تعداد کاربران Spotify به 515 میلیون شنونده افزایش یافته است، اما ضررهای مالی همچنان ادامه دارد

چهار ماه اول سال 2023 برای پخش کننده صوتی سوئدی شلوغ بوده است. در ژانویه، این شرکت اعلام کرد که با تقریباً شش درصد از نیروی کار خود یا حدود 600 کارمند خداحافظی خواهد کرد. اخراج کارکنان، که هیچ بخش خاصی را هدف قرار نمی داد، به دلیل هزینه های بیش از حد در طول همه گیری ضروری بود. این شرکت همچنین از این فرصت برای تغییر رهبری در بالای نردبان استفاده کرد و یکی از مدیران قدیمی از سمت خود کنار رفت.

مجموع درآمد این سه ماهه به 3.04 میلیارد یورو (3.3 میلیارد دلار) رسید که افزایشی 14 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می دهد، اما نسبت به سه ماهه سه ماهه چهار درصد کاهش داشته است. Spotify زیان خالص 225 میلیون یورویی یا 1.16 یورو به ازای هر سهم را برای سه ماهه گزارش کرد که در مقایسه با سود 131 میلیون یورو / 0.68 یورو به ازای هر سهم در سال گذشته بود.

سرویس HiFi این شرکت که مدت‌ها در انتظار آن بود، ظاهراً بیش از یک سال است که آماده است و در انتظار راه‌اندازی است، اما زمانی که رقابت شروع به ارائه خدمات بدون ضرر به مشترکین خود بدون هزینه اضافی کرد، Spotify مجبور شد عرضه برنامه‌ریزی شده را متوقف کند. به نظر واضح است که Spotify می‌خواهد HiFi را به یک امتیاز پولی تبدیل کند، اما با توجه به وضعیت فعلی صنعت و رقابت، بهترین رویکرد را پیدا نکرده‌اند.

اعتبار تصویر: Mic by Israel Palace، Mixer by Saso Tusarمنبع

به طور خلاصه: اسپاتیفای به تازگی قوی‌ترین سه ماهه اول خود را از زمان عمومی شدن در سال 2018 تجربه کرده است. تعداد کل کاربران غول استریمینگ نسبت به سال گذشته 22 درصد رشد کرده و به 515 میلیون شنونده رسیده است. از این تعداد، 210 میلیون نفر – یعنی حدود 41 درصد – مشترکین حق بیمه (پرداخت کننده) هستند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد افزایش داشته است.

یک ماه بعد، اسپاتیفای با یک ویژگی جدید DJ مجهز به هوش مصنوعی که برای بهبود توصیه‌ها طراحی شده بود، وارد گروه هوش مصنوعی شد. و ماه گذشته، Spotify قراردادی را برای توزیع پادکست های NRP بر روی پلتفرم خود نهایی کرد.

با نگاهی به سه ماهه دوم، Spotify گفت که انتظار دارد دوره سه ماهه منتهی به 30 ژوئن را با 530 میلیون کاربر فعال ماهانه به پایان برساند که از این تعداد 217 میلیون مشترک پریمیوم هستند. در همین حال، درآمد باید نزدیک به 3.2 میلیارد یورو باشد.