این قارچ انگلی می تواند الهام بخش مواد قوی و در عین حال فوق سبک باشد

با مطالعه F. fomentarius، تیمی از محققان فنلاندی دریافتند که ساختار پیچیده آن می تواند یک طرح معماری جدید برای “مواد فوق سبک با کارایی بالا” ارائه دهد. محققان توضیح می دهند که استحکام بالا، سختی و چقرمگی شکست خواص مکانیکی هستند که معمولاً با بدن گوشتی قارچ مرتبط نیستند، اما F. fomentarius یک استثنا شگفت انگیز از این قانون است.

این تیم ویژگی‌های ساختاری، شیمیایی و مکانیکی قارچ را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند و سه لایه متمایز را کشف کردند که عمدتاً از میسلیوم ساخته شده بود، که شبکه‌ای از رشته‌های قارچی است که معمولاً با سکونت در زیر زمین از رشد قارچ‌ها حمایت می‌کند. با این حال، در سه لایه F. fomentarius، این ماده ریزساختارهای متمایز با “جهت ترجیحی منحصر به فرد، نسبت ابعاد، تراکم، و طول شاخه” را نشان می دهد.

به گفته پژمان محمدی، دانشمند مرکز تحقیقات فنی VTT فنلاند و نویسنده ارشد این مطالعه، طبیعت “راه حل های بسیار متنوعی برای مشکلات مختلف مهندسی مواد ارائه می دهد.” این محقق گفت که بسیاری از این راه حل ها هنوز در انتظار کشف و جزئیات هستند.منبع

در بازی ویدیویی و سریال تلویزیونی The Last of Us که برنده جایزه شد، یک قارچ انگلی به یک عفونت مغزی آخرالزمانی تبدیل شد که تمدن را از روی سیاره محو کرد. جدا از آثار تخیلی الهام بخش، قارچ ها همچنین می توانند نقش مهمی در ارائه یک جایگزین زیست تخریب پذیر برای وسایل الکترونیکی مبتنی بر پلاستیک داشته باشند یا در مورد Fomes fomentarius، می توانند از مواد نسل بعدی برای زره ​​بدن، هواپیما و غیره الهام بگیرند.

خواص منحصر به فرد ساختار داخلی F. fomentarius می تواند منبع الهام زیادی برای تولید “مواد چند منظوره” با خواص برجسته برای کاربردهای مختلف در زمینه های پزشکی و صنعتی باشد. همین ساختار چند لایه برای طراحی راه حل های ناهموار مانند زره بدن، اسکلت بیرونی برای هواپیما، پوشش های سطح شیشه جلو و موارد دیگر مفید خواهد بود.

ساختار چند لایه F. fomentarius شامل یک پوسته سخت و بیرونی، یک لایه میانی فوم مانند به نام “زمینه” و یک بخش نهایی از لوله های توخالی به نام لوله های هیمنوفور (H. tubes) است. به لطف ساختار داخلی پیچیده‌اش، F. fomentarius می‌تواند سبک وزن و در عین حال به اندازه‌ای قوی باشد که در برابر سقوط از محل خود در کنار درخت مقاومت کند. محققان می گویند که لوله های H. به تنهایی از نظر استحکام با چوب قابل مقایسه هستند، اما بسیار سبک تر از چوب هستند.

در متن: F. fomentarius که شکل عجیبی شبیه سم اسب دارد، گونه‌ای از انگل‌های قارچی است که در کنار درختان رشد می‌کند و از طریق پوست شکسته آن را آلوده می‌کند. وقتی درخت می میرد، قارچ به رشد خود ادامه می دهد و از یک انگل به یک تجزیه کننده تبدیل می شود.