بیش از 60 کشور توافق کرده اند که نگرانی ها در مورد استفاده از هوش مصنوعی در جنگ را برطرف کنند

در سال 2019، وزارت دفاع گفت که انسان‌ها همیشه در مورد اینکه آیا سیستم‌های تسلیحاتی خودمختار روی اهداف زنده شلیک می‌کنند یا خیر، حرف آخر را خواهند زد. در مورد پیامدهای ناخواسته ذکر شده در بیانیه، برخی بیم دارند که فشار هند به سیستم های نظامی مجهز به هوش مصنوعی می تواند از طریق افزایش خطر حملات پیشگیرانه منجر به جنگ هسته ای با پاکستان شود.

بانی جنکینز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات، خواستار استفاده مسئولانه از هوش مصنوعی در موقعیت‌های نظامی شد. جنکینز گفت: «از همه کشورها دعوت می‌کنیم تا در اجرای هنجارهای بین‌المللی به ما بپیوندند، زیرا مربوط به توسعه نظامی و استفاده از هوش مصنوعی» و سلاح‌های خودمختار است. ما می‌خواهیم تأکید کنیم که برای تعامل با هر کشوری که علاقه‌مند به پیوستن به ما باشد، آماده هستیم.»

کنفرانس REAIM که هفته گذشته در لاهه به میزبانی مشترک هلند و کره جنوبی برگزار شد، با حضور نمایندگانی از بیش از 60 کشور از جمله چین برگزار شد. وزرا، نمایندگان دولت، اتاق های فکر، و سازمان های صنعتی/مدنی در این گفتگوها شرکت کردند. روسیه برای شرکت در آن دعوت نشد، در حالی که اوکراین در آن شرکت نکرد.

نگرانی‌های بیشتری در مورد کاربردهای بالقوه هوش مصنوعی در جنگ هفته گذشته پس از اینکه لاکهید مارتین فاش کرد جت آموزشی جدیدش به مدت بیش از 17 ساعت توسط هوش مصنوعی پرواز می‌کرد، ایجاد شد و اولین باری بود که هوش مصنوعی به این روش در یک هواپیمای تاکتیکی درگیر شده است. در جای دیگر، اریک اشمیت، مدیر عامل سابق گوگل و رئیس آلفابت گفت که هوش مصنوعی می تواند تأثیری مشابه معرفی سلاح های هسته ای بر جنگ ها داشته باشد.

بخونید:  مایکروسافت به این فکر می کند که به کاربران اجازه دهد برنامه ها را به اجبار از نوار وظیفه ویندوز 11 ببندندمنبع

جیان تان، نماینده چین در این اجلاس گفت که کشورها باید “مخالفت با دستیابی به برتری نظامی و هژمونی مطلق از طریق هوش مصنوعی” و از طریق سازمان ملل متحد کار کنند.

ووپکه هوکسترا معاون نخست وزیر هلند گفت: تصور کنید موشکی به یک ساختمان آپارتمانی برخورد کند. “هوش مصنوعی در کسری از ثانیه می‌تواند تاثیر آن را تشخیص دهد و نشان دهد که بازماندگان در کجا هستند. حتی جالب‌تر اینکه هوش مصنوعی می‌توانست موشک را در وهله اول رهگیری کند. با این حال هوش مصنوعی نیز این پتانسیل را دارد که در عرض چند ثانیه نابود شود.”

برخی از شرکت‌کنندگان به مزایای استفاده از هوش مصنوعی در درگیری‌ها اشاره کردند، به‌ویژه در اوکراین، جایی که یادگیری ماشین و سایر فناوری‌ها برای دفع متجاوز بزرگ‌تر و قدرتمندتر استفاده شده است.

در متن: افزایش ناگهانی و پیشرفت سیستم‌های هوش مصنوعی در چند ماه گذشته ترس از اثرات بالقوه مضر آن بر جامعه را به همراه داشته است. نه تنها ممکن است هوش مصنوعی مشاغل و خلاقیت انسان را تهدید کند، بلکه استفاده از ماشین های هوشمند در جنگ می تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد. برای مقابله با این خطر، اولین اجلاس جهانی در زمینه هوش مصنوعی مسئول در حوزه نظامی (REAIM) هفته گذشته برگزار شد که منجر به امضای توافق نامه ای برای کشورها شد تا استفاده مسئولانه از هوش مصنوعی را در دستور کار سیاسی قرار دهند.

فراخوان اقدامی که توسط همه شرکت‌کنندگان به غیر از اسرائیل امضا شد، تأیید کرد که کشورها متعهد به توسعه و استفاده از هوش مصنوعی نظامی مطابق با “تعهدات حقوقی بین‌المللی و به گونه‌ای که امنیت، ثبات و مسئولیت بین‌المللی را تضعیف نکند” هستند.

بخونید:  حساب‌های ارتش بریتانیا در توییتر و یوتیوب توسط کلاهبرداران رمزارز هک شد

سایر موضوعاتی که امضاکنندگان توافق کردند به آنها رسیدگی کنند عبارتند از: قابلیت اطمینان هوش مصنوعی نظامی، پیامدهای ناخواسته استفاده از آن، خطرات تشدید و نحوه مشارکت انسان ها در فرآیند تصمیم گیری.

منتقدان می گویند این بیانیه از نظر قانونی الزام آور نیست و بسیاری از نگرانی های دیگر در مورد استفاده از هوش مصنوعی در درگیری های نظامی از جمله پهپادهای هدایت شونده با هوش مصنوعی را برطرف نمی کند.