به طور جادویی بر حرکت موش خود مسلط شوید


آیا با پیمایش کند یا حرکت بی صدا دست و پنجه نرم می کنید؟ آیا تنظیمات پیش فرض در ویندوز باعث خشم جوندگان می شود؟ نترسید، زیرا یک راه آسان برای تسلط بر بد محتوایی ماوس وجود دارد!

در اینجا یک راهنمای سریع و آموزنده برای تغییر حساسیت ماوس در ویندوز آورده شده است.

تنظیم حرکت اصلی ماوس

هنگامی که در مورد حساسیت ماوس صحبت می کنیم، به این موضوع اشاره می کنیم که وقتی ماوس را در یک جهت خاص قرار می دهید، مکان نما روی مانیتور چقدر حرکت می کند. حساسیت کم به این معنی است که برای جابجایی مکان نما باید موس را زیاد حرکت دهید.

در انتهای دیگر ترازو، یک حرکت کوچک دست شما می تواند منجر به پرواز اشاره گر به گوشه های مانیتور شود. ممکن است بخواهید این اتفاق بیفتد یا چیزی کاملاً متفاوت باشد، اما هر چه که بخواهید، دو راه برای تغییر آن در ویندوز 10 و 11 وجود دارد.

بیایید با ساده ترین روش شروع کنیم: دکمه را فشار دهید کلید ویندوز و من با هم (یا روی تنظیمات کلیک کنید نماد چرخ دنده در منوی استارت). از اینجا، انتخاب کنید بلوتوث و دستگاه ها در منوی سمت چپ، سپس موش گزینه در منوی اصلی

یک صفحه تنظیمات بسیار ابتدایی به شما نشان داده می شود، اما این فقط تغییر سریع حساسیت را آسان تر می کند. سرعت نشانگر ماوس دارای یک نوار لغزنده است که در آن از مقدار 1 تا 20 (کمترین تا سریعترین) متغیر است — با کلیک بر روی دکمه/لغزنده اعداد ظاهر می شوند.

حرکت دادن این مورد باعث می‌شود که حساسیت فوراً تغییر کند، بنابراین اگر به طور تصادفی آن را به پایین‌ترین سرعت کاهش دهید، چند لحظه طول می‌کشد تا آن را به سطح مناسب برگردانید!

همیشه بهتر است برای شروع تغییرات کوچکی انجام دهید و سپس آنها را در موقعیت های مختلف (مثلاً مرور وب، استفاده از یک برنامه کاربردی) آزمایش کنید تا ببینید که چه حسی دارد.

گزینه هایی برای تنظیم حساسیت چرخ ماوس نیز وجود دارد، اما قبل از انجام این کار، اجازه دهید روش دیگری را برای تغییر تنظیمات ماوس بررسی کنیم.

کنترل پنل قدیمی‌تر ویندوز، که از سرعت نشانگر ماوس به پایین‌تر قابل دسترسی است، دقیقاً همان کارهایی را که تنظیمات ویندوز انجام می‌دهد، انجام می‌دهد، اما به نظر ما کمی آموزنده‌تر است و چیزهای دیگری نیز دارد که می‌توانید تغییر دهید.

کلیک کنید روی تنظیمات اضافی ماوس گزینه و پنجره جدیدی با عنوان Mouse Properties باز می شود – از این به بعد به این روش اشاره خواهیم کرد.

انتخاب تب گزینه های اشاره گر در بالا و یک نوار لغزنده برای سرعت نشانگر خواهید دید. آن را به سطحی که می خواهید آزمایش کنید منتقل کنید، روی آن کلیک کنید درخواست دادن را فشار دهید، و سپس از حساسیت جدید استفاده خواهید کرد.

توجه داشته باشید که این دو روش هر دو تنظیمات یکسانی را تغییر می‌دهند – یکی دیگر را لغو می‌کند، اما روش دوم همیشه باید روی Apply یا OK کلیک کنید تا کار کند.

برای تقویت یا عدم تقویت؟

در حالی که اینجا هستیم، بیایید آن را پوشش دهیم افزایش دقت اشاره گر گزینه. با فعال کردن این گزینه، روی کادر کلیک کرده و سپس Apply را بزنید به صورت پویا حساسیت ماوس را تغییر دهید بنابراین هرچه سریعتر موس خود را حرکت دهید، مکان نما سریعتر حرکت می کند و بالعکس.

سریعتر در واقع کلمه اشتباهی است که در اینجا استفاده می شود — باید باشد شتاب.

بنابراین اگر از حرکت آهسته به سریع و شتاب دادن به حرکت خود بروید، حساسیت افزایش می‌یابد و مکان‌نما زوم می‌کند. این می تواند پیش بینی دقیق مکان نما را تا حدودی سخت کند.

ما در واقع توصیه می کنیم این را غیرفعال کنید، زیرا هرچه بیشتر به استفاده از ماوس خود با حساسیت ثابت عادت کنید، “یادگیری” نحوه واکنش مکان نما به ورودی شما آسان تر می شود.

بسیاری از بازی‌های رایانه شخصی تنظیمات مشابهی دارند (شتاب ماوس) و توصیه می‌کنیم در آن‌ها نیز غیرفعال شود. بهتر است به جای داشتن شتاب، حساسیت کلی ورودی را افزایش دهید. در حالی که هنوز در کنترل پنل ماوس هستیم، بیایید برخی از گزینه های دیگر را بررسی کنیم.

