برچسب‌های ضبط از ارائه‌دهندگان استریم درخواست می‌کنند که از خراشیدن موسیقی با هوش مصنوعی جلوگیری کنند

با توجه به ایمیل‌هایی که در ماه مارس به سرویس‌های پخش مختلف ارسال شده و اخیراً توسط فایننشال تایمز به دست آمده است، UMG تهدید می‌کند که اگر پلتفرم‌های استریم برای جلوگیری از سرقت مطالب دارای حق چاپ توسط تامین‌کنندگان هوش مصنوعی اقدامی نکنند، اقدام قانونی خواهد کرد.

من: “متن آهنگ شاعرانه و انتزاعی را بدون معنای ذاتی به سبک باب دیلن بنویس”

Apple Music، Spotify و سایرین حق پخش موسیقی یونیورسال را حق امتیاز پرداخت می کنند. در همین حال، توسعه دهندگان هوش مصنوعی مانند گوگل، OpenAI و مایکروسافت از این محتوا برای آموزش LLM استفاده می کنند. اگر این اقدامی است که قانون کپی رایت را نقض می کند، چرا UGM به جای ناقض، ارائه دهنده را تهدید می کند؟ اینطور نیست که این توسعه دهندگان کاربران ناشناس هستند که موسیقی را سرقت می کنند. آن‌ها شرکت‌هایی هستند که به راحتی می‌توان آن‌ها را پیدا کرد، با مشخصات بالا با پول زیادی.

Spotify از اظهار نظر در مورد این وضعیت خودداری کرده است. اپل به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداده است و AppleInsider انتظار دارد که سکوت کند.

منبع مدل‌های زبان بزرگ مانند ChatGPT به گفتگوی محاوره‌ای طوطی‌سازی محدود نمی‌شوند. برخی از توسعه دهندگان آنها را برای تفسیر موسیقی و تقلید از اشعار، سبک های آوازی و آهنگ های هنرمندان مختلف آموزش می دهند. بر اساس گزارش ها، MusicLM گوگل روی 280000 ساعت موسیقی آموزش دیده است. این مدل ظاهراً اجازه می دهد تا دستوراتی مانند: “اشعار را به سبک Iron Maiden بنویسید، اما به سبک Disturbed بخوانید.” با این حال، این مدل چیزی نزدیک به موسیقی اصلی تولید نکرده است. درعوض، نسخه‌های سرقت‌شده مطالب آموزشی خود را بازیابی می‌کند.

یونیورسال می‌گوید که هوش مصنوعی آثار هنرمندانش را به این شکل «بلع» می‌کند، قانون کپی رایت را نقض می‌کند.

بخونید:  Google One سرویس VPN را برای همه مشترکین گسترش می‌دهد، نظارت بر وب تاریک را اضافه می‌کند

سخنگوی UMG گفت: “ما مسئولیت اخلاقی و تجاری در قبال هنرمندان خود داریم تا از استفاده غیرمجاز از موسیقی آنها جلوگیری کنیم و از دریافت محتوایی که حقوق هنرمندان و سایر سازندگان را نقض می کند جلوگیری کنیم.” ما انتظار داریم که شرکای پلتفرم ما بخواهند از استفاده از خدماتشان به گونه‌ای که به هنرمندان آسیب می‌زند جلوگیری کنند.»

در ایمیل ادعا شده آمده است: «ما متوجه شده‌ایم که برخی از سیستم‌های هوش مصنوعی ممکن است بر روی محتوای دارای حق نسخه‌برداری آموزش دیده باشند، بدون اینکه رضایت لازم را از دارندگان حقوق مالک یا تولیدکننده محتوا دریافت کنند یا به آنها غرامت پرداخت کنند. ما از برداشتن گام هایی برای حمایت از حقوق خود و هنرمندان خود دریغ نخواهیم کرد.»

یک سیب زمینی داغ: شرکت‌های ضبط در هنگام دفاع از مالکیت معنوی خود مانند نینتندو جنگ‌طلب هستند. با این حال، در جایی که نینتندو عموماً ناقضان کپی رایت را تعقیب می کند، گروه های موسیقی اغلب به وب سایت ها و ارائه دهندگان محتوایی حمله می کنند که قانون را نقض نمی کنند. آخرین تهاجم گروه موسیقی یونیورسال این است که از پلتفرم‌های استریم درخواست می‌کند که مشتریان خود را کنترل کنند تا از استفاده توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی از خدمات خود برای آموزش LLM جلوگیری کنند.