این تنظیمات پیش فرض ویندوز می تواند عملکرد بازی را تا 10٪ محدود کند


PSA: پس از راه اندازی اولیه ویندوز 11، برخی از کاربران شکایت کردند که یک ویژگی امنیتی پیش فرض به طور قابل توجهی بر عملکرد بازی تأثیر می گذارد. اگر آن را در سال 2021 خاموش کردید و آن را فراموش کردید، ممکن است بخواهید بررسی کنید که آیا به‌روزرسانی از آن زمان به بعد آن را دوباره روشن کرده است یا خیر. آزمایش نشان می‌دهد که حتی آخرین سخت‌افزار نیز می‌تواند از جریمه‌های عملکردی قابل توجه، هرچند نه مخرب، رنج ببرد.

تامز سخت‌افزار اخیراً کشف کرده است که از زمان بحث‌های اولیه پیرامون امنیت مبتنی بر مجازی‌سازی (VBS) ویندوز 11، به‌روزرسانی‌ها آن را برای ظاهراً همه سیستم‌های ویندوز 11 و ویندوز 10 دوباره فعال کرده‌اند. روشن نگه داشتن آن می تواند نرخ فریم برخی از بازی ها را تقریباً 10 درصد کاهش دهد، اگرچه اغلب بسته به عنوان، کمتر از یک درصد است.

VBS یک لایه امنیتی اضافی اختیاری است که از مجازی سازی برای جداسازی گوشه ای از حافظه رایانه شخصی استفاده می کند و از آن در برابر کدهای مخرب و درایورها محافظت می کند. همچنین از ویژگی‌هایی مانند یکپارچگی کد Hypervisor-Enforced Code (HVCI) استفاده می‌کند، که Digital Trends معتقد است مقصر اصلی کاهش عملکرد است.

مفید بودن VBS و HVCI مورد بحث بوده است و ممکن است به موقعیت هر کاربر بستگی داشته باشد. دسکتاپ های خانگی که هرگز به جایی نمی رسند و فقط یک کاربر دارند ممکن است به اندازه لپ تاپ ها یا رایانه های شخصی در دفاتر به آنها نیاز نداشته باشند. در نهایت، هر کاربر باید به طور جداگانه تصمیم بگیرد که آیا حفاظت اضافی ارزش عملکرد را دارد یا خیر.

برای نمودار کامل کلیک کنید

هنگامی که این مناقشه برای اولین بار در سال 2021 به وجود آمد، آزمایشات نشان داد که VBS در بدترین سناریوها عملکرد تقریباً 30 درصدی ایجاد کرد، به ویژه در CPU های قدیمی مانند Ryzens نسل اول یا نسل دهم اینتل. Tom’s Hardware آزمایش کرد که این ویژگی امنیتی چگونه بر سخت افزار منتشر شده در چند سال گذشته تأثیر می گذارد، و دریافت که حتی GeForce RTX 4090 قدرتمند نیز بدون آسیب از بین نمی رود.

آزمایش 15 بازی رایانه شخصی مانند Far Cry 6، Spider-Man: Miles Morales و Forza Horizon 5، نشان داد که اکثر آنها تقریباً 5 درصد میانگین نرخ فریم را تجربه کردند. حداقل نرخ فریم کمی بدتر است. این تاثیر در رزولوشن های پایین تر مانند 1080p شدیدتر است و به طور کلی در 4K به کمتر از سه درصد می رسد، که نشان می دهد مقصر یک گلوگاه CPU است. Microsoft Flight Simulator با 11 درصد کاهش عملکرد در 1080p و افت هشت درصدی در 4K، سخت ترین ضربه را دریافت کرده است.

برای بررسی اینکه آیا VBS در حال اجرا است یا خیر، برنامه System Information را باز کنید و در زیر System Summary به دنبال ردیفی بگردید که “امنیت مبتنی بر مجازی سازی” را می گوید. باید بگوید “Not Enabled” یا “Running”.

کاربرانی که به اندازه کافی برای غیرفعال کردن این ویژگی احساس امنیت می کنند باید به تنظیمات > به روز رسانی و امنیت > امنیت ویندوز رفته و “Open Windows Security” را انتخاب کنند. از آنجا، به Device Security > Core Isolation Details بروید، جایی که یک ضامن برای Memory Integrity خواهید دید. کلید را روشن یا خاموش کنید و سپس کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید تا VBS روشن یا خاموش شود. از طرف دیگر، جستجوی Core Isolation در نوار وظیفه باید کاربران را مستقیماً به جابجایی بیاورد.

منبع تصویر: Tom’s Hardwareمنبع