برنامه BugCheck2Linux به کاربران اجازه می دهد لینوکس را پس از خرابی ویندوز اجرا کنند

BugCheck2Linux به عنوان یک درایور در محیط استاندارد ویندوز اجرا می شود. پس از BSOD، راننده یک شبیه ساز کوچک RISC V را با استفاده از پوسته متنی لینوکس راه اندازی می کند. توسعه دهنده به پروژه های منبع باز دیگر مانند mini-rv32ima (شبیه ساز RISC V)، پروژه ReactOS (مستندات bootvid) و OSdev Wiki برای اسناد مربوط به سیستم نظرسنجی PS/2 اعتبار می دهد.

ویندوز خراب شد؟ فقط به لینوکس تغییر دهید!
نمایشی از قابلیت بازخوانی خطای ویندوز، که به ویندوز اجازه می‌دهد برنامه‌ها را پس از داشتن BSOD اجرا کند!
یک قدم به صفحه آبی افسانه‌ای Doom نزدیک‌تر شدیم.https://t.co/w10EOlJeEQ pic.twitter.com/coQQW6eKMr

– NTDEV (@NTDEV_) 15 مه 2023

تابع Callback BugCheck همچنین می‌تواند یک فایل اجرایی یا یک سیستم عامل کامل مبتنی بر متن و غیر ویندوز را اجرا کند، مانند مورد BugCheck2Linux. این ابزار از درایور bootvid.dll، یک درایور خروجی ویدیوی ویندوز در حالت VGA در طول روال بوت استرپ، برای خروجی ویدیو و یک درایور صفحه کلید PS/2 برای نظرسنجی برای ورودی صفحه کلید بهره برداری می کند.

هنگامی که ویندوز یک وضعیت خطای بحرانی و غیرقابل بازیابی را تجربه می کند، سیستم عامل از کار می افتد و صفحه آبی بدنام مرگ (BSOD) را نمایش می دهد. به طور معمول، تنها راه حل برای BSOD راه اندازی مجدد دستگاه است و امیدواریم هیچ داده مهمی از بین نرود. از زمانی که مایکروسافت صفحه نمایش خطا را با ویندوز NT 3.1 در سال 1993 معرفی کرد، بیش از 30 سال است که یک مزاحمت آزاردهنده ویندوز بوده است.

بخونید:  ماموران TSA یک چاقوی "به طرز ماهرانه ای" را در داخل یک لپ تاپ پیدا کردند

علیرغم ارائه چیزی بی سابقه، مانند یک سیستم عامل کامل پس از خرابی ویندوز، NSG650 محدودیت های بسیار ابزار را تصدیق می کند. این ابزار از دنباله های فرار ANSI پشتیبانی نمی کند. تنها با وضوح 640×480 در 16 رنگ اجرا می شود. این فقط در حالت BIOS کار می کند، بنابراین در حال حاضر هیچ پشتیبانی از سیستم های UEFI وجود ندارد. بسیار کند است و از صفحه کلید ضعیف پشتیبانی می کند.

منبع

WTF؟! شخصی یک ابزار آزمایشی طراحی کرد که می تواند یک برنامه یا حتی یک سیستم عامل کوچک را پس از خرابی ویندوز اجرا کند. محدودیت های زیادی دارد، اما توانایی ادامه کار بر روی رایانه شخصی حتی پس از BSOD ممکن است در بسیاری از موقعیت ها مفید باشد.

توسعه‌دهنده برنامه NSG650 توضیح می‌دهد که ابزار BugCheck2Linux می‌تواند جادوی خود را با «به‌سادگی» ثبت پاسخ تماس BugCheck انجام دهد. طبق اسناد رسمی مایکروسافت، یک راننده می‌تواند از عملکرد BugCheck برای افزودن داده‌های مربوط به درایور به فایل خرابی خرابی یا حتی بازنشانی دستگاه به حالت کار شناخته شده استفاده کند.