تبلت پیکسل سال آینده ممکن است شروع اندروید 64 بیتی باشد

با این حال، سایر فروشگاه های برنامه اندرویدی برنامه هایی برای حذف تدریجی نرم افزارهای 32 بیتی دارند. برترین فروشگاه های اپلیکیشن اندرویدی چینی مانند اپ استور شیائومی، اپ استور اوپو، اپ استور ویو، اپ استور تنسنت و دستیار موبایل بایدو قصد دارند تا پایان این ماه این انتقال را تکمیل کنند.

ساخت iOS فقط 64 بیتی نسبتاً ساده بود زیرا اپل تمام سخت افزارهای iOS را تولید می کند و همه نرم افزارهای پلتفرم را توزیع می کند. در مقابل، اندروید دارای سازندگان و برنامه های مختلف سخت افزاری در خارج از گوگل پلی است. سازندگان دستگاه‌های اندرویدی غیر از گوگل می‌توانند برای مدتی از برنامه‌های ۳۲ بیتی پشتیبانی کنند و فایل‌های APK خارج از فروشگاه‌های برنامه باید طبق شرایط خود به ۶۴ بیت به‌روزرسانی شوند.

گوگل آخرین بار در کنفرانس I/O خود در ماه مه، تبلت پیکسل را تیز کرد. این دستگاه دارای سخت افزار Tensor گوگل خواهد بود و این شرکت در حال بهینه سازی بیش از 20 برنامه داخلی برای دستگاه است. این تبلت قرار است در سال 2023 عرضه شود.منبع

گوگل کد منبع اندروید 13 را در کنار عرضه عمومی این سیستم عامل برای گوشی های پیکسل در این هفته منتشر کرد. حفاری در داخل یک جمله متعهد را نشان می دهد که Tangor – نام رمز تبلت Pixel آینده گوگل – فقط به 64 بیت منتقل می شود. این حرکت آن را به اولین دستگاه گوگل تبدیل می کند که فقط برنامه های 64 بیتی را اجرا می کند. یک تعهد دیگر به سیستم اندرویدی اشاره می کند که نمی تواند برنامه های 32 بیتی را اجرا کند، احتمالاً اندروید 14.

قطع کامل برنامه‌های Play Store 32 بیتی عمدتاً بر کسانی تأثیر می‌گذارد که هنوز از نرم‌افزاری استفاده می‌کنند که سال‌ها پیش دانلود کرده‌اند و در طول سال‌ها به‌روزرسانی نشده است. علیرغم الزامات Google، بسیاری از برنامه های قدیمی نمی توانند به روز رسانی شوند زیرا توسعه دهندگان آنها از بین رفته اند یا به دلایل دیگر. اپل در سال 2017 به پشتیبانی از اپلیکیشن‌های iOS 32 بیتی پایان داد، پس از آن بسیاری از کاربران برنامه‌های قدیمی‌تر را از دست دادند، مگر اینکه به دستگاه‌هایی که دارای نسخه‌های قدیمی‌تر iOS هستند آویزان شوند.

گوگل در سال 2019 اجباری کرد که همه برنامه‌های Play Store دارای کد بومی دارای نسخه‌های 64 بیتی باشند. علاوه بر این، برنامه‌های ساخته شده بر روی کدهای غیربومی مانند Java یا Kotlin قبلاً 64 بیتی هستند، بنابراین تقریباً هر چیزی که در چند سال گذشته منتشر یا به‌روزرسانی شده است باید پشتیبانی از سخت افزار فقط 64 بیتی

علاوه بر این، گوگل اعلام کرد که در اواخر سال جاری، شروع به مخفی کردن برنامه‌های Play Store خواهد کرد که در حدود دو سال است که به‌روزرسانی دریافت نکرده‌اند. با توجه به این سیاست‌ها، هرکسی که بعد از امسال وارد اکوسیستم اندروید شود، احتمالاً فقط برنامه‌های ۶۴ بیتی را در فروشگاه Google Play مشاهده خواهد کرد.

اگرچه ممکن است Abandonware پشت سر گذاشته شود، تغییر همه چیز به 64 بیتی باید عملکرد و امنیت را بهبود بخشد. گوگل تصمیم گرفت برنامه‌های Play Store نادیده گرفته شده را پنهان کند، زیرا آنها به آخرین استانداردهای امنیتی پایبند نیستند.

آینده نگر: مردم سال‌ها گمان می‌کردند که روزی گوگل برنامه‌های ۳۲ بیتی اندروید را قفل می‌کند. کد منبع اندروید 13 به تازگی منتشر شده نشان می دهد که آن روز با تبلت پیکسل سال آینده نزدیک است. گوگل به توسعه دهندگان زمان کافی برای آماده سازی داده است، اما برخی از برنامه ها احتمالاً از بین می روند.