به‌روزرسانی اخیر ویندوز می‌خواهد اطلاعات آفیس کاربران را زیر و رو کند

چرا مهم است: وصله‌ای که اخیراً از طریق Windows Update منتشر شد، کاربران آفیس را ترساند، زیرا ظاهراً مایکروسافت به دنبال داده‌های مربوط به نسخه‌های قدیمی‌تر آفیس بود. اکنون این شرکت توضیح می دهد: این به نفع شماست، حریم خصوصی مهم است و غیره.

مایکروسافت به‌روزرسانی KB5021751 را در ژانویه منتشر کرد و توضیح داد که این به‌روزرسانی برای «کمک به» شرکت برای شناسایی تعداد کاربرانی است که هنوز از نسخه‌های پشتیبانی‌نشده یا به زودی پشتیبانی‌نشده از مجموعه بهره‌وری آفیس استفاده می‌کنند. مایکروسافت ظاهراً در جستجوی اطلاعات کاربران آفیس 2013، آفیس 2010 و آفیس 2007 بود، با یک به روز رسانی که فقط یک بار در حالت خاموش اجرا می شد تا داده ها را جمع آوری کند و سپس خود را از سیستم حذف کند.

مهندسان ردموند با فعال بودن گزینه «دریافت به‌روزرسانی‌ها برای سایر محصولات مایکروسافت» و نصب نسخه‌ای از آفیس 2013، آفیس 2010 یا آفیس 2007، به‌روزرسانی را بر روی نصب‌های ویندوز اجرا کردند. مایکروسافت اشاره می کند که ویژگی دریافت به روز رسانی اختیاری است و کاربران می توانند آن را از صفحه تنظیمات گزینه های پیشرفته Windows Update غیرفعال کنند.

مایکروسافت همچنین گفت که از داده‌های جمع‌آوری‌شده از طریق به‌روزرسانی برای تصمیم‌گیری درباره بهترین نحوه پشتیبانی و سرویس‌دهی سیستم‌های دارای نسخه‌های آفیس قدیمی استفاده خواهد کرد. با این حال، هیچ اطلاعاتی در مورد چگونگی انجام این پشتیبانی وجود ندارد. برای مثال می‌تواند برخی به‌روزرسانی‌های اضطراری و خارج از باند را برای نقص‌های امنیتی بسیار خطرناک (یا حتی «کرم‌پذیر») انجام دهد، حتی اگر هیچ تضمینی واقعی ارائه نشود.

بخونید:  واترمارک های دسکتاپ ویندوز 11 در سیستم های پشتیبانی نشده ظاهر می شوندمنبع

با این حال، مایکروسافت به کاربران اطمینان می دهد که KB5021751 هیچ اطلاعاتی در مورد جزئیات مجوز، محتوای مشتری، یا اطلاعات مربوط به سایر “محصولات غیر مایکروسافت” جمع آوری نمی کند. این شرکت برای حریم خصوصی کاربران «ارزش، محافظت و دفاع می‌کند»، حتی اگر این به این معنا باشد که مشتریان را از نسخه‌های غیرقانونی نرم‌افزار خود رها کند – حداقل روی کاغذ.

این شرکت می‌گوید که نسخه‌های پشتیبانی‌نشده آفیس دیگر ایمن نیستند زیرا آخرین وصله‌های امنیتی را دریافت نمی‌کنند، که به‌روزترین محافظت را در برابر آسیب‌پذیری‌های شناخته شده ارائه می‌کند. نسخه‌های قدیمی «ممکن است در طول زمان با مشکلات عملکرد و قابلیت اطمینان نیز مواجه شوند».

اخیراً، غول سیستم عامل صفحه پشتیبانی KB5021751 را به روز کرد تا نحوه عملکرد به‌روزرسانی و دلیل مفید بودن آن برای تجارت و مشتریان مایکروسافت را دوباره توضیح دهد. پشتیبانی مایکروسافت می‌گوید این به‌روزرسانی «داده‌های تشخیصی و عملکرد» را از ورودی‌های رجیستری و رابط‌های برنامه (API) جمع‌آوری می‌کند تا استفاده کلی از نسخه‌های قدیمی‌تر آفیس را تخمین بزند.