به‌روزرسانی مایکروسافت ویندوز، ویژگی «مرورگر پیش‌فرض» کروم را شکست

Gizmodo کشف کرد که نسخه‌های مصرف‌کننده ویندوز می‌توانند با تغییر نام برنامه Chrome در دسک‌تاپ ویندوز از این مشکل جلوگیری کنند، که نشان می‌دهد این یک اشکال غیرعمدی در به‌روزرسانی آوریل نبوده است. در پاسخ، گوگل دکمه پیش فرض یک کلیک کروم را غیرفعال کرده است.

یکی از مدیران فناوری اطلاعات در تالارهای گفتمان پشتیبانی مایکروسافت نوشت: «پس از به‌روزرسانی تجمعی امروز برای ویندوز 10 و 11، 04-2023، هر بار که Chrome را باز می‌کنم، تنظیمات برنامه پیش‌فرض ویندوز باز می‌شود.» من راه‌های زیادی را برای حل این مشکل امتحان کرده‌ام. بدون شانس. این برای تمام 600 سیستم با به روز رسانی اتفاق می افتد.”

یک نفر متوجه شد که صفحه تنظیمات ویندوز تنها در صورتی باز می شود که مرورگر گوگل پیش فرض باشد. آنها گفتند: “اگر مرورگر پیش فرض را به Edge تغییر دهیم، این اتفاق نمی افتد.”

کف دست: آخرین عکس در جنگ مرورگر کروم و اج باعث شد که مایکروسافت به‌روزرسانی ویندوز را منتشر کند که باعث خرابی عملکرد کروم شد. جای تعجب نیست که ویژگی borked دکمه ای بود که به کاربران اجازه می داد مرورگر پیش فرض خود را با یک کلیک تغییر دهند.

همچنین مایکروسافت “چطوری، بچه های همکار؟” لحظه ای که یک پنجره بازشو به مردم اطلاع داد که Edge “سال 2008 است!”منبع

فایرفاکس که یک دکمه پیش فرض با یک کلیک نیز دارد، تحت تأثیر این به روز رسانی قرار نگرفت. اما استیو تکسیرا، مدیر تولید موزیلا، گفت که مایکروسافت از بازی کثیف مخالف نیست.

بخونید:  Meta might roll out ad-free Instagram and Facebook subscriptions in the EU

هنگامی که از مایکروسافت در مورد این مشکل پرسیده شد، به پست وبلاگ خود در مورد پین کردن برنامه و پیش فرض های برنامه در ویندوز اشاره کرد.

“هنگام استفاده از ماشین های ویندوز، کاربران فایرفاکس به طور معمول با این نوع موانع مواجه می شوند، مانند نادیده گرفتن انتخاب مرورگر پیش فرض، یا پنجره های پاپ آپ و هشدارهای گمراه کننده که تلاش می کنند آنها را متقاعد کنند که Edge به نوعی ایمن تر است. زمان آن است که مایکروسافت به ترجیحات افراد احترام بگذارد. و به آنها اجازه دهید بدون دخالت در انتخاب خود از هر مرورگری که می خواهند استفاده کنند.”

در حالی که کاربران عادی که به‌روزرسانی را نصب می‌کردند، متوجه شدند که دکمه Chrome اکنون فقط تنظیمات برنامه پیش‌فرض را بدون تغییر چیزی باز می‌کند، کاربران سازمانی یک مشکل آزاردهنده‌تر را کشف کردند: هر بار که Chrome را باز می‌کردند، صفحه تنظیمات برنامه پیش‌فرض ویندوز نیز به‌طور خودکار باز می‌شد.

Gizmodo می نویسد، به نظر می رسد که به روزرسانی آوریل ویندوز KB5025221 تأثیر غیرمنتظره ای بر مرورگرهای کروم داشته است. و تأثیر آن برای کاربران سازمانی حتی بدتر بود.

در جولای 2022، گوگل دکمه جدیدی را به کروم (نزدیک بالای صفحه) معرفی کرد که به کاربران اجازه می داد مرورگر پیش فرض خود را با یک کلیک ساده تغییر دهند و نیازی به یافتن و پیمایش منوهای تنظیمات ویندوز را از بین ببرند. این یک افزودنی محبوب برای 8 ماه بود، تا اینکه آپدیت آوریل ویندوز آن را متوقف کرد.

این اولین باری است که مایکروسافت از تاکتیک‌های پنهانی برای سرقت سهم کاربران از کروم استفاده می‌کند. در اوایل سال جاری، نسخه‌های ناپایدار Edge به طور موقت تبلیغات بنری با اندازه کامل را در وب‌سایت کروم نمایش می‌دادند. آنها به بینندگان اطلاع دادند که اج با همان موتور کرومیوم کروم کار می کند اما با «اعتماد اضافه مایکروسافت».