تسلط بر چندین مانیتور در ویندوز


وقتی صحبت از بهبود بهره وری شما می شود، جنبه های زیادی از راه اندازی رایانه شخصی شما وجود دارد که می تواند تأثیر مثبتی داشته باشد. یک پردازنده قدرتمندتر وظایف را سریع‌تر انجام می‌دهد و زمانی که برنامه‌های زیادی در حال اجرا هستند، حافظه اضافی به شما کمک می‌کند.

اما از کسانی که ساعت‌های طولانی را با رایانه‌های شخصی کار می‌کنند بپرسید و بیشتر آنها خواهند گفت که داشتن دو یا چند مانیتور بیشترین افزایش را به بهره‌وری روزانه می‌دهد.

دیگر نیازی به مبادله بین پنجره ها نیست، در حالی که سعی می کنید کارهایی که انجام می دهید را پیگیری کنید. کشیدن و رها کردن سریع‌تر و آسان‌تر از پوشه‌ای به پوشه دیگر. تعداد زیادی فضای دسکتاپ اضافی برای مشاهده همزمان موارد بیشتر. در اینجا راهنمای سریع و آسان ما برای تنظیم یک نمایشگر چند مانیتور در ویندوز است.

به طور طبیعی، اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمام مانیتورهای اضافی را که قرار است استفاده کنید به رایانه شخصی خود وصل کنید. اگر این یک دستگاه رومیزی است، بسته به سخت افزار خود، یکی از دو راه برای انجام این کار خواهید داشت.

رایانه رومیزی / GPU گسسته

اگر از یک کارت گرافیک مجزا استفاده می کنید، باید پورت هایی مشابه تصویر زیر در اختیار داشته باشید. یکی از این پورت ها برای مانیتور اصلی شما مورد استفاده قرار می گیرد، پس کدام یک را باید استفاده کنید؟ کارت گرافیکی که ما استفاده می کنیم دارای سه سوکت DisplayPort (DP)، یک HDMI (پایین سمت چپ) و یک DVI (بالا سمت راست) است.

می‌توانید اتصالات مانیتور را با هم ترکیب کنید، بنابراین اگر صفحه اصلی DisplayPort و جدید HDMI است، خوب است که آنها را متصل کنید. اما اگر می خواهید از دو مانیتور جدید استفاده کنید و هر دو HDMI هستند، باید حداقل یکی از آنها را به DP متصل کنید و از آداپتور DisplayPort به HDMI استفاده کنید.

لپ تاپ یا گرافیک مجتمع

اگر از یک رایانه رومیزی بدون کارت گرافیک مجزا یا لپ تاپ استفاده می کنید، تصمیم مهم تر می شود، زیرا گزینه های شما محدود می شود. اکثر مادربردها فقط یک یا دو سوکت خروجی نمایشگر (DP و/یا HDMI) ارائه می دهند و لپ تاپ ها معمولاً فقط یک سوکت دارند.

ممکن است فکر کنید که یک خروجی HDMI در لپ‌تاپ کاری را که می‌توانید انجام دهید محدود می‌کند، اما اضافه کردن دو نمایشگر به یک خروجی با استفاده از یک تقسیم‌کننده HDMI امکان‌پذیر است – با این حال، هر دو صفحه نمایش محتوای یکسانی را نشان می‌دهند.

برخی از لپ‌تاپ‌ها از HDMI Alt Mode Type-C پشتیبانی می‌کنند، بنابراین با استفاده از کابل USB Type-C به HDMI، می‌توانید دو مانیتور را متصل کنید و آن‌ها می‌توانند چیزهای مختلفی را نمایش دهند.

راه اندازی مانیتور در ویندوز

هنگامی که همه چیز را وصل کردید و روشن کردید، وقت آن است که تنظیمات ویندوز را بررسی کنید و نحوه نمایش مانیتورهای اضافی خود را پیکربندی کنید.

