با کاهش تقاضای رایانه های شخصی، اینتل زیان سه ماهه عظیمی را گزارش می دهد

مطالب مرتبط: ظهور، سقوط و رنسانس AMD

هیچکدام از اینها خیلی تعجب آور نیست زیرا نتایج اینتل منعکس کننده آنچه در ماه های اخیر در بازار گسترده تر رایانه های شخصی رخ داده است.

پت گلسینگر، رئیس اینتل گفت، علیرغم مشکلات اقتصادی و بازار، آنها به پیشرفت خوبی در تحول استراتژیک خود در سه ماهه چهارم ادامه دادند که شامل پیشبرد نقشه راه محصول و بهبود ساختار و فرآیندهای عملیاتی برای افزایش کارایی بود.

ارزش سهام اینتل تا زمان نگارش این مقاله بیش از هفت درصد کاهش یافته است.منبع

به طور خلاصه: اینتل سال 2022 را با پاهای لرزان به پایان رساند، اما بر این باور است که مراتع سبزتر در حال ظهور هستند. اینتل درآمد 14.0 میلیارد دلاری را برای سه ماهه چهارم منتهی به 31 دسامبر 2022 گزارش کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 32 درصد کاهش داشته است. حاشیه ناخالص از 53.6 درصد در سال گذشته به 39.2 درصد کاهش یافت و درآمد خالص (زیان) 644 میلیون دلار بود. سود هر سهم (زیان) در سه ماهه 0.16 دلار ثبت شد.

گلسینگر گفت که در سال 2023، آنها به کار خود از طریق چالش های کوتاه مدت ادامه خواهند داد. دیوید زیننر، مدیر عامل اینتل افزود که اقدامات انجام شده برای اندازه مناسب سازمان و منطقی کردن سرمایه‌گذاری‌ها زیربنای اهداف کاهش هزینه 3 میلیارد دلاری در سال 2023 است و آنها را در مسیر دستیابی به 8 تا 10 میلیارد دلار صرفه‌جویی تا پایان سال 2025 قرار می‌دهد.

تحلیلگر بازار IDC اخیراً گفت که محموله‌های رایانه‌های شخصی سنتی در طول تعطیلات نسبت به مدت مشابه در سال 2021 28.1 درصد کاهش داشته است. محموله‌های هارد دیسک‌ها در سال گذشته تقریباً به نصف تقسیم شدند و حتی سازنده لوازم جانبی لاجیتک نیز شاهد کاهش فروش حدود 23 درصدی در طول سه ماهه تعطیلات بود. .

بخونید:  Apple AirPods Pro 2 با ANC بهبودیافته، تراشه H2 جدید، عمر باتری بهبود یافته راه اندازی شد

شایان ذکر است، اینتل با 63.1 میلیارد دلار درآمد کل و درآمد خالص 8.01 میلیارد دلار برای کل سال سودآور باقی ماند. برای مقایسه، اینتل 79 میلیارد دلار درآمد و 19.9 میلیارد دلار درآمد خالص در سال 2021 داشت.

رقابت شدید از سوی رقیب بازار AMD نیز به تلاش های اینتل کمکی نکرده است و همچنین حرکت اپل به سمت سخت افزار داخلی کمکی نکرده است. اپل در اواخر سال 2020 انتقال به طراحی پردازنده خود را آغاز کرد و در این مرحله، تقریباً هر مک جدید با سیلیکون اپل در داخل ارائه می شود.