تلسکوپ جیمز وب شکل گیری یک ستاره جدید را ثبت می کند


به طور خلاصه: آخرین تصویر از تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا یک ستاره در حال ساخت را برجسته می کند. ناسا از دوربین مادون قرمز نزدیک وب (NIRCam) استفاده کرد تا نگاهی اجمالی به ویژگی‌های یک پیش ستاره در ابر تاریک L1527 که در صورت فلکی ثور قرار دارد، پنهان کند. خود پیش ستاره در “گردن” ساعت شنی پشت نوار سیاهی که در وسط آن دیده می شود از دید پنهان است. این نوار تقریباً به اندازه منظومه شمسی خودمان است و در نهایت باعث پیدایش سیارات جدید خواهد شد.

نور از پیش ستاره به بیرون نشت می‌کند تا حفره‌های ایجاد شده را در اثر پرتاب مواد از ستاره در حال جوجه‌کشی و برخورد آن با مواد اطراف، روشن کند. این در مشاهدات وب به صورت ابرهای آبی و نارنجی نشان داده شده است. ابرهای آبی مناطقی را نشان می‌دهند که گرد و غبار در آنها نازک‌ترین است و جیب‌های نارنجی نشان‌دهنده مناطقی هستند که غبار غلیظ‌تر است و نور آبی کمتری قادر به فرار است. ناحیه مرکزی فوقانی دارای اشکال حباب مانند است که به دلیل پرتاب های پراکنده یا “آوغ زدن” ستاره ای است.

تصویر وب همچنین رشته‌های هیدروژن مولکولی را نشان می‌دهد که توسط پرتاب‌های پیش‌ستاره شوکه شده‌اند و مانع شکل‌گیری ستارگان اضافی می‌شوند که در غیر این صورت در سراسر ابر اطراف تشکیل می‌شوند. در عوض، پیش ستاره بر فضا مسلط است و اکثریت مواد را برای خود می گیرد.

مطالب مرتبط: ناسا برنامه تلسکوپ وب را برای به حداقل رساندن تهدیدات ریز شهاب‌سنگ تنظیم می‌کند.

ناسا معتقد است L1527 تنها حدود 100000 سال سن دارد، یک نوزاد در محدوده کلی فضا-زمان. در حال حاضر، بیشتر فقط یک توده پف کرده گاز است که بین 20 تا 40 درصد جرم خورشید ما است. برای مقایسه، اعتقاد بر این است که خورشید ما حدود 4.5 میلیارد سال سن دارد.

L1527 یک پیش ستاره کلاس 0 در نظر گرفته می شود به این معنی که در ابتدایی ترین مرحله تشکیل ستاره است. تا تبدیل شدن به یک ستاره تمام عیار که قادر به تولید انرژی خود از طریق همجوشی هسته ای هیدروژن باشد، راه درازی در پیش دارد. همانطور که پیش ستاره به جمع آوری جرم ادامه می دهد، هسته آن فشرده می شود و دمای آن افزایش می یابد. در نهایت به آستانه شروع همجوشی هسته ای خواهد رسید.منبع