را فشار دهید کلید ویندوز + من، یا وارد کنید منوی شروع و بر روی تنظیمات کلیک کنید. هنگامی که اینجا هستید، روی بخش نمایش در منوی اصلی کلیک کنید. در ویندوز 11 باید صفحه زیر را مشاهده کنید.

ما از ویندوز 11 برای تمام اسکرین شات های این مقاله استفاده خواهیم کرد. برای کاربران ویندوز 10، باید روی آن کلیک کنید سیستم اول، سپس نمایش دادن برای دیدن یک صفحه مشابه، جایی که هر چیزی که باید تغییر دهید در آن قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر، بیایید روی بخش اول فرآیند نصب تمرکز کنیم – پیکربندی نحوه چیدمان مانیتورها در ویندوز. یک مانیتور باید به عنوان تنظیم شود اولیه و بقیه خواهد بود ثانوی.

به طور پیش فرض، مانیتور اصلی منوی شروع، سینی سیستم، ساعت و غیره را نمایش می دهد، در حالی که مانیتورهای ثانویه یا برای کپی کردن یا گسترش دسکتاپ استفاده می شوند. برای انجام این کار در ویندوز 11، روی Multiple displays کلیک کنید تا گزینه‌های بیشتری را باز کنید.

مانیتوری را که می خواهید اصلی باشد انتخاب کنید و سپس آن را بررسی کنید این صفحه نمایش اصلی من باشد گزینه — در تصویر بالا، مانیتور 1 اصلی است و مانیتور 2 ثانویه است. اگر می‌خواستیم برعکس باشد، فقط باید روی مانیتور دوم کلیک کرده و گزینه را علامت بزنید.

در حالی که ما اینجا هستیم، اجازه دهید به طور خلاصه سایر گزینه های تیک را پوشش دهیم:

  • مکان های ویندوز را بر اساس اتصال مانیتور به خاطر بسپارید اگر از لپ تاپ استفاده می کنید که باید آن را از سایر مانیتورها جدا کنید مفید است. استفاده از این گزینه باعث می شود که به خاطر بیاورد که چه مانیتوری برای ویندوزهای مختلف استفاده شده است. بنابراین، همانطور که کامپیوتر را متصل و باز می‌کنید، پنجره‌ها در جایی که آخرین بار آن‌ها را داشتید دوباره باز می‌شوند.

  • هنگامی که مانیتور قطع می شود، پنجره ها را به حداقل برسانید مربوط به آخری است و دقیقا همان کاری را که می گوید انجام می دهد! فعال کردن این امر به این معنی است که وقتی یک مانیتور را حذف می‌کنید، هر پنجره‌ای که روی آن نمایش داده می‌شود به جای باز ماندن و اجرا شدن، به حداقل می‌رسد.
  • حرکت مکان نما را بین نمایشگرها آسان کنید برای نمایشگرهای چند مانیتوری که اندازه/رزولیشن یکسانی ندارند ضروری است. با غیرفعال شدن، مکان نما می تواند در گوشه ها گیر کند، اگر مانیتورها در یک ردیف قرار نگیرند اما با فعال بودن آن، مکان نما همیشه بین صفحه نمایش می پرد.

این گزینه‌های اضافی فقط در ویندوز 11 وجود دارند. برخی از این رفتارها در ویندوز 10 پشتیبانی می‌شوند، اما راه آسانی برای کنترل آن وجود ندارد.

تعیین نقش و مکان برای نمایشگرهای اضافی

برای این مقاله، ما دو مانیتور داریم که از نظر فیزیکی در کنار هم قرار دارند و مانیتور اصلی در سمت چپ قرار دارد. ما همچنین مانیتور ثانویه را به عنوان یک دسکتاپ توسعه یافته داریم – به این معنی که وقتی مکان نما به سمت راست منتقل می شود، در ثانویه ظاهر می شود.

برای تغییر این حالت، روی منوی سمت راست دکمه Identify کلیک کنید (با این کار مانیتورها یک عدد را نشان می‌دهند و به شما می‌گویند کدام یک در ویندوز است). با چهار گزینه روبرو خواهید شد.

