با ادامه کاهش تقاضای مصرف کننده، موجودی تراشه ها بیش از حد رشد کرده است

AMD همچنین در ماه‌های اخیر از کمبود تقاضا رنج برده است، زیرا انتظارات را برای پلتفرم جدید AM5 و پردازنده‌های بعدی از دست داده است. AMD شروع به ارسال تراشه های کمتری نسبت به تقاضا برای پاکسازی موجودی مازاد خود کرده است. به همین دلیل، سو اظهار می دارد که OEM هایی که از پردازنده های AMD در دسکتاپ یا لپ تاپ های از پیش ساخته شده خود استفاده می کنند، متأسفانه نتوانسته اند موجودی خود را در سطوح مورد انتظار دوباره پر کنند.

در حال حاضر، شرکت ها باید راه هایی برای مقابله با کاهش ناگهانی تقاضا پیدا کنند یا به طور کامل در اطراف آن کار کنند. علیرغم تمام این شکست‌ها، بسیاری از مدیران هنوز انتظار دارند که فروش تراشه تا سال 2030 دو برابر شود و از مرز 1 تریلیون دلار فراتر رود، به‌ویژه زمانی که ایالات متحده شروع به ایجاد انگیزه برای بومی‌سازی تولید تراشه کرده است.

چرا مهم است: در اوج همه‌گیری COVID-19، شرکت‌های فناوری متعددی به دلیل رونق کار و تحصیل در خانه شاهد سود و خرید بی‌سابقه‌ای بودند. با این حال، بیشتر افزایش‌های عمده با افت شدید دنبال می‌شوند و همین شرکت‌ها اکنون با عرضه بیش از حد چیپس و سایر محصولات دست و پنجه نرم می‌کنند.

مدیرعامل Micron، Sanjay Mehrotra، ادعا می‌کند که سطوح تراشه‌های شرکت “بسیار بالاتر از سطح هدف ما” است و Micron به قدری تحت تأثیر کاهش شدید تقاضا قرار گرفته است که اخیراً تقریباً 10٪ از کل نیروی کار خود را کاهش داده است. انریکه لورس، مدیر عامل HP، انتظار ندارد که این مسائل حداقل در دو فصل آینده برای صنعت روشن شود، اما او معتقد است که نشانه هایی وجود دارد که ممکن است به زودی شروع به فروکش کنند.

بخونید:  اولین قسمت از Mandalorian را در اواخر این ماه از تلویزیون پخش تماشا کنید

اعتبار تصویر: برد مدار آبی توسط Umberto، SODIMM RAM stick توسط Possessed Photographyمنبع

در سال 2020، تقاضا برای لوازم الکترونیکی افزایش یافت که قبلاً هرگز ندیده بودیم. با توجه به قرنطینه، تعطیلی و سایر محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری، به کارگران و دانش‌آموزان گفته شد که از خانه به کار خود ادامه دهند. البته، همه محصولات لازم برای تحقق آن را نداشتند، بنابراین رونق عمده تقاضا را توضیح داد.

با این حال، با گذشت زمان و برداشته شدن محدودیت ها، نیاز به چنین محصولاتی شروع به کاهش کرد. متأسفانه برای بسیاری از شرکت‌ها، سود و فروش بی‌سابقه در نهایت به مقدار زیادی از انبارها و اقلام جمع‌آوری گرد و غبار در قفسه‌های فروشگاه تبدیل شد. همانطور که در گزارشی توسط وال استریت ژورنال مشاهده شد، چندین مدیر عامل از تولیدکنندگان مختلف تراشه و OEMها، نظرات خود را در مورد وضعیت فعلی که با آن روبرو هستند، مورد بحث قرار داده اند.

مدیران عامل اینتل و AMD نیز مسائلی را که شرکت های مربوطه با آنها درگیر هستند را فاش می کنند. در ماه اکتبر، پت گلسینگر از اینتل خاطرنشان کرد: «مشاهده هر خبر خوب در افق سخت است». اینتل در سه ماهه سوم سال 2022 نسبت به سه ماهه سوم 2021 کاهش 15 درصدی در فروش و 59 درصدی سود کلی را گزارش داد.

تولیدکنندگان مرتبط با رایانه شخصی تنها کسانی نیستند که متوجه کاهش شدید تقاضا شده اند، زیرا صنعت گوشی های هوشمند نیز طی ماه های اخیر شاهد کاهش فروش بوده است. کوالکام، تولیدکننده پردازنده‌های اسنپدراگون که در بسیاری از گوشی‌های سامسونگ یافت می‌شود، اخیراً به دلیل تقاضای کمتر برای گوشی‌های هوشمند سطح بالا، انتظارات را کاهش داده است.

بخونید:  AMD قرار است در 3 نوامبر میزبان رویداد پخش زنده RDNA 3 باشد