تحلیلگران تخمین می زنند که قیمت SSD تا اواسط سال 2023 50 درصد کاهش خواهد یافت

متأسفانه، برای کاربران اولیه AM5 یا کسانی که قبلاً از معماری LGA1700 اینتل استفاده می‌کردند، این کاهش قیمت روی SSD‌های PCIe 5.0 آینده تأثیری نخواهد داشت. این درایوها یک کالای داغ خواهند بود و خرده فروشان احتمالاً سعی خواهند کرد با استفاده از تقاضای بالا ضرر را جبران کنند.منبع

تداوم عرضه بیش از حد، افت قیمت را منحصرا به SSD های M.2 محدود نمی کند، زیرا SSD های SATA باید در سال آینده به پایین ترین سطح خود برسند. بسته به برندی که انتخاب می کنید، یک SSD 1 ترابایتی SATA ممکن است بین 50 تا 90 دلار قیمت داشته باشد. ما می‌توانیم ببینیم که قیمت‌های SSD کمتر از قیمت هارد دیسک 3.5 اینچی فعلی است.

اخیراً SSD ها کاهش قیمت و افزایش ظرفیت قابل توجهی داشته اند. فقط شش سال پیش، یک درایو NVMe 1 ترابایتی سامسونگ نزدیک به 500 دلار قیمت داشت. در حال حاضر، همان SSD ها 90 دلار هستند. این کاهش 80 درصدی قیمت است. تحلیلگران معتقدند این کاهش قیمت ثابت ادامه خواهد داشت. برآوردها نشان می‌دهد که هزینه‌های فعلی SSD تا اواسط سال 2023 به نصف کاهش می‌یابد. اگر پیش‌بینی‌ها درست باشد، SSD‌های 1 ترابایتی M.2 می‌توانند با قیمتی در حدود 50 دلار به فروش برسند، درایوهای SSD 2 ترابایتی ممکن است به قیمت‌های زیر 100 دلار برسند، و درایوهای 4 ترابایتی در حال نزدیک شدن به مارک 200 دلاری ممکن است آنها را در دسترس مشتریانی قرار دهد که بودجه فکری دارند.

چیزی که باید منتظرش بود: با کاهش تدریجی قیمت SSD و NAND، تحلیلگران اکنون معتقدند که افت قیمت پایانی ندارد. آخرین پیش بینی ها نشان می دهد که در سال آینده، مصرف کنندگان ممکن است بتوانند 2 ترابایت حافظه SSD را با کمتر از 100 دلار به رایانه شخصی خود اضافه کنند.

بخونید:  تا چند ساعت آینده می‌توانید Death Stranding را به‌صورت رایگان از فروشگاه Epic Games خریداری کنید

این چند ماه آینده باید زمان بسیار خوبی برای کسانی باشد که به دنبال ارتقای حافظه رایانه شخصی خود هستند. سال آینده می تواند حتی بهتر باشد.

Trendfocus خاطرنشان می کند که تأثیر اولیه کاهش قیمت های اخیر این است که OEM ها اکنون می توانند تراشه های NAND را بسیار سریعتر از همیشه تولید کنند. بخش فن آوری قراردادی و تولید بیش از حد منجر به مازاد محصولاتی شد که با قیمت تعیین شده اولیه خود به فروش نخواهند رسید.

به جرات می توان گفت که یکی از بهترین اختراعات برای قطعات رایانه شخصی، ساخت فلش NAND و SSD های بعدی M.2 بود. توانایی ذخیره بیش از چندین ترابایت داده بر روی یک دستگاه ذخیره سازی تقریباً به اندازه یک آدامس فوق العاده است. متأسفانه، درایوهای M.2 با آن مقادیر بالای داده برای مدتی برای اکثر مصرف کنندگان غیرقابل درک بوده است.