  • این نمایشگرها را کپی کنید همه مانیتورها را مجبور می کند تا آنچه را که در مانیتور اصلی وجود دارد نشان دهند – برای مثال، اگر استفاده از یک برنامه را نشان می دهید و می خواهید آن را به افراد دیگر نشان دهید مفید است.
  • این نمایشگرها را گسترش دهید در اصل فقط یک دسکتاپ گسترده به شما می دهد.
  • نمایش فقط در… گزینه‌ها یک یا چند مانیتور متصل را غیرفعال می‌کنند و فقط مانیتور انتخاب شده را فعال می‌کنند. اگر مانیتورها در نزدیکی شما هستند، ممکن است این کار کمی زائد به نظر برسد، اما اگر در فاصله‌ای از شما قرار دارند (مثلاً یک پروژکتور نصب شده در سقف) یک راه مفید برای جلوگیری از نمایش هر چیزی در آنها است.

برای انجام این کار در ویندوز 10، باید تا انتهای پنجره تنظیمات نمایشگر، به سمت پایین اسکرول کنید. نمایشگرهای متعدد گزینه ها.

یک راه سریعتر برای تغییر این تنظیمات، در هر دو ویندوز 10 و 11، فشار دادن دکمه است کلید ویندوز و پ با یکدیگر. یک پنجره کوچک در سمت راست مانیتور اصلی باز می شود که همان گزینه ها را به شما نشان می دهد.

حالا بیایید به نحوه چیدمان مانیتورها برگردیم. اگرچه آنها از نظر فیزیکی در کنار هم قرار دارند، اما در سمت چپ، آنها نباید اینگونه باشند. فرض کنید می خواهیم دسکتاپ خود را زیر صفحه نمایش اصلی و نه سمت راست گسترش دهیم.

در هر دو نسخه ویندوز، این کار با کلیک و نگه داشتن مانیتوری که می خواهیم حرکت دهیم و سپس کشیدن آن به موقعیت مورد نظر انجام می شود. پس از قرار گرفتن در محل، روی Apply کلیک کنید و مکان جدید تنظیم می شود.

فراموش نکنید که ویندوز نمی تواند تشخیص دهد که مانیتورهای اضافی از نظر فیزیکی کجا هستند، بنابراین اگر آنها را به صورت عمودی روی هم قرار داده اید یا از سه نمایشگر کنار هم استفاده می کنید، این مرحله کاملاً ضروری است تا نمایشگر کلی را دقیقاً همانطور که می خواهید دریافت کنید. .

اگر مانیتورهای ثانویه کوچکتر از مانیتور اصلی هستند، قرارگیری آنها برای انتقال آرام مکان نما حیاتی است، حتی با فعال بودن گزینه “سهولت حرکت مکان نما”. به عنوان مثال، اگر صفحه اصلی یک صفحه نمایش 4K باشد اما ثانویه فقط 1080p باشد، به نظر می رسد اندازه آن در ویندوز یک چهارم باشد (حتی اگر مانیتورها ابعاد صفحه نمایش یکسانی داشته باشند).

برای چنین مواردی، بهتر است چند موقعیت را آزمایش کنید تا موقعیتی را بیابید که به بهترین وجه مناسب سبک استفاده شما باشد. قرار دادن ثانویه در وسط ارتفاع عمودی اولیه احتمالا مناسب ترین مصالحه است.

تغییر جهت و مقیاس بندی

بسیاری از کاربران از یک نمایشگر ثانویه برای نمایش برنامه‌های چت/رسانه‌های اجتماعی، مانند Discord، در حین بازی استفاده می‌کنند یا از آن برای نمایش کد برنامه‌نویسی که روی آن کار می‌شود، استفاده می‌کنند. در چنین مواردی، چرخش فیزیکی مانیتور تا 90 درجه – یعنی در حالت عمودی – می تواند واقعا مفید باشد.

