این کارت افزودنی PCIe 4.0 می تواند تا 21 M.2 SSD را پشتیبانی کند


به طور خلاصه: من همیشه در سیستم‌های ذخیره‌سازی بسیار سریع مهارت داشتم و X21 جدید Apex Storage مطمئنا توجه من را به خود جلب کرده است. Apex Storage X21 یک کارت افزودنی دو برد است که می تواند 21 عدد SSD PCIe 4.0 M.2 را در خود جای دهد. و نه، این یک اشتباه تایپی نبود.

طبق وب سایت Apex، تمام برندهای اصلی SSD های M.2 NMVe از جمله درایوهای QLC، TLC، MLC و Intel Optane پشتیبانی می شوند. این شرکت خاطرنشان می کند که استقرار RAID در ویندوز و لینوکس نیز پشتیبانی می شود.

وقتی صحبت از پیکربندی می شود به چه نوع گزینه هایی نگاه می کنید؟ من فکر می کنم این بستگی به هدفی دارد که با ساخت خود به آن دست پیدا کنید.

طبق وب سایت Apex، وقتی هر اسلات را با یک SSD 8 ترابایتی پر می کنید، به 168 ترابایت فضای ذخیره سازی نگاه می کنید. درایوهای 16 ترابایتی آینده می توانند ظرفیت را تا 336 ترابایت افزایش دهند. به صورت اختیاری، می توانید آن را با کارت هایی با ظرفیت کمتر با تمرکز بر سرعت بارگیری کنید.

Apex می‌گوید که با یک کارت، می‌توانید انتظار سرعت خواندن متوالی تا 30.5 گیگابایت بر ثانیه و نوشتن متوالی 26.5 گیگابایت بر ثانیه را داشته باشید. کارت دوم را اضافه کنید و حداکثر سرعت در سمت خواندن متوالی به 107 گیگابایت در ثانیه و برای نوشتن متوالی به 70 گیگابایت در ثانیه می رسد.

آیا به این نیاز دارید؟ تقریباً مطمئناً نه. به علاوه، پیکربندی کامل آن هزینه کمی دارد. حتی با وجود هزینه کم فلش مموری امروزی، پر کردن آن با درایوهای 2 ترابایتی سامسونگ 990 پرو همچنان بیش از 5000 دلار هزینه دارد – و این حتی هزینه خود کارت افزودنی را نیز شامل نمی شود. Samsung 990 Pros را با SSD های 8 ترابایتی راکت 4 پلاس NVMe سابرنت مبادله کنید، در حال حاضر هر کدام 1099.99 دلار در آمازون هستند و قبض SSD شما به بیش از 23000 دلار افزایش می یابد.

کارت دارای ضمانت مادام العمر است. متأسفانه، Apex نگفته است که X21 چه زمانی عرضه می شود یا به چه قیمتی به فروش می رسد. همچنین این که از درایوهای PCIe 5.0 پشتیبانی نمی‌کند بسیار بد است، اما باز هم، تلاش برای خنک نگه داشتن 21 مورد از آن‌ها یک چالش جدی خواهد بود.منبع