بازار پردازنده های گرافیکی دسکتاپ در سه ماهه اول 2023 به نزول خود ادامه داد

انویدیا و AMD ماه گذشته آخرین کارت‌های گرافیک میان‌رده خود را با استقبال عموماً ملایم منتقدان عرضه کردند. اگرچه پردازنده‌های گرافیکی سطح xx60 تیم گرین معمولاً محبوب‌ترین پردازنده‌های آن هستند، GeForce RTX 4060 و 4060 Ti جدید در حال حاضر تنها به دلیل ارائه 8 گیگابایت VRAM با قیمت 400 دلار با واکنش‌های منفی مواجه شده‌اند. اگرچه RX 7600 رقیب تیم قرمز به طور قابل توجهی ارزانتر با 270 دلار است، عملکرد آن در مقایسه با مدل های قبلی خود همچنان ناامید کننده است.

با نگاهی بیشتر به آینده، سایر تحلیلگران انتظار دارند که در سه ماهه چهارم سال جاری بهبودی برای تمام سخت افزارهای رایانه شخصی نشان داده شود که منجر به رشد بازار در سراسر سال 2024 شود. سخت افزار بازی رایانه شخصی باید تا سال 2025 بهبود یابد.منبع

علیرغم افت فروش، سهم بازار بین سه رقیب GPU نسبت به سه ماهه قبل تغییر چندانی نکرده است. تیم رد 12 درصد خود را در بخش گرافیکی گسسته دسکتاپ حفظ کرد، در حالی که اینتل اندکی از سهم انویدیا کاسته است. با این حال، بازیکن جدید هنوز تنها چهار درصد در بازار حضور دارد، در حالی که تیم گرین 84 درصد را در اختیار دارد. تغییر سال به سال چشمگیرتر است و AMD نیمی از سهم بازار خود را از دست داده است.

با کاهش موجودی‌ها، دکتر جان پدی پیش‌بینی می‌کند که محموله‌های جدید در سه ماهه سوم شروع به جمع‌آوری کنند، در حالی که سه ماهه دوم معمولاً دوره کندتری است. با این حال، واکنش بازار به جدیدترین محصولات هنوز به طور کامل ظاهر نشده است.

بخونید:  اکنون باید تنظیمات کلیپ بورد مدیر رمز عبور خود را تغییر دهید

تیم گرین با کاهش 15.2 درصدی در محموله‌ها، بیشترین کاهش را در فصل به فصل متحمل شد. در همین حال، AMD 7.5 درصد کاهش یافت.

بر اساس تحقیقات Jon Peddie، تعداد واحدهای محموله‌های الحاقی جدید (AIB) – کارت‌های گرافیک اختصاصی دسکتاپ – 12.6 درصد نسبت به سه ماهه قبل و 38.2 درصد نسبت به سه ماهه اول 2022 کاهش یافته است. هر گونه بهبودی در اواخر سال ممکن است به اخیر بستگی داشته باشد. پردازنده های گرافیکی اصلی را از AMD و Nvidia منتشر کرد.

این اعداد بازتاب گزارش‌های اخیر از سایر بخش‌های رایانه‌های شخصی است که نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان دیگر مانند سال 2021 برای ارتقای سخت‌افزار خود عجله ندارند. تحلیل‌گران همچنین این رکود را به اخراج و نگرانی از تورم نسبت می‌دهند، که به ترس گسترده‌تر از نزدیک شدن به رکود مرتبط است. علاوه بر این، علیرغم عرضه‌های جدید سال گذشته از سری RTX 40 و RX 7000، بسیاری از مشتریان ممکن است تصمیم گرفته باشند که GPUهای نسل آخر به اندازه کافی خوب هستند.

تصویر بزرگ: گزارش‌های اخیر بازار سخت‌افزار رایانه‌های شخصی برای سه ماهه اول سال به طور یکسان بدبینانه بوده است، زیرا این صنعت به خماری پس از همه‌گیری ادامه می‌دهد و GPUهای دسکتاپ مجزا نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با این حال، این بخش از نیمه دوم سال 2023 می‌تواند از سایر بخش‌ها به سمت بهبود آهسته حرکت کند.