بازار رایانه‌های شخصی ایالات متحده سقوط کرده است، اما انتظار می‌رود که در اواخر سال جاری مجدداً رشد کند

ماست هد: الکسی مارکمنبع

یکی از حوزه‌هایی که عملکرد کمی بهتر از خود نشان داد – همانطور که محموله‌های آن کاهش چندانی نداشت – تبلت‌ها بودند که تنها 7 درصد کاهش یافت و به 10.8 میلیون رسید. طبق معمول، این خط تولید آی‌پد اپل بود که باعث افزایش فروش شد. 5.4 میلیون محموله اسلات اپل در سه ماهه نشان دهنده افزایش 20.5 درصدی نسبت به سال قبل از 4.4 میلیون دستگاه در سال گذشته است.

به طور خلاصه: بازار رایانه های شخصی ایالات متحده در سه ماهه اول سال با افت 28 درصدی به 14 میلیون دستگاه رسید. اما این همه خبر بد نیست. شرکت تحلیلی Canalys معتقد است که این صنعت در اواخر سال 2023 شروع به بهبود خواهد کرد.

ایالات متحده شاهد بیش از 25 میلیون محموله رایانه های شخصی در سه ماهه دوم سال 2021 بود زیرا سفارشات خانه نشینی باعث افزایش تقاضا شد. این رقم از آن زمان به آرامی در حال کاهش بوده است و به پایین ترین حد 14 میلیون در سه ماهه اول 2023 رسیده است.

محموله‌های رایانه‌های شخصی در سه‌ماهه اول بازتابی از بازار پردازنده‌های گرافیکی است که 43 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت و به 54.8 میلیون واحد رسید. با این حال، انتظار می رود که در نیمه دوم سال و اوایل سال 2024 برای صنعت راه حل های گرافیکی نیز یک جهش جزئی ایجاد شود.

ایشان دات، تحلیلگر اصلی Canalys، ترکیبی از عوامل را برای پایین آمدن بازار در سه ماهه اول ذکر می کند: افت فصلی مورد انتظار پس از تعطیلات، کانالی که تصحیح موجودی را نهایی می کند، شرکت ها تلاش می کنند تا با افزایش چرخه عمر خود در پول خود صرفه جویی کنند. رایانه های شخصی، و از همه تأثیرگذارتر، اقتصاد متزلزل.

بخونید:  فیزیکدانان یک فاز عجیب از ماده را با دو بعد زمان ایجاد کردند

با تقسیم این رقم، محموله های دسکتاپ با 28 درصد کاهش به 2.7 میلیون دستگاه رسید، در حالی که نوت بوک ها با کاهش 31 درصدی به 11.4 میلیون رسید.

تمام پنج فروشنده برتر رایانه های شخصی در سه ماهه اول 2023 رشد منفی را تجربه کردند. رتبه دوم HP با 13.2 درصد کاهش بهترین عملکرد را داشت. دل علیرغم کاهش 26.2 درصدی در فروش، همچنان در صدر باقی ماند.

اما این همه عذاب و غم نیست. Canalys انتظار دارد که بازار در نهایت در آینده نزدیک بهبود یابد. پیش‌بینی می‌شود که محموله‌های رایانه‌های شخصی ایالات متحده در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ رشد ۶ درصدی را در سال داشته باشد، در حالی که پیش‌بینی می‌شود فروش تمام سال در سال ۲۰۲۴، ۱۳ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۳ باشد.

دات گفت که کاهش تورم به زیر 5 درصد در اوایل سال 2023 و سیگنال هایی مبنی بر اینکه سیاست های پولی بیشتر سفت نمی شود، نشانه های مثبتی برای صنعت هستند. او معتقد است که تقاضای تجاری و تجاری برای رایانه های شخصی در نیمه دوم سال باز خواهد گشت. همچنین در فصل بازگشت به مدرسه، دستگاه‌های Chromebook تقویت خواهند شد. علاوه بر این، شرکت‌هایی که از ویندوز 10 خارج می‌شوند، شرکت‌های بیشتری را تشویق می‌کنند تا دستگاه‌های خود را به‌روزرسانی کنند.