تسلا 75 درصد از دارایی های بیت کوین خود را به دلیل تعطیلی کووید به فروش می رساند و مشکلات تولید بر سود تأثیر می گذارد.

تسلا گفت که هنوز دارایی های دیجیتال به ارزش 218 میلیون دلار است. ایلان ماسک در تماسی با سرمایه گذاران در مورد فروش صحبت کرد و خاطرنشان کرد که این شرکت هیچ یک از دوج کوین خود را نفروخته است و این فروش “نباید به عنوان حکمی در مورد بیت کوین تلقی شود.” مدیر عامل شرکت توضیح داد که فروش بیت کوین تسلا به دلیل نگرانی «در مورد نقدینگی کلی شرکت به دلیل تعطیلی کووید در چین» بوده است. ماسک همچنین درباره جدیدترین کارخانه‌های این شرکت در برلین و تگزاس صحبت کرد که به گفته او در حال حاضر میلیاردها دلار ضرر می‌کنند.

ماسک یک ماه پس از افشای سرمایه گذاری اولیه بیت کوین خود در سال گذشته، گفت تسلا به زودی شروع به پذیرش این سکه به عنوان پرداخت برای محصولات تسلا خواهد کرد. اما تنها چند هفته سپری شد که به دلیل تأثیرات زیست محیطی بیت کوین، او از این امتیاز عقب نشینی کرد و به حالت تعلیق درآمد.

پس از اینکه تسلا قبلاً تأیید کرد تحویل‌هایش به دلیل تعطیلی کووید در چین و مشکلات عرضه 18 درصد کاهش یافته است، انتظار کاهش درآمد و سود بود. این شرکت همچنین 10 درصد از مشاغل خود را به دلیل “احساس فوق العاده بد” ماسک در مورد اقتصاد کاهش داده است.

ارقام سه ماهه دوم سال 2022 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تسلا 1.1 میلیارد دلار سود و 11.9 میلیارد دلار درآمد کسب کرد، همچنان بهبود یافته است که نتیجه تحویل بیشتر و میانگین قیمت فروش بالاتر است. این شرکت قیمت خودروهای خود را در سال جاری افزایش داده است، از جمله افزایش حداکثر 6000 دلاری در ماه گذشته.

تسلا در سه ماهه اول سال رکورد سود 3.3 میلیارد دلاری را تجربه کرد. این شرکت روز گذشته سود خالص 2.26 میلیارد دلاری را گزارش کرد که در مقایسه با سه ماهه 31.5 درصد کاهش داشت. درآمد سه ماهه نیز کاهش یافته است، از 18.7 میلیارد دلار در سه ماهه اول به 16.9 میلیارد دلار در سه ماهه دوم.

تسلا فاش کرد که در فوریه سال گذشته 1.5 میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرده است و به این ترتیب سکه دیجیتالی را به رکورد 44000 دلار رسانده است. در آوریل 10 درصد از این سهام را فروخت و اکنون این شرکت فروش 75 درصد از بیت کوین باقیمانده خود را تأیید کرده است و ارز دیجیتال را به 936 میلیون دلار پول نقد تبدیل کرده است.

بیت کوین در این هفته یک بازگشت جزئی را تجربه کرده بود. بیت کوین سه شنبه گذشته (12 ژوئیه) نزدیک به 19000 دلار در نوسان بود اما در روز چهارشنبه به 24200 دلار افزایش یافت. پس از اعلام تسلا، ارزش دوباره به 22700 دلار کاهش یافت.

چه اتفاقی افتاده؟ قیمت بیت کوین طی چند ساعت گذشته پس از یک هفته رشد خفیف پس از اینکه تسلا اعلام کرد 75 درصد از دارایی های بیت کوین خود را فروخته است، کاهش یافته است. گزارش مالی این غول خودروهای الکتریکی برای سه ماهه دوم سال نشان می دهد که این غول خودروسازی در پی تعطیلی کارخانه خود در شانگهای و مشکلات تولید در کارخانه های جدید با مشکل مواجه بوده است. همچنین با افزایش تورم، اقتصاد متزلزل و کاهش قیمت کریپتوها سروکار داشته است.

دکل: ایوان مارکمنبع