با DPI خود کنار بیایید

یکی دیگر از تنظیمات مهم ماوس که مربوط به سرعت مکان نما یا حساسیت ماوس است نامیده می شود DPI (نقطه در اینچ). یکی از ویژگی‌هایی که بیشتر در دستگاه‌های بازی و علاقه‌مندان یافت می‌شود، این تنظیم در ویندوز کنترل نمی‌شود، بلکه در برنامه‌ای که با ماوس ارائه می‌شود، کنترل می‌شود. در برخی مدل ها، می توان آن را در سطح سخت افزاری با استفاده از دکمه های روی خود ماوس نیز کنترل کرد.

DPI در اصل تعداد پیکسل های صفحه نمایش است که مکان نما باید برای یک اینچ حرکت ماوس حرکت کند. هرچه مقدار DPI بالاتر باشد، مکان نما تعداد پیکسل های بیشتری را طی می کند و بالعکس.

بنابراین اگر متوجه شدید که حرکت خیلی کند است، DPI را بالا ببرید و اگر خیلی تند است، مقدار را پایین بیاورید. به عنوان مثال، برخی از گیمرهای حرفه‌ای ترجیح می‌دهند از DPI بسیار پایین برای بهبود کنترل دقیق خود بر روی دقت ضربدر در یک بازی FPS استفاده کنند.

این بدان معناست که بازوهای آن‌ها باید از میان قوس‌های بزرگ روی میز حرکت کنند تا بتوانند دوربین را جارو کنند، به همین دلیل است که چرا سایر گیمرها با مقدار DPI بسیار بالاتری پیش می‌روند، به‌طوری که فقط باید کمی مچ‌های خود را بچرخانند تا حرکتی را که دارند انجام دهند. خواستن

هیچ “بهترین” تنظیم DPI وجود ندارد، درست مانند تنظیم مناسبی برای سرعت اشاره گر — همه چیز به ترجیحات شخصی مربوط می شود، بنابراین از آزمایش نترسید.

حتی ابتدایی‌ترین موش‌ها معمولاً دارای یک چرخ هستند که بین دکمه‌های اصلی قرار دارد. این نه تنها می تواند به عنوان یک دکمه اضافی عمل کند، بلکه چرخاندن چرخ به جلو و عقب باعث می شود محتویات یک پنجره به سمت بالا و پایین حرکت کند.

اینکه تا کجا پیمایش کند در کنترل پنل تنظیم شده است — را انتخاب کنید زبانه چرخ و گزینه هایی را برای پیمایش عمودی و افقی خواهید دید (هر چند مورد دوم به پشتیبانی سخت افزاری مناسب نیاز دارد).

به طور پیش‌فرض، پیمایش عمودی روی 3 خط در هر چرخش ناچ چرخ تنظیم شده است، بنابراین اگر می‌خواهید حساس‌تر باشد، تعداد خطوط را افزایش دهید. یا با انتخاب گزینه دوم می توانید چرخ را به کل صفحات اسکرول کنید. ما معمولاً دوست داریم این ماوس را با دقت بالا به حدود 9 خط در هر اسکرول تغییر دهیم.

اما، درست مانند حساسیت اشاره گر، هیچ تنظیم درستی در اینجا وجود ندارد — همه چیز مربوط به آن چیزی است که برای شما کار می کند.

البته، اگر در طول سال‌های استفاده از ویندوز هرگز هیچ یک از این مقادیر را تغییر نداده‌اید، با تنظیمات پیش‌فرض راحت‌تر خواهید بود.

تسلط بر ماوس

برخی از مواردی که پوشش داده ایم (حساسیت اشاره گر، سرعت اسکرول) را می توان روی خود ماوس تغییر داد — بستگی به مدلی دارد که شما دارید.

برای مثال، Logitech MX Master 3 دارای چرخی است که می‌توان آن را به صورت آزادانه به جای یک بریدگی در یک زمان، با فشار دادن یک دکمه پشت فرمان تنظیم کرد. حساسیت اسکرول پویا فوری!

ماوس‌های دیگر، مانند Razer’s DeathAdder V2، دکمه‌های اضافی زیادی دارند، اما عملکرد آنها ثابت شده است، شما می‌توانید کاری که آنها انجام می‌دهند از طریق نرم‌افزار سازنده تغییر دهید.

این برنامه‌ها همیشه هر تنظیمی را در ویندوز لغو می‌کنند، بنابراین اگر می‌خواهید با تغییرات خود سازگاری داشته باشید، همیشه بهتر است از همین روش استفاده کنید: تنظیمات ویندوز، کنترل پنل قدیمی یا برنامه سازنده ماوس.

احتمالاً می‌خواهید کمی با حساسیت ماوس آزمایش کنید تا آن را برای نیازهای خود درست کنید.

پس امتحان کنید — هیچ چیز آسیب نمی بیند یا برای همیشه گیر نمی کند و ممکن است تنظیمات بهینه ای برای تسلط بر ماوس خود پیدا کنید!

اعتبار سرصفحه: اما بازیمنبع