بررسی کاهش سهام نیمه هادی ها

یک تفاوت مهم بین این رکود و چرخه های گذشته این است که درد بسیار گسترده تر است. تقریباً یک سال است که علائم هشدار دهنده را در نام‌های موبایل و رایانه‌های شخصی دیده‌ایم، اما در بسیاری از رده‌های صنعتی (یعنی خودرو) عرضه فقط با تقاضا روبرو شده است. ما این را به این معنا تفسیر می کنیم که نام های صنعتی و آنالوگ ممکن است با ورود به سال آینده آسیب پذیر باشند. ما می دانیم که این موضوع بسیار قابل بحث است. از این گذشته، TXN چشم انداز نسبتاً ضعیفی را در مورد تماس خود در این هفته ارائه داد و سهام به سختی جابجا شد.

اعتبار تصویر: پیتر هرمان، ویشنو موهانانمنبع

که ما را با مرکز داده و سهام شبکه رها می کند. تجزیه این از داده ها کمی سخت تر است. AMD در آخرین درآمد خود ضربه نسبتاً زیادی خورد، اما آنها این نتایج ضعیف را به کاهش سرعت رایانه‌های شخصی نسبت دادند و نه نتایج مرکز داده.

ما فکر می‌کنیم که داده‌ها الگوهای واضحی را بر اساس بخش نشان می‌دهند. همه سهام نیمه به یکسان رفتار نمی شود. توجه داشته باشید که شرکت های بزرگ آنالوگ Texas Instruments و Analog Devices هر دو کمتر از همتایان خود سقوط کرده اند. در مقابل، نام‌هایی مانند کوالکام و انویدیا که بیشتر در معرض مصرف‌کنندگان قرار دارند، امسال 30+ درصد کاهش یافته‌اند. بدترین ضربه، نام‌های تجهیزات ساخت ویفر (WFE) مانند Applied Materials و LAM Research است.

بخونید:  هکرها با باج افزار Mortal Kombat به سیستم های ویندوز آمریکا حمله کردند

بازار سهام ظاهراً عاشق سهام نیمه هادی شده است. اکثر سهام نیمه عمده در سال جاری کاهش یافته اند، برخی به نصف. شاخص SOX Semis امسال تقریباً 18 درصد کاهش یافته است. ما دیگر در بازارها به صورت روزانه نیستیم، اما همانطور که خیابان در فصل سود پیش می رود، فکر کردیم که سهام را بررسی کنیم.

و سپس نام های WFE وجود دارد. این شرکت‌ها از آخرین تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های تراشه‌های چینی به شدت آسیب دیده‌اند، اما کاهش آنها در ماه گذشته، دوره‌ای که اعلام محدودیت‌های سخت‌تر را در بر می‌گیرد، بسیار کمتر از کاهش آنها در سال جاری است که نشان می‌دهد بازار بیشتر نگران آن است. محیط نیمه کلی

جدول زیر به جزئیات عملکرد ده‌ها سهام نیمه معمولی که ما در نظر می‌گیریم، می‌پردازیم، به این امید که بسنجیم کدام بخش‌ها درد این چرخه را احساس کرده‌اند و کدام بخش ممکن است نزولی بیشتری داشته باشد.

ما فکر می کنیم که این نقشه نسبتاً با نحوه نگاه ما به طور کلی در حال حاضر صنعت است. نیمه ها آشکارا در شیب نزولی الگوی چرخه ای خود قرار دارند. شش ماه پیش باید با مردم بحث می‌کردیم که نیمه‌ها چرخه‌ای هستند، و حالا که گرانش دوباره خودش را نشان داده است، بازارها توجه کرده‌اند.

ما اینتل را در این نظرسنجی لحاظ نکردیم زیرا احساس می‌کردیم که چشم‌انداز آن‌ها با برخی ریسک‌های بسیار خاص شرکت اندازه‌گیری می‌شود (یعنی آیا آنها زنده خواهند ماند؟) در حالی که بقیه بیشتر در مورد شرایط کلان و صنعت معامله می‌کنند.

نام شرکت موجودی 1 هفته 1 ماه YTD
آزمایشگاه های سیلیکون SLAB -5.6٪ -4.2٪ -42.9٪
تگزاس اینسترومنتز TXN -1.1٪ 0.5٪ -13.4٪
دستگاه های آنالوگ ADI -3.5٪ 3.1٪ -16.8٪
کوالکام QCOM 4.7٪ -1.7٪ -35.4٪
Broadcom AVGO 5.9٪ -1.6٪ -30.7٪
Nvidia NVDA 6.9٪ 7.6٪ -33.9٪
AMD AMD 4.4٪ -9.8٪ -44.3٪
فناوری مارول MURLY 1.7٪ -6.2٪ -36.0٪
ASML ASML 14.1٪ 11.0٪ -39.2٪
شرکت KLA KLA 12.7٪ -0.9٪ -29.1٪
مواد کاربردی بزرگ 14.2٪ 3.8٪ -44.4٪
لام تحقیق LRCX 14.1٪ -0.2٪ -47.1٪
شاخص نزدک نزدک 2.7٪ 3.0٪ -29.9٪
شاخص نیمه هادی PHLX SOX 6.1٪ -0.2٪ -17.7٪
بخونید:  حملات Reflection DDoS دوباره در حال افزایش هستند

همه اینها ما را با این سوال روبرو می کند که آیا اکنون زمان مناسبی برای ورود به سهام نیمه نیمه است؟ ما فکر می کنیم هنوز خیلی زود است. تقاضای نهایی ضعیف است، موجودی انبارها هنوز بالاست و ممکن است رکود بزرگی در راه باشد. چند برابر ارزش گذاری هنوز بالاست. ما تمایل داریم فکر کنیم زمان خرید نیم‌فصل زمانی فرا می‌رسد که ارزش‌گذاری این شرکت‌ها را بر اساس چند برابر درآمد متوقف کنیم و به معیارهای درآمد برگردیم. صرف نظر از این، سرعت این رکود طولانی است و هر بخش را در زمان متفاوتی تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی که سهام نیمه‌ماهه واقعاً شروع به بهبود کنند، شاید در اواسط سال آینده، شاهد ضربه زدن به تمام بخش‌ها باشیم.

در مقابل، Broadcom امسال بهتر از همتایان خود عمل کرده است، آیا این نشانه اعتماد به محصولات شبکه و مرکز داده آنهاست؟ پس از همه آنها قرار گرفتن در معرض بسیاری از تلفن همراه و مصرف کننده است. و همچنین منصفانه است که بپرسیم آیا AVGO دیگر حتی به عنوان سهام نیمه معامله می شود یا خیر. ما همچنان فکر می کنیم که تقاضا برای نیمه مرکز داده در نهایت متوقف خواهد شد، اما به نظر می رسد بازار مخالف است.

یادداشت ویراستار:
نویسنده مهمان، جاناتان گلدبرگ، بنیانگذار D2D Advisory، یک شرکت مشاوره چند منظوره است. جاناتان استراتژی‌های رشد و اتحادهایی را برای شرکت‌هایی در صنعت موبایل، شبکه، بازی و نرم‌افزار ایجاد کرده است.