تقریباً همه در تجارت فروش گوشی های هوشمند دست دوم برنده می شوند


تصویر بزرگ: اکثر افرادی که این روزها یک گوشی هوشمند جدید می خرند، در مورد گوشی هایی که در حال تعویض هستند، تصمیم می گیرند. سال‌ها پیش، تلفن‌ها اغلب به صورت دستپاچه یا در کشوی آشغال انداخته می‌شدند تا بعداً با آن‌ها برخورد کنند. امروزه، اپراتورها و سازندگان دستگاه ها آنها را می خواهند و از تبلیغات جذاب برای متقاعد کردن خریداران برای تحویل آنها استفاده می کنند. می پرسی چرا آنها اینقدر علاقه مند هستند که آنها را پس بگیرند؟ جای تعجب نیست که همه چیز به پول بستگی دارد.

جوآنا استرن، خبرنگار وال استریت ژورنال اخیراً از اپراتورهای بزرگ و تولیدکنندگان گوشی های هوشمند در مورد تجارت تجاری آنها سؤال کرد، اما هیچ کدام از آنها جزئیاتی را ارائه نکردند. او در نهایت یک شرکت شخص ثالث به نام تلفن‌های همراه ایالات متحده را پیدا کرد که مایل بود صحبت کند و حتی او را به انبار خود راه دهد.

US Mobile Phones یک عمده‌فروش و توزیع‌کننده است که تلفن‌های معامله شده را از اپراتورها خریداری می‌کند، آنها را بازسازی می‌کند و برای کسب سود مجدداً می‌فروشد. اکثر بیش از 2.5 میلیون دستگاهی که این شرکت در سال گذشته پردازش کرد، آیفون بودند.

استرن یک آیفون 11 128 گیگابایتی را دنبال کرد که تلفن‌های همراه ایالات متحده آن را به قیمت 250 دلار از یک اپراتور خریداری کرد و در تمام مراحل بازسازی آن را دنبال کرد. این شامل پاک کردن اطلاعات مشتری از تلفن و آزمایش اینکه مواردی مانند صفحه نمایش، فلاش و بلندگو به درستی کار می کنند، می شود. سپس قبل از دریافت درجه یک فرآیند تمیز کردن دقیق را طی می کند تا بدانند چگونه آن را قیمت گذاری کنند. پس از بسته بندی مجدد، برای فروش در یک بازار شخص ثالث به قیمت 350 دلار فهرست شد که 10 درصد کاهش می یابد.

این باعث می‌شود شرکت با ۶۵ دلار سود همراه باشد – وقتی فکر می‌کنید که باید به کارمندان برای آزمایش، بازرسی، تمیز کردن و بسته‌بندی مجدد دستگاه‌ها پول پرداخت کنند. همچنین، اگر گوشی یک قطعه کلیدی مانند شارژر را از دست داده باشد، باید آن را با سکه خود تامین کند. گوشی‌های آسیب‌دیده، مانند گوشی‌های با باتری بد، با ضرر فروخته می‌شوند.

آری مارینوفسکی، مدیر عامل Back in the Box، شرکت خواهر تلفن‌های همراه ایالات متحده، می‌گوید: «ما باید به اندازه کافی از گوشی‌های خوب سود ببریم تا بتوانیم ضربه‌های بد را جذب کنیم.

علاوه بر اپراتورها و سازندگان تلفن مانند اپل و سامسونگ، خدمات شخص ثالث دیگری نیز وجود دارد که علاقه مند به خرید نقدی گوشی های هوشمند دست دوم هستند. بسیاری از آنها به صورت آنلاین تجارت می کنند و از شما می خواهند تلفن قدیمی خود را مستقیماً برای آنها ارسال کنید. دیگران کیوسک های خودکاری را در خواربارفروشی ها و خرده فروشان جعبه های بزرگ راه اندازی کرده اند تا بتوانید در همان لحظه معامله کنید و پول دریافت کنید.

بازار گوشی های دست دوم در سال های اخیر از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است. طبق گزارش International Data Corporation (IDC)، 282.6 میلیون گوشی هوشمند دست دوم در سال 2022 به سراسر جهان ارسال شد. این افزایش 11.5 درصدی نسبت به سال گذشته است و شامل 73.5 میلیون دستگاه تنها در آمریکای شمالی است.

IDC پیش‌بینی می‌کند تا سال 2026، فروش تلفن‌های دست دوم به 413.3 میلیون دستگاه در سراسر جهان برسد.

استرن به این نتیجه رسید که در بازار گوشی های دست دوم برندگان بیشتر از بازنده ها هستند. اپراتورها وقتی تلفن قدیمی خود را معامله می کنید و از طریق آنها یک تلفن جدید می خرید سود می برند. شرکت‌های نوسازی وقتی یک تلفن دست دوم را از طریق آنها خریداری می‌کنند، پول نقد می‌کنند. مصرف کنندگان آگاه قیمت با امتیاز دادن به تلفن دست دوم با تخفیف برنده می شوند. محیط زیست برنده می شود زیرا تعداد کمتری از تلفن های قدیمی به زباله دان ها ختم می شوند.

اعتبار تصویر: آیفون استفاده شده توسط سهب زیدی، آیفون توسط جیمز لوئیسمنبع