تلسکوپ فضایی جیمز وب ستاره ای را که در حال تبدیل شدن به ابرنواختر است با جزئیات بی سابقه ای ثبت می کند


چه اتفاقی افتاده؟ تلسکوپ فضایی جیمز وب که برگرفته از همکاری بین المللی بین ناسا، آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی کانادا (CSA) است، بیشتر برای ارائه مشاهدات دقیق در قسمت فروسرخ طیف الکترومغناطیسی طراحی شده است. آخرین تصویر ثبت شده توسط این تلسکوپ به تازگی قابلیت های عالی وب برای “نجوم مادون قرمز” را تایید کرده است.

ناسا تصویر جدیدی را منتشر کرد که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) گرفته شده است که ستاره ای به نام “WR 124” را نشان می دهد که در فاصله 15000 سال نوری از زمین و در صورت فلکی قوس قرار دارد. ناسا توضیح داد که WR 124 یک ستاره از نوع Wolf Rayet است، یک نوع نادر از ستاره که در میان درخشان‌ترین، پرجرم‌ترین و به طور خلاصه قابل تشخیص‌ترین ستاره‌های شناخته شده است.

آژانس فضایی گفت که WR 124 در واقع یکی از اولین مشاهداتی بود که توسط JWST در ژوئن 2022 انجام شد، اما این تصویر همین الان رونمایی شده است. فاز Wolf-Rayet شرایط مختصری است که برخی از ستارگان در طول زندگی خود پیش از تبدیل شدن به ابرنواخترها از آن عبور می کنند، که مشاهدات وب را به یک دارایی ارزشمند برای اخترشناسانی تبدیل می کند که زندگی ستارگان را مطالعه می کنند.

ناسا گفت WR 124 30 برابر جرم خورشید ماست و تاکنون 10 ماده خورشیدی را “ریزش” کرده است. گاز خارج شده از بدنه مرکزی دور می شود و خنک می شود و غبار کیهانی تشکیل می دهد و در نور فروسرخ می درخشد که توسط ابزارهای پیشرفته وب قابل تشخیص است.

آژانس فضایی ایالات متحده روند رصد وب را با جزئیات شرح داد: دوربین مادون قرمز نزدیک (NIRCam) روشنایی هسته ستاره ای WR 124 و جزئیات گاز ضعیف تر اطراف را متعادل می کند. ابزار مادون قرمز میانی (MIRI) ساختار توده‌ای سحابی گاز و غبار مواد پرتاب‌شده اطراف هسته فوق‌الذکر را نشان می‌دهد.

قبل از وب، اخترشناسانی که گرد و غبار کیهانی را بررسی می‌کردند، به سادگی راهی برای ثبت تصاویر دقیق و اطلاعات در مورد یک محیط غنی از غبار مانند سحابی WR 124 نداشتند. ناسا گفت و غبار نقش اساسی در کار درونی کیهان ایفا می کند زیرا ستاره های در حال شکل گیری را پناه می دهد و برای کمک به شکل گیری سیارات، مولکول ها و حتی بلوک های سازنده حیات روی زمین گرد هم می آیند.

گرد و غبار یک عنصر اساسی برای جهان ما است، و با این حال دانشمندان هنوز باید توضیح دهند که چرا جهان به ظاهر حاوی گرد و غبار بیشتری از آن چیزی است که نظریه های تشکیل غبار کنونی ما می توانند توجیه کنند. ناسا خاطرنشان کرد: جهان با مازاد بودجه گرد و غبار کار می کند.

به لطف ابزار قدرتمند وب، راز غبار کیهانی سرانجام برای همیشه حل شد. ستاره‌های Wolf-Rayet مانند WR 124 همچنین می‌توانند به اخترشناسان کمک کنند تا برخی از جنبه‌های حیاتی تاریخ اولیه کیهان را درک کنند. ستارگان در حال مرگ مشابه مسئول “بذر دادن” یک جهان جوان با عناصر سنگین جعلی در هسته آنها بودند، همان عناصری که اکنون در زمین و جاهای دیگر در فضا رایج هستند.منبع