اینستاگرام به دلیل استفاده نادرست از اطلاعات کودکان در اروپا با جریمه 400 میلیون دلاری مواجه شد

تا زمان نگارش، بخش اخبار و رسانه‌های سایت DPC هنوز به‌روزرسانی نشده بود، اما تنظیم‌کننده حریم خصوصی اتحادیه اروپا این تصمیم را تأیید کرده است: جریمه هنگفت – یکی از بزرگترین جریمه‌هایی که تاکنون توسط مقامات ایرلندی اعمال شده است – پس از مدت‌ها صادر می‌شود. تحقیقاتی که در سال 2020 آغاز شد، در مورد اینکه چگونه شبکه اجتماعی داده های جوان ترین کاربران خود را بین 13 تا 17 سال مدیریت می کند.

چه اتفاقی افتاده؟ مقام اروپایی حقوق دیجیتال، اینستاگرام را بیش از 400 میلیون دلار جریمه خواهد کرد و این شبکه اجتماعی را به دلیل نحوه مدیریت داده های کودکان تا سال گذشته مجازات خواهد کرد. متا درخواست تجدید نظر خواهد کرد، اما خبرهای بد دیگری ممکن است در ماه های آینده از ایرلند منتشر شود.

اینستاگرام توسط کمیسیونر حفاظت از داده ها (DPC) جریمه قابل توجهی دریافت خواهد کرد، مقام ملی مستقل ایرلندی که مسئول حفظ حریم خصوصی و سایر حقوق دیجیتالی اساسی در اتحادیه اروپا است، همانطور که توسط مقررات GDPR بیان شده است. شبکه اجتماعی متا باید بیش از 400 میلیون دلار برای نحوه مدیریت داده های کودکان تا تابستان گذشته توسط این شرکت بپردازد.

به گفته محققان DPC، اینستاگرام به کاربران کودک این امکان را می‌دهد تا حساب‌های «تجاری» یا ایجادکننده را اداره کنند و انتشار و اشتراک‌گذاری شماره تلفن و آدرس ایمیل با بزرگسالان و غریبه‌ها را تسهیل کند. میلیون‌ها کودک اروپایی ممکن است درگیر شوند، حتی اگر DPC ارقام مشخصی به جز جریمه 405 میلیون یورویی ارائه نکرده باشد. به گفته سخنگوی DPC، جزئیات کامل این تصمیم باید هفته آینده ارائه شود.

بخونید:  سیگیت مدعی است Exos 2X18 مجهز به Mach.2 سریعترین هارد دیسک جهان است

اشتراک‌گذاری خودکار داده‌ها برای حساب‌های کودکان مسئله‌ای است که متا حدود یک سال پیش با آن مقابله کرد: طبق گفته شرکت مادر اینستاگرام، پرس و جو توسط DPC بر روی تنظیمات قدیمی تمرکز دارد که پیشرفت‌های اخیراً معرفی شده را در نظر نمی‌گیرد. یکی از سخنگویان متا گفت: “هر فردی زیر 18 سال به طور خودکار هنگام پیوستن به اینستاگرام حساب کاربری خود را به صورت خصوصی تنظیم می کند. بنابراین فقط افرادی که می شناسند می توانند آنچه را که پست می کنند ببینند و بزرگسالان نمی توانند به نوجوانانی که آنها را دنبال نمی کنند پیام ارسال کنند.”

اینستاگرام می‌گوید که این شبکه اجتماعی اکنون برای نوجوانان و داده‌های آنها ایمن‌تر است، در حالی که این شرکت قصد دارد به این تصمیم اعتراض کند. با 405 میلیون یورو، این جریمه دومین جریمه بزرگی است که تاکنون توسط مقامات صادر شده است، و این می تواند تنها آغاز یک سری اخبار بد برای متا باشد: تنظیم کننده ایرلندی شش تحقیق دیگر در دست انجام دارد و هر یک از آنها می تواند منجر به مجازات پولی قابل توجه دیگری برای شرکت رسوایی مارک زاکربرگ شد.منبع