اما از آنجایی که ویندوز نمی داند که صفحه نمایش به این شکل تنظیم شده است، برای نمایش صحیح دسکتاپ باید این را به سیستم عامل گفته شود. در ویندوز 10 و 11، محل انجام این کار در مقیاس و چیدمان بخش از منوی نمایش

با کلیک بر روی کادر گزینه ها در جهت نمایش چهار گزینه را باز می کند: حالت افقی پیش فرض، به دنبال آن پرتره، و دو گزینه دیگر.

حالت‌های «برگردان» دسک‌تاپ را 180 درجه می‌چرخاند تا نحوه تنظیم مانیتورهای افراد را توضیح دهد. به عنوان مثال، اگر آن را چرخانده باشید در جهت عقربه های ساعت، برای داشتن جهت پرتره، حالت عادی را انتخاب کنید.

اما اگر نمایشگر را پیچانده باشید خلاف جهت عقربه های ساعت، گزینه برگشتی را انتخاب کنید. فراموش نکنید که قبل از انجام هر گونه تغییر ابتدا مانیتوری را که می خواهید جهت گیری مجدد را در بالای منوی Display انتخاب کنید!

تنظیم دیگری که ممکن است بخواهید برای مانیتورهای اضافی مورد استفاده تغییر دهید، این است مقیاس. برنامه ها، متن ها و آیکون ها همگی با تعداد ثابتی از پیکسل ها ایجاد می شوند، بنابراین در مانیتورهایی که وضوح بسیار بالایی دارند، می توانند بسیار کوچک به نظر برسند.

این می تواند مفید باشد اگر به دنبال فضای دسکتاپ تا حد ممکن هستید، اما همچنین می تواند برای چشم ها سخت باشد. به طور معمول، ویندوز به طور خودکار مقیاس‌گذاری را افزایش می‌دهد، و وقتی وضوح بالا تنظیم شده است، همه چیز در مانیتور بزرگ‌تر به نظر می‌رسد (مثلاً مانیتورهای 4K اغلب به طور پیش‌فرض روی 150٪ قرار دارند، اما اگر برای شما مناسب نیست، می‌توانید به راحتی آن را تغییر دهید.

همچنین می‌توانید یک مقدار مقیاس‌بندی سفارشی تنظیم کنید، مانند 135٪ اگر احساس می‌کنید موارد نشان داده شده کاملاً مطابق میل شما نیستند – روی فلش سمت راست منوی مقیاس‌گذاری کلیک کنید و گزینه جدیدی به شما نشان داده می‌شود.

فقط توجه داشته باشید که تغییر مقیاس‌گذاری از مقادیر پیش‌فرض می‌تواند منجر به عدم نمایش صحیح برخی از برنامه‌ها، از جمله خود ویندوز شود، و این می‌تواند پس از آن بازگشت به تنظیمات عادی را سخت کند.

تسلط بر مانیتورهای متعدد

همه چیزهایی که تاکنون پوشش داده ایم برای تنظیم یک نمایشگر چند مانیتور برای تقریباً هر نیاز کافی است. برخی تنظیمات دیگر در منوی نمایشگر وجود دارد، مانند کنترل HDR (محدوده دینامیکی بالا) برای مانیتورهایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، اما اینها واقعاً نحوه چیدمان و نمایش صفحه‌های اضافی را تغییر نمی‌دهند.

ممکن است بخواهید جنبه‌هایی مانند وضوح و نرخ تازه‌سازی را تغییر دهید، اما ما همیشه توصیه می‌کنیم تا جایی که ممکن است از بالاترین یا مقادیر بومی استفاده کنید، به‌ویژه برای نرخ تازه‌سازی. تنها چیزی که واقعاً باید تغییر دهید مکان و جهت مانیتورها است و سپس دسکتاپ را به گونه ای تنظیم کنید که برای حداکثر دارایی واقعی یا تکراری برای نیازهای ارائه باشد.

اکنون از افزایش بهره وری خود لذت ببرید!

به خواندن ادامه دهید. نکات و ترفندها در TechSpot

اعتبار دکل: احمد سکمانیمنبع