تقریباً 5.3 میلیارد تلفن همراه در سال جاری تبدیل به زباله الکترونیکی خواهد شد

به طور خلاصه: تلفن های همراه در اکثر نقاط جهان صنعتی با حدود 16 میلیارد دستگاه در سراسر جهان در همه جا حاضر هستند. انتظار می‌رود که از آن زمان، نزدیک به یک سوم در سال جاری از رده خارج شود و برخی در محافل بازیافت نگرانی‌هایی را ابراز کرده‌اند.

اعتبار تصویر: Eirik Solheimمنبع

پنج محصول کوچک EEE احتکار شده در اروپا عبارتند از:

  • لوازم الکترونیکی مصرفی کوچک و لوازم جانبی (مانند هدفون، کنترل از راه دور)
  • تجهیزات کوچک خانگی (مانند ساعت، اتو،)
  • تجهیزات کوچک فناوری اطلاعات (به عنوان مثال هارد دیسک خارجی، روتر، صفحه کلید، ماوس)
  • موبایل و گوشی های هوشمند
  • تجهیزات کوچک برای تهیه غذا (به عنوان مثال توستر، فرآوری غذا، گریل)

جالب توجه است که تلفن های همراه در میان تجهیزات کوچک الکتریکی و الکترونیکی (EEE) که معمولاً توسط مصرف کنندگان احتکار می شوند، رتبه چهارم را دارند.

بر اساس نظرسنجی‌هایی که بین ژوئن تا سپتامبر 2022 روی 8775 خانوار اروپایی در شش کشور انجام شد، یک خانواده متوسط ​​دارای 74 محصول الکترونیکی از جمله ابزارهای فناوری مانند تلفن و تبلت و همچنین لوازمی مانند توستر و سشوار است. به طور متوسط، 13 مورد احتکار در نظر گرفته می شوند (9 مورد مالکیت دارند اما استفاده نمی شوند و چهار مورد شکسته هستند).

اکثر نظرسنجی‌کنندگان (46 درصد) گفتند که از دستگاه‌ها استفاده می‌کنند زیرا معتقدند ممکن است در آینده دوباره از آن‌ها استفاده کنند. دیگران (15 درصد) گفتند که قصد دارند اقلام احتکار شده را بفروشند یا آنها را ببخشند، در حالی که 13 درصد گزارش کردند که این اقلام ارزش احساسی دارند یا ممکن است در آینده ارزش داشته باشند (نه درصد). هفت درصد از پاسخ دهندگان گفتند که نمی دانند چگونه اقلام قدیمی را دور بریزند.

بخونید:  تلسکوپ فضایی جیمز وب در کهکشان Cartwheel صفر می شود

با وجود مواد ارزشمندی مانند طلا، نقره، مس و پالادیوم، کارشناسان بر این باورند که بیشتر گوشی‌های بازنشسته در کشوها یا کمدهای آشغال می‌افتند. آن‌هایی که احتکار نمی‌شوند احتمالاً به سطل‌های زباله راه پیدا می‌کنند و در محل‌های دفن زباله یا زباله‌سوزها جمع می‌شوند.

کارشناسان انتظار دارند در سال 2022 تقریباً 5.3 میلیارد تلفن همراه از خدمت خارج شوند. تلفن های دور انداخته شده با انباشته شدن مسطح روی هم (با فرض اینکه ضخامت هر دستگاه حدود 9 میلی متر باشد)، 120 برابر بالاتر از ایستگاه فضایی بین المللی خواهند بود و به 1/8م می رسند. راهی به ماه