تراشه‌های خنک‌کننده فعال Frore نوید دو برابر کردن عملکرد CPU لپ‌تاپ را می‌دهند

Frore AirJet را در دو اندازه معرفی خواهد کرد – AirJet Mini و AirJet Pro. Mini می تواند 5.25 وات گرما را حذف کند اما تنها به 1 وات برق نیاز دارد و تنها 21 دسی بل (dBA) نویز تولید می کند. این شرکت ادعا می‌کند که این پراکندگی گرمای کارآمدتر می‌تواند به پردازنده‌ها فضای حرارتی بیشتری بدهد تا عملکرد نوت‌بوک‌های 13 اینچی و تبلت‌های 10 اینچی را دو برابر کند. در همین حال، پرو 10.5 وات گرما را با توان 1.75 وات در 24 dBA حذف می کند، که به طور بالقوه عملکرد لپ تاپ های 15 اینچی را 50 درصد بهبود می بخشد.

فروره اعلام کرد که لپ‌تاپ‌های دارای تراشه‌های خنک‌کننده فعال AirJet این شرکت در اوایل سال آینده وارد بازار می‌شوند. هدف این فناوری جایگزینی فن های معمولی نوت بوک است. این شرکت ادعا می کند که AirJet می تواند عملکرد CPU را در برخی تنظیمات دو برابر کند.

تا زمانی که AirJet سال آینده راه اندازی شود، اعداد و ارقام Frore را در نظر بگیرید و ما می توانیم معیارهای عملکرد در دنیای واقعی را ببینیم. با این حال، این شرکت در حال حاضر پشتیبانی Qualcomm، GiS و Intel را دارد. اینتل قصد دارد از AirJet در لپ‌تاپ‌های مرجع آینده Evo استفاده کند.منبع

AirJet یک محلول حرارتی حالت جامد است که از غشاهای ارتعاشی برای مکش هوا به بالای تراشه استفاده می کند، آن را به یک پخش کننده حرارت مسی فشار می دهد و سپس آن را با فشار از کناره خارج می کند. سیستم این کار را با فشار برگشتی حدود 1750 پاسکال انجام می دهد که بسیار بیشتر از فن های معمولی لپ تاپ است.

بخونید:  فیلم Super Mario Bros به طور غیرقانونی در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود

فروره چیزی در مورد خنک‌کردن پردازنده‌های گرافیکی – منبع مهم گرما در لپ‌تاپ‌ها – نگفته است، اما یکی از مقالات اثبات مفهوم آن به بازی‌های دستی اشاره می‌کند و رندری شبیه به Steam Deck را نشان می‌دهد. Valve توصیه می‌کند که کامپیوتر دستی خود را باز نکنید، اما کاربران را از اصلاح آن باز نمی‌دارد، و نمودارهای Frore نشان می‌دهد که از نظر تئوری یک AirJet Pro در کجا قرار می‌گیرد. تراشه AirJet وات قبلی دستگاه را حفظ می کند، اما آن را خنک تر و بی صداتر نگه می دارد. برخی از دارندگان ماجراجوی Steam Deck ممکن است علاقه مند باشند که از طریق سفارشی سازی، فن معروف آن را خاموش کنند.

استفاده از AirJet مستلزم طراحی شاسی و PCB لپ تاپ در اطراف آن است، بنابراین فقط در مدل های جدید ظاهر می شود. مزیت آن این است که به دریچه های ورودی زیرین نیاز ندارد – فقط دریچه های عقب. فشار بالا همچنین به AirJet اجازه می دهد تا از طریق مواد ضد گرد و غبار کار کند.

چیزی که باید منتظرش بود: گرما یکی از بزرگترین موانعی است که بر عملکرد پردازنده تأثیر می گذارد و پراکندگی آن در دستگاه های کوچکتر دشوارتر می شود. یک شرکت سن خوزه به رهبری کهنه‌کاران صنعت فناوری ادعا می‌کند که خط تولید آینده‌اش می‌تواند خنک‌کننده موبایل را نوآوری کند و عملکرد بسیار بیشتری را در لپ‌تاپ‌ها و سایر دستگاه‌های محاسباتی کوچک باز کند.