تایوان می گوید تخریب TSMC در صورت تهاجم چین غیرضروری است


در متن: بار دیگر، افزایش تنش ها بین چین و ایالات متحده، تایوان را در کانون توجه قرار داده است و در صورت تهاجم، چه اتفاقی برای TSMC که بیش از نیمی از نیمه هادی های جهان را تولید می کند، می افتد. یک پیشنهاد تخریب تاسیسات شرکت است، اما رئیس امنیت جزیره گفت که چنین اقدامی غیرضروری است.

چن مینگ تونگ، مدیرکل دفتر امنیت ملی تایوان، به قانونگذاران (از طریق بلومبرگ) گفت که اتکای TSMC به شرکت‌ها و تدارکات خارجی برای فعالیت‌هایش به این معنی است که اگر چین تایوان را تصرف کند، این تسهیلات بی‌فایده خواهد بود.

چن گفت: “اگر اکوسیستم TSMC را درک کنید، نظرات موجود در آنجا غیر واقعی است.” “TSMC باید قبل از تولید تراشه های سطح بالا، عناصر جهانی را یکپارچه کند. بدون قطعات یا تجهیزاتی مانند تجهیزات لیتوگرافی ASML، بدون هیچ گونه جزء کلیدی، هیچ راهی وجود ندارد که TSMC بتواند به تولید خود ادامه دهد.”

طبق گزارش‌ها، دولت بایدن در حال انجام برنامه‌های احتمالی بیشتری برای تهاجم فرضی چین به تایوان و تأثیر بالقوه آن بر عرضه تراشه‌های جهان است. در ماه جولای، وزیر بازرگانی جینا ریموندو هشدار داد که اگر ایالات متحده از صنعت تولید تراشه تایوان قطع شود، با یک “رکود عمیق و فوری” مواجه خواهد شد.

گفته می شود که ایالات متحده در حال بررسی تخلیه مهندسان تراشه TSMC در صورت تهاجم چین است، چیزی که شورای امنیت ملی ایالات متحده تخمین می زند بیش از یک تریلیون دلار بر اقتصاد جهان تأثیر بگذارد. مقامات سابق ایالات متحده پیشنهاد کرده اند که به چین روشن شود که تاسیسات غول نیمه هادی در صورت وقوع حمله توسط ایالات متحده نابود می شود و در نتیجه از افتادن TSMC به دست چین جلوگیری می شود.

هنگامی که از چن در مورد چشم انداز تصاحب TSMC توسط چین پرسیده شد، چن گفت: “این برنامه های جنگی فقط یک سناریو هستند. […] اگر آنها اکوسیستم TSMC را بهتر درک می کردند، متوجه می شدند که آنقدرها هم که فکر می کنند ساده نیست. به همین دلیل است که اینتل نمی تواند به TSMC برسد.”

او افزود: «حتی اگر چین مرغ طلایی را در دست بگیرد، نمی‌تواند تخم‌های طلایی بگذارد.»

این اولین باری نیست که چشم انداز تصاحب TSMC توسط چین مورد توجه قرار می گیرد. مارک لیو، رئیس هیئت مدیره، در ماه آگوست گفت که امکانات پیچیده تولیدی این شرکت به ارتباط بی‌درنگ با دنیای خارج بستگی دارد و TSMC را در دست چین بی‌فایده می‌سازد.

ژوئن اخباری را در مورد یک اقتصاددان برجسته چینی به همراه داشت که از چین خواسته بود در صورت تشدید تحریم‌های آمریکا، TSMC را تصرف کند، کاری که در ماه‌های پس از آن انجام داده است. آنها شامل منع Nvidia و AMD از فروش شتاب دهنده های سطح بالا به مشتریان چینی است. محدودیت‌هایی که کاخ سفید می‌گوید برای جلوگیری از تولید سیستم‌های نظامی از جمله سلاح‌های کشتار جمعی توسط چین اعمال شده است، به بزرگترین کاهش تولید صنعت نیمه‌رسانای چین در ماه اوت کمک کرد.منبع