برخی از کارت‌های مرجع Radeon RX 7900 XTX MBA دمای 110C را تجربه می‌کنند.


چرا مهم است: Hardwareluxx گزارش می‌دهد که برخی از مدل‌های مرجع Radeon RX 7900 و XTX AMD با مشکلات حرارتی جدی مربوط به دمای کانون GPU یا حداکثر دمای خوانده شده توسط سنسور مواجه هستند. دمای هات اسپات بسیار بالا خوب نیست و می تواند منجر به از دست دادن عملکرد GPU در اثر فشار حرارتی یا بدتر شود.

گزارش ها حاکی از آن است که برخی از کارت های مرجع به دمای 110 درجه سانتیگراد رسیده اند. این چیزی است که هرگز نمی خواهید ببینید، به خصوص از یک GPU 1000 دلاری.

شایان ذکر است که Hardwareluxx فقط مشکلات دمایی مربوط به 7900 XTX را به اشتراک گذاشته است، بنابراین ما نمی دانیم که آیا RX 7900 XT از مشکلات مرتبط رنج می برد یا خیر. با توجه به شباهت این مدل های GPU، تعجب آور نیست که مدل XT نیز مشکل ساز باشد.

طبق گزارش‌ها، مشکلات دما در حال حاضر فقط بر کارت‌های مرجع AMD تأثیر می‌گذارد، نه کارت‌های پس‌بازار که دارای طرح‌های خنک‌کننده سفارشی هستند. اما برای روشن بودن، این مشکل به مدل‌های AMD و مدل‌های شریکی که مدل MBA را با طراحی خنک‌کننده مرجع می‌فروشند، گسترش می‌یابد.

Hardwareluxx دمای چند کارت مرجع AMD RX 7900 XTX را به اشتراک گذاشته و بیش از یک نقطه دمای 110 درجه سانتیگراد را به نمایش گذاشته است. شکاف های حرارتی بین میانگین دمای GPU و دمای هات اسپات نیز بالا بود، تا 54 درجه سانتیگراد در انتهای بالایی.

بقیه کارت ها در دمای هات اسپات بسیار پایین تر تبدیل شدند. جای تعجب نیست که حاشیه‌های دما نیز با یک دلتای دمایی بین میانگین دمای GPU و دمای کانونی بین 22 تا 28 درجه سانتی‌گراد کاهش یافت.

در آزمایش ما از RX 7900 XT و 7900 XTX، دمای هات اسپات بسیار معقول تری را دیدیم. میانگین دمای XT ما 65 درجه سانتیگراد با دمای کانونی 77 درجه سانتیگراد پس از یک ساعت بازی در اتاقی با دمای 21 درجه سانتیگراد بود. XTX به طور مشابه عمل کرد و در همان محیط به میانگین دمای 67 درجه سانتیگراد با دمای کانون 80 درجه سانتیگراد رسید.

به نظر می رسد واریانس وسیع دما کاملاً تصادفی است. ما نمی دانیم که چه چیزی باعث افزایش حرارت غیرمعمول می شود، اما گمان می کنیم که این می تواند یک مشکل خنک کننده باشد که در آن صفحه پایه روی خنک کننده مرجع تماس کامل با قالب GPU برقرار نمی کند و کنترل کننده حافظه از بین می رود. این باعث می شود که گرما به دام بیفتد و سطح هات اسپات افزایش یابد.

Hardwareluxx گفت که AMD در حال حاضر در حال بررسی این مشکل است. با هر شانسی، آنها به زودی به ریشه مشکل خواهند رسید و راه حلی برای کاربران آسیب دیده ارائه خواهند کرد.منبع