بانک سیلیکون ولی در بزرگترین ورشکستگی بانک های آمریکا از زمان بحران مالی سال 2008 فروپاشید


آخ! بانکی که بسیاری از استارت‌آپ‌های سیلیکون ولی را تامین مالی کرد، در دومین سقوط بزرگ بانک در تاریخ ایالات متحده، با کمبود پول مواجه شد. این شکست به طور جدی به اقتصاد سرمایه گذاری خطرپذیر آسیب می رساند و در حال حاضر به کل بخش بانکی آسیب می رساند. با این حال، خطر سقوط به سبک سال 2008 کم است.

بانک سیلیکون ولی روز جمعه شکست خورد و تقریباً 175 میلیارد دلار از جمله پول برخی از بزرگترین شرکت های فناوری را تحت کنترل شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) قرار داد. نیویورک تایمز گزارش داد که این بانک منبع سرمایه گذاری خطرپذیر قابل توجهی برای شرکت های فناوری بوده است.

این موسسه در حال بررسی یک فروش بالقوه است زیرا تمام معاملات سهام را متوقف می کند. FDIC سپرده‌ها و دارایی‌های بانک سیلیکون ولی را در بانک ملی سانتا کلارا که اخیراً ساخته شده است، نگهداری می‌کند، که باید تا دوشنبه عملیاتی شود. چک های صادر شده توسط بانک سیلیکون ولی همچنان تسویه خواهند شد.

با این حال، بیمه نامه بانک تنها سپرده های زیر 250000 دلار را پوشش می دهد. حساب‌های بیش از این مبلغ در نهایت گواهی‌هایی دریافت می‌کنند تا بخشی از پول بیمه نشده‌شان بازپرداخت شود. کمتر از سه درصد از سپرده های بانک سیلیکون ولی از آنجایی که با بسیاری از شرکت های فناوری بزرگ سر و کار داشت، بیمه شد.

بانک سیلیکون ولی از سرمایه هنگفت خود از صندوق های خطرپذیر برای سرمایه گذاری در اوراق قرضه استفاده کرده بود. تولید شده بازده قابل اعتماد به دلیل نرخ بهره پایین بین سال های 2018 تا 2021، سپرده های این بانک از 49 میلیارد دلار به 189.2 میلیارد دلار افزایش یافت. با این حال، افزایش نرخ بهره فدرال در سال گذشته این استراتژی را تغییر داد.

بانک در این هفته با برخی اقدامات احتیاطی واکنش نشان داد، اما اعلام این اقدامات باعث وحشت شد. بانک سیلیکون ولی برخی از اوراق بهادار را با زیان فروخت، 21 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرد، 15 میلیارد دلار وام گرفت و از طریق فروش اضطراری سهام، پول نقد جمع آوری کرد. استقبال ضعیف از این تصمیمات باعث شد که یک بانک به دلیل سقوط قیمت سهام آن، کار کند.

این پیامدها باعث شد که Signature Bank و Western Alliance بیش از 20 درصد کاهش داشته باشند. PacWest Bancorp بیش از 35 درصد کاهش یافت. با این حال، سایر بانک‌های بزرگ، مانند جی‌پی مورگان و ولز فارگو، وضعیت خوبی دارند و در روز جمعه اندکی به پایان می‌رسند. بانک های آمریکا و مورگان استنلی با کاهش جزئی مواجه شدند.

سقوط بانک سیلیکون ولی بزرگترین ورشکستگی بانک ایالات متحده از زمان فروپاشی واشنگتن موچال در سال 2008 – بزرگترین ورشکستگی در تاریخ آمریکا – است که 300 میلیارد دلار بر سپرده های مشتریان تأثیر گذاشت.

منبع