توسعه دهنده Arma 3 می گوید هنوز از آن برای ایجاد اخبار جعلی استفاده می شود، نکاتی را برای شناسایی فیلم های بازی ارائه می دهد


WTF؟! فیلم بازی‌های ویدیویی که ادعا می‌کنند حوادث واقعی هستند، به‌ویژه آنهایی که از درگیری‌ها به‌وجود آمده‌اند، به دور از یک پدیده جدید است. این تمرین در سال جاری پس از جنگ در اوکراین افزایش یافته است و اغلب از گیم پلی Arma 3 به عنوان فیلم جعلی استفاده می شود. اکنون، توسعه دهنده Bohemia Interactive به گردش این ویدیوها پرداخته و نحوه تشخیص کلیپ های واقعی از تقلبی را توضیح داده است.

استودیوی چک می نویسد که حجم عظیمی از محتوا و مدهای تولید شده توسط کاربر، که بسیاری از آنها از تجهیزات روسی و اوکراینی هستند، در دسترس برای Arma 3، آن را به یک بازی ایده آل برای ایجاد ویدیوهای جعلی تبدیل کرده است. Pavel Křižka، مدیر روابط عمومی Bohemia Interactive، گفت: «در حالی که این که Arma 3 درگیری‌های جنگی مدرن را به گونه‌ای واقع‌بینانه شبیه‌سازی می‌کند، جالب است، اما مطمئناً خوشحال نیستیم که بتوان آن را با فیلم‌های جنگی واقعی اشتباه گرفت و از آن به عنوان تبلیغات جنگ استفاده کرد.

کریژکا گفت که فیلم های آرما 3 به عنوان فیلم جعلی از افغانستان، سوریه، فلسطین و حتی بین هند و پاکستان استفاده شده است. اما این یک روش بسیار محبوب برای ایجاد کلیپ هایی است که ادعا می کنند مربوط به جنگ اوکراین/روسیه است. آنها اغلب در فضای مجازی پخش می شوند و گهگاه در رسانه های قانونی که معتقدند واقعی هستند نشان داده می شوند.

کلیپی که در اکتبر منتشر شد و ظاهراً نشان می داد که ارتش اوکراین به تانک های ارتش روسیه حمله می کند، فیلم آرما 3 است. بخشی از همین کلیپ نیز در ادعای نادرستی از سال 2020 استفاده شد که ادعا می‌کرد یک سلاح ضدهوایی آمریکایی در حال انهدام موشک ایرانی است. همچنین موردی در سال 2018 وجود داشت که تلویزیون روسیه یک کلیپ آرما 3 را نشان داد که ادعا می کرد فیلم واقعی از جنگ سوریه است (در زیر).

Bohemia Interactive سعی کرده است این ویدیوها را برای دارندگان پلتفرم مانند YouTube پرچم‌گذاری کند، اما چنین اقداماتی اغلب ناکارآمد هستند. ما بهترین راه برای مقابله با این موضوع را یافتیم که فعالانه با رسانه‌های پیشرو و بررسی‌کنندگان حقایق (مانند خبرگزاری فرانسه، رویترز و دیگران) که دسترسی و ظرفیت بهتری برای مبارزه موثر با انتشار فیلم‌های اخبار جعلی دارند، همکاری کنیم.»

سازنده یک سری نکات در مورد نحوه تشخیص فیلم واقعی از کلیپ های گیم پلی Arma 3 ارائه کرد:

حتی اسمارت فون های قدیمی نیز توانایی ارائه فیلم با کیفیت HD را دارند. ویدیوهای جعلی معمولاً کیفیت بسیار پایین تری دارند و عمداً پیکسلی و تار می شوند تا این واقعیت که از یک بازی ویدیویی گرفته شده اند پنهان شوند.

برای افزودن جلوه های دراماتیک، این ویدیوها اغلب در بازی گرفته نمی شوند. نویسندگان یک صفحه کامپیوتر را با بازی با کیفیت پایین و با لرزش اغراق آمیز دوربین فیلمبرداری می کنند.

  • اغلب در تاریکی / در شب اتفاق می افتد

فیلم اغلب تاریک است تا سطح ناکافی جزئیات صحنه بازی ویدیویی پنهان شود.

افکت های صوتی درون بازی اغلب از واقعیت قابل تشخیص هستند.

  • افراد را در حال حرکت نشان نمی دهد

در حالی که بازی می تواند حرکت وسایل نقلیه نظامی را به طور نسبتاً واقعی شبیه سازی کند، گرفتن انسان هایی با ظاهر طبیعی در حال حرکت هنوز بسیار دشوار است، حتی برای مدرن ترین بازی ها.

  • عناصر Heads Up Display (HUD) قابل مشاهده است

گاهی اوقات رابط های کاربری بازی مانند انتخاب سلاح، شمارنده مهمات، وضعیت خودرو، پیام های درون بازی و غیره قابل مشاهده است. اینها معمولاً در لبه ها یا در گوشه های فیلم ظاهر می شوند.

  • اثرات ذرات غیر طبیعی

حتی مدرن‌ترین بازی‌ها نیز با نمایش طبیعی انفجار، دود، آتش و گرد و غبار و همچنین تأثیرپذیری آنها از شرایط محیطی مشکل دارند. به طور خاص به دنبال ابرهای جدا شده عجیب باشید.

  • وسایل نقلیه، لباس، تجهیزات غیر واقعی

افراد با دانش پیشرفته تجهیزات نظامی می توانند استفاده از دارایی های نظامی غیرواقعی را برای یک درگیری مشخص تشخیص دهند. به عنوان مثال، در یک ویدیوی جعلی که به طور گسترