تراشه‌ساز چینی YMTC از کارمندان آمریکایی می‌خواهد شرکت را ترک کنند

فایننشال تایمز با استناد به چهار نفر از افراد نزدیک به این شرکت گزارش می دهد که تعداد نامشخصی از شهروندان آمریکایی و دارندگان گرین کارت مجبور به ترک YMTC شده اند و قبلاً به چندین نفر در چین نشان داده شده است.

یکی از مدیران نیمه هادی چینی گفت: “شما یا تابعیت خود را رها می کنید یا شغل خود را رها می کنید.”

به طور خلاصه: غول تراشه های حافظه چینی Yangtze Memory Technologies Corp (YMTC) ظاهراً از کارمندان آمریکایی خود می خواهد که به دلیل محدودیت های جدید دولت ایالات متحده که برای سرکوب جاه طلبی های تولید نیمه هادی چین طراحی شده است، شرکت را ترک کنند.

یکی از آشنایان به شرایط در YMTC گفت: درخواست از کارکنان برای استعفا برای شرکت و حرکت درست برای ریسک شخصی کارکنان نیز ضروری است.

این محدودیت‌ها همچنین از شهروندان آمریکایی می‌خواهد که قبل از حمایت از کارخانه‌های چینی، از وزارت بازرگانی مجوز بگیرند. گمان می‌رود که این دلیلی باشد که سیمون یانگ، مدیر اجرایی YMTC، دارنده پاسپورت آمریکایی، پیش از اعلام تحریم‌ها، از سمت خود کناره‌گیری کرد تا معاونت شود. مشخص نیست که آیا او مجبور به ترک شرکت خواهد شد یا خیر.

تحریم‌های ایالات متحده که در اوایل ماه جاری اعمال شد، محموله‌های الکترونیکی ساخت آمریکا یا سایر اقلامی را که چین می‌تواند برای تولید ابزار یا تجهیزات تراشه‌سازی استفاده کند، محدود می‌کند. همچنین از استفاده شرکت‌های غیر چینی در سایر کشورها برای خدمات رسانی به مشتریان چینی، مگر اینکه مجوزی از سوی ایالات متحده اعطا شود، جلوگیری می‌کند.

بخونید:  وب و هابل روی تصویر چند طیفی از کهکشان فانتوم با هم متحد شدند

گفته می‌شود که برخی از آمریکایی‌هایی که ترک کردند، کلید پیشرفت YMTC در زمینه تولید تراشه‌های حافظه NAND بودند. “اما راه دیگری وجود ندارد [them leaving]یکی از مهندسان ارشد این شرکت گفت.

این محدودیت‌ها بر کارمندان، از جمله مقامات عالی رتبه، تأثیر می‌گذارد که گذرنامه‌های آمریکایی خود را در تمام تولیدکنندگان تراشه چینی رها نمی‌کنند و شرکت‌ها در حال مذاکره برای خروج و لغو پیشنهادهای شغلی هستند. یکی از مدیران اجرایی گفت: «اکنون ما نه تنها در تلاش برای ایجاد خطوط تولید «بدون آمریکا» هستیم، بلکه تیم‌ها را نیز آمریکایی‌زدایی می‌کنیم.منبع

این یک ضربه دیگر برای YMTC است. گزارش هایی وجود داشت مبنی بر اینکه اپل این شرکت چینی را به عنوان شریکی برای تامین تراشه های NAND سه بعدی برای جدیدترین آیفون ها در نظر می گیرد، اما کنترل صادرات ایالات متحده منجر به تجدید نظر اپل شد.

TSMC قبلاً در مورد “چالش های جدی” که این صنعت در نتیجه جدال ایالات متحده و چین با آن مواجه است، هشدار داده است. با این حال، ایالات متحده به شرکت تایوانی مجوز یک ساله ای اعطا کرد تا به سفارش تجهیزات ساخت تراشه آمریکایی ادامه دهد که به آن امکان توسعه در چین را می دهد.