با کاهش کمبود، زمان تحویل تراشه بیشترین کاهش را در سال‌های اخیر داشته است

طبق تحقیقات گروه مالی Susquehanna (از طریق بلومبرگ)، زمان سررسید – زمان بین سفارش تراشه و زمان تحویل آن – به طور متوسط ​​26.3 هفته در ماه سپتامبر بود. این در مقایسه با 27 هفته ماه قبل کاهش یافته است. برای مقایسه، پاییز بین جولای و آگوست یک روز بود.

دوره انتظار آگوست هنوز بسیار طولانی‌تر از زمان‌های قبل از کووید بود – در اکتبر 2019 فقط 12.7 هفته بود – اما اندازه کاهش ماهانه قابل توجه است. بلومبرگ می‌نویسد که تمام دسته‌های محصولات کلیدی شاهد کاهش زمان انتظار خود بوده‌اند و تراشه‌های آنالوگ و مدیریت انرژی بیشترین کاهش را تجربه کرده‌اند.

از قضا، بسیاری از صنایع اکنون از مشکل معکوس رنج می برند. تقاضای مصرف‌کننده پس از افزایش تولید فابریک‌ها، حمله روسیه به اوکراین و افزایش سرسام‌آور تورم کاهش یافت که همه این‌ها منجر به موجودی اضافی شده است. عرضه بیش از حد باعث از کار افتادن قیمت کارت گرافیک، SSD و RAM شد. در مورد دو مورد اخیر، تولیدکنندگان مجبور به کاهش تولید شده اند. همچنین دیده شده است که شرکت هایی مانند AMD و Intel پیش بینی های فروش خود را از دست داده اند و در برخی موارد کارمندان خود را اخراج می کنند.

اما هر بازاری شاهد کاهش مشکلات مربوط به کمبود تراشه نبوده است. تام سوئیت، مدیر مالی شرکت دل ماه گذشته گفت که زنجیره تامین رایانه های شخصی علیرغم وجود برخی مشکلات، به حالت عادی خود بازگشته است، اما بازار سرور همچنان به دلیل کمبود نیمه هادی ها آسیب می بیند. با این حال، کاهش زمان تحویل می‌تواند اطمینان حاصل کند که پیش‌بینی Sweet مبنی بر کاهش سفتی در بازار در سه ماهه چهارم دقیق است.

بخونید:  The Best Value Gaming CPU: 13600K vs 12600K vs 7600X vs 5800X3D vs 5600Xمنبع

چه اتفاقی افتاده؟ بحران تراشه در 12 ماه گذشته موضوعی بسیار آشنا در چرخه های خبری بوده است، اما به نظر می رسد روزهای بد قدیمی که به شدت از عرضه بیشتر بود، به پایان رسیده است. شواهد بیشتری از این موضوع زمان تحویل تراشه است که در ماه گذشته با کاهش چهار روزه، بیشترین کاهش را در سال‌های گذشته شاهد بود.

کمبود تراشه در اوج خود تأثیر زیادی بر صنایعی مانند خودروسازی داشت. و هرکسی که بین اواسط تا اواخر سال 2020 و چند ماه پیش سعی در خرید کارت گرافیک داشته باشد، به یاد می آورد که چقدر اوضاع بد بوده است.