بازار رایانه های شخصی و تبلت ها تا سال 2024 با رشد منفی روبرو است

TL;DR: انتظار می‌رود که عرضه جهانی رایانه‌های شخصی سنتی در سال 2022 به دلیل ترکیبی از ضعف اقتصاد، تورم و کاهش شدید خرید طی دو سال گذشته، نزدیک به 13 درصد کاهش یابد.

اعتبار تصویر: Pixabayمنبع

انتظار می‌رود کاهش تقاضای مصرف‌کننده تا سال 2023 نیز خزش کند و بازار ترکیبی رایانه‌های شخصی و تبلت‌ها در طول سال آینده قبل از بازگشت به رشد در سال 2024، 2.6 درصد کاهش یابد.

در مورد وضعیت پایان عمر، ویندوز 8.1 قرار است در 10 ژانویه 2023 به پایان دوره پشتیبانی طولانی خود برسد. انتظار نمی رود این سیستم عامل بد بخت تاثیر زیادی بر فروش رایانه های شخصی به عنوان سهم بازار داشته باشد. طبق آمار StatCounter در حال حاضر تنها 2.79 درصد در سراسر جهان است.

جیتش اوبرانی، مدیر تحقیقات IDC، گفت که اگرچه تقاضا در حال کاهش است، چشم انداز محموله ها همچنان بالاتر از سطح قبل از همه گیری است. اوبرانی اضافه کرد که تقاضای بلندمدت با بهبود اقتصادی آهسته همراه با به روز رسانی سخت افزاری سازمانی با پایان یافتن پشتیبانی از ویندوز 10 تقویت می شود.

برای مقایسه، ویندوز 10 بر روی بیش از 70 درصد رایانه های شخصی در سراسر جهان نصب شده است. قرار نیست این سیستم عامل تا اواخر سال 2025 بازنشسته شود، بنابراین شرکت ها و مصرف کنندگان به طور یکسان هنوز زمان زیادی برای برنامه ریزی مسیرهای ارتقاء خود دارند.

مدیر تحقیقات IDC همچنین معتقد است که کار ترکیبی و سرمایه‌گذاری‌های بیشتر از بخش آموزش همچنان باعث افزایش حجم بلندمدت خواهد شد. انتظار نمی‌رود حجم‌ها به اوج‌های همه‌گیری برسد، اما قوی‌تر از اکنون خواهند بود.

کسانی که از محموله های رایانه های شخصی مطلع هستند نباید از پیش بینی IDC شگفت زده شوند. محموله ها در سه ماهه دوم نسبت به سال گذشته 15.3 درصد کاهش داشته است، از 84.2 میلیون دستگاه در سه ماهه دوم سال 2021 به تنها 71.3 میلیون دستگاه در مدت مشابه امسال.

بر اساس آخرین پیش بینی ردیاب دستگاه محاسباتی شخصی در سراسر جهان از شرکت بین المللی داده، محموله رایانه های شخصی در سال جاری با 12.8 درصد کاهش به 305.3 میلیون دستگاه خواهد رسید. در همین حال، پیش‌بینی می‌شود که محموله‌های تبلت با 6.8 درصد کاهش به 156.8 میلیون برسد.