بانک مرکزی اروپا می گوید بیت کوین “دست و پاگیر، کند و گران” در مسیر “بی ربطی” است.


یک سیب زمینی داغ: بیت کوین در حال حاضر بهترین زمان را سپری نمی کند. زمستان کریپتو که در اوایل سال جاری آغاز شد، شاهد کاهش شدید قیمت ارزهای دیجیتال و ورشکستگی شرکت ها بود. بیت کوین از تأثیرات آن مصون نمانده است و همین امر باعث شده است که بانک مرکزی اروپا (ECB) آن را به عنوان «جاده بی ربط» برچسب گذاری کند.

سقوط TerraUSD در ماه مه تقریباً یک تریلیون دلار از بازار ارزهای دیجیتال را از بین برد. ما از آن زمان شاهد اعلام ورشکستگی شبکه سلسیوس، سقوط FTX و از دست رفتن میلیون‌ها دلار سرمایه‌گذاری بودیم – Bored Ape NFT جاستین بیبر نمونه‌ای از تأثیر گسترده‌تر است.

برخی از دارندگان بلند مدت بیت کوین (HODLers) ممکن است تعجب کنند که آیا باید بیت کوین خود را در نوامبر 2021 می فروختند، زمانی که به 69000 دلار رسید. محبوب ترین رمزارز جهان در حال حاضر 16827 دلار است و بانک مرکزی اروپا فکر می کند اوضاع بدتر خواهد شد.

بیت کوین مدتی بود که حدود 20000 دلار در نوسان بود. اولریش بیندسیل، مدیر کل بانک مرکزی اروپا و یورگن شاف، تحلیلگر، گفتند که اگرچه طرفداران ممکن است قبل از شروع به افزایش قیمت، این را نشانه‌هایی از ثبات می‌دانستند، اما در واقع، «آخرین نفس القایی مصنوعی قبل از راه بی‌ربطی بود – و این قبلاً هم وجود داشت. قابل پیش بینی قبل از سقوط FTX و کاهش قیمت بیت کوین به زیر 16000 دلار.

بانک مرکزی اروپا با جنجال خود علیه کریپتو تمام نشده است. “طراحی مفهومی بیت کوین و کاستی های تکنولوژیکی آن را به عنوان یک وسیله پرداخت مورد سوال قرار می دهد: تراکنش های واقعی بیت کوین دست و پا گیر، کند و گران هستند. بیت کوین هرگز به میزان قابل توجهی برای تراکنش های قانونی در دنیای واقعی استفاده نشده است.”

سپس این پست همان انتقادی را که یکی از بزرگترین مخالفان آن، سرمایه‌گذار میلیاردر وارن بافت، از بیت‌کوین مطرح کرد، می‌کند، که زمانی گفته بود تمام بیت‌کوین جهان را به قیمت 25 دلار نمی‌خرد زیرا در واقع هیچ ارزشی ندارد یا چیزی تولید نمی‌کند. .

بیت کوین همچنین به عنوان یک سرمایه گذاری مناسب نیست. جریان نقدی (مانند املاک) یا سود سهام (مانند سهام) ایجاد نمی کند، نمی تواند به طور مولد استفاده شود (مانند کالاها) یا مزایای اجتماعی (مانند طلا) ارائه می کند. ارزش گذاری بازار بیت کوین بنابراین، صرفا بر اساس حدس و گمان است.»

با عجله دولت‌ها برای اجرای مقررات بیشتر بر روی بازارهای کریپتو پس از فروپاشی FTX، جفت ECB هشدار می‌دهد که چنین اقدامی نباید به‌عنوان تاییدیه اشتباه تلقی شود. آنها نوشتند: «این باور که باید به هر قیمتی فضا به نوآوری داده شود، سرسختانه پابرجاست. اولاً، این فناوری‌ها تاکنون ارزش محدودی برای جامعه ایجاد کرده‌اند – مهم نیست چقدر انتظارات برای آینده وجود دارد.

میزان آسیبی که استخراج بیت کوین به محیط زیست وارد می کند نیز در این پست برجسته شده است، از جمله انرژی استفاده شده برای استخراج (مقایسه با اتریش) و زباله های الکترونیکی که تولید می کند.

بانک مرکزی اروپا (ECB) هرگز بیزاری خود از ارزهای دیجیتال را مخفی نکرده است – رئیس جمهور کریستین لاگارد گفت که این رمزارز در ماه مه هم مبتنی بر “هیچ چیز” است و هم ارزش ندارد – و بسیاری از بانک های مرکزی در سراسر جهان اغلب نسبت به سرمایه گذاری در دارایی های دیجیتال هشدار می دهند. مطمئناً به نظر می‌رسد که نسل‌های قدیمی‌تر سرمایه‌گذاران و بانکداران نیز از آن متنفر هستند – چارلی مانگر، نایب رئیس برکشایر هاتاوی، آن را یک “بیماری مقاربتی” نامید.منبع