بنیانگذار TSMC: یک کارخانه جدید تولید 3 نانومتری در آریزونا قبلاً برنامه ریزی شده است

طبق گفته های چانگ، افراد زیادی وجود دارند که “به تولید تراشه عالی تایوان حسادت می کنند.” بسیاری از این افراد نامشخص مایلند برتری تولید TSMC را به کشورهای خود بیاورند. چانگ گفت که “بسیاری از کشورها” از او خواستند تا در طول جلسات APEC نوعی مشارکت با شرکت تایوانی را تقویت کند، حتی اگر او نگفت که نمایندگان کدام کشورها با او تماس گرفتند.

هنوز طرح‌هایی برای ساخت کارخانه دوم در همان محل آریزونا که TSMC در حال ساخت اولین کارخانه خود است، نهایی نشده است. موریس چانگ طی یک کنفرانس مطبوعاتی در تایپه توضیح داد که پس از اینکه انتظار می‌رود کارخانه 5 نانومتری فاز یک در سال 2024 تولید تراشه‌ها را آغاز کند، دومین کارخانه «فاز دوم» گسترش تجارت TSMC در ایالات متحده خواهد بود.

در حال حاضر، سرمایه گذاری آریزونا تمرکز اصلی برای گسترش تجارت TSMC در خارج از تایوان است. چانگ گفت که او “به طور واقعی” می داند که هزینه ساخت تراشه در ایالات متحده 55 درصد بیشتر از تایوان خواهد بود، اما چنین قیمت گزافی “از انتقال برخی ظرفیت ها به ایالات متحده کم نمی کند.”منبع

در حال حاضر، TSMC حدود 90 درصد از پیشرفته‌ترین تولیدات تراشه‌های جهان را به خود اختصاص می‌دهد، با زنجیره تامینی که برخی از بزرگ‌ترین نام‌های این صنعت مانند کوالکام و اپل را در بر می‌گیرد. این غول سازنده آیفون یکی از علاقه‌مندترین طرف‌ها برای سرمایه‌گذاری آمریکای ریخته‌گری تایوانی است، زیرا کوپرتینویی احتمالاً از فرآیند تولید 3 نانومتری برای ساخت تراشه‌های ARM برای آیفون 15 استفاده خواهد کرد.

شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) کارخانه جدیدی را برای انتقال فرآیند تولید تراشه های 3 نانومتری خود به ایالات متحده خواهد ساخت. آنچه قبلاً فقط یک امید بود، اکنون شروع به شبیه شدن به یک طرح کامل کرده است، همانطور که موسس ارزشمندترین شرکت نیمه هادی جهان اخیراً در نشستی با مطبوعات تأیید کرد.

چانگ پس از بازگشت از نشست رهبران همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) در بانکوک، در تایپه گفت: چیپس ها «محصولات بسیار مهمی هستند». بنیانگذار TSMC اکنون بازنشسته شده است، اما به نظر می رسد او تا حدودی نفوذ خود را در صنعت فناوری حفظ کرده است.

آینده نگر: TSMC در حال برنامه ریزی برای کارخانه تولید دوم در آریزونا است، حرکتی که فرآیند تولید 3 نانومتری آینده را به ایالات متحده خواهد آورد. این تسهیلات می تواند به اپل اجازه دهد تا تولید آیفون را در ایالات متحده آغاز کند اما قیمت ها افزایش می یابد. زیاد.

چانگ در APEC با کامالا هریس معاون رئیس جمهور آمریکا و شی جین پینگ رئیس جمهور چین دیدار کرد. نفوذ TSMC بر صنعت و پیامدهای جهانی تهاجم تایوان توسط چین احتمالاً برخی از موضوعات مورد بحث در آنجا بود.