CPU و GPU های جدید عرضه شود. در همین حال، انویدیا ممکن است Geforce RTX 4070 Ti را (دوباره) عرضه کند.

منبع