تبدیل قطعات پخش کننده بلوری به یک میکروسکوپ اسکن لیزری ارزان

یک پروژه اخیر DIY که توسط YouTuber آلمانی Doctor Volt طراحی شده است، از قطعات یک پخش کننده BD-J5900 Blu-ray معیوب سامسونگ برای کنار هم قرار دادن میکروسکوپ اسکن لیزری استفاده می کند. در مقایسه با میکروسکوپ‌های نوری، میکروسکوپ‌های مبتنی بر لیزر می‌توانند جزئیات بسیار بیشتری را – و با سطح بزرگنمایی بالاتر – با تمرکز روی یک نقطه در یک زمان برای حذف تداخل ثبت کنند.

پخش‌کننده‌های بلوری به روشی مشابه کار می‌کنند: دیود «آبی» یک لیزر 405 نانومتری را بر روی سطح دیسک بلوری پرتاب می‌کند و سپس یک حسگر نوری نور بازتاب‌شده را به یک رقم باینری («1» یا «0») تبدیل می‌کند. بسته به شدت انعکاس هکر توضیح می‌دهد: «با اجرای همان فرآیند و ثبت هر اندازه‌گیری شدت، می‌توان تصویری از سطح هر چیزی که لیزر اسکن می‌کند ایجاد کرد. وضوح تابعی از حرکت فیزیکی لیزر در حین اسکن است. “

همانطور که در کانال یوتیوب خود توضیح داده شد، دکتر ولت از چندین جزء پخش کننده بلوری خود به همراه قطعات پلاستیکی اضافی برای ایجاد یک دستگاه اسکن مناسب استفاده کرد. طرح نهایی می‌تواند تصاویری را با استفاده از اندازه‌گیری 16129، هر بار یک تصویر 127×127 پیکسل تولید کند – که هکر برای خواندن آسان‌تر آن را به 512×512 پیکسل تغییر داده است.

دکتر ولت علاوه بر ضبط کل فرآیند ساخت و ارسال آن در یوتیوب، همه چیزهایی را که برای تکرار پروژه خود در جامعه آنلاین Hackster لازم است، جمع آوری کرد. او قسمت ها و داستان پشت اسکنر لیزری DIY، به اشتراک گذاری شماتیک ها و کد منبع نرم افزار را شرح می دهد.

بخونید:  ایسوس از نمایشگرهای 27 اینچی OLED با فرکانس 240 هرتز، مانیتورهای esport 540 هرتزی و DisplayPort 2.1 رونمایی کرد.منبع

دکتر ولت تخمین می زند که اسکنر لیزری او می تواند “ساختارهای دورگرد 5 میکرومتری” را تشخیص دهد، نتیجه ای غیرقابل مقایسه بهتر از حداکثر قدرت بزرگنمایی میکروسکوپ های نوری که معمولاً به حدود 1000 برابر محدود می شود. یک راه حل DIY ممکن است کند و دست و پا گیر باشد، اما یک اسکنر لیزری تجاری که در یک محیط آزمایشگاهی استفاده می شود می تواند ده ها هزار دلار هزینه داشته باشد، بنابراین در اینجا چیزی برای شکایت وجود ندارد.

به طور خلاصه: اگرچه پخش‌کننده‌های Blu-ray عمدتاً با سرویس‌های استریم و ویدیوی درخواستی جایگزین شده‌اند، هنوز هم می‌توانند هدفی را دنبال کنند. به عنوان مثال، یک یوتیوبر مدبر نشان می دهد که می تواند این پخش کننده را به یک میکروسکوپ ارزان قیمت مبتنی بر لیزر تبدیل کند.

دکتر ولت سعی کرد سطوح مختلف را با اسکنر DIY خود اسکن کند، از جمله یک تکه پارچه، یک ورق کاغذ میلی متری، شیارهای کوچک یک صفحه وینیل. رندر کردن تصویر نهایی از طریق یک رابط مرورگر مبتنی بر جاوا به زمان و صبر نیاز دارد، اما جایگزین بسیار گرانتر از چند ده دلاری است که برای ایجاد اسکنر DIY صرف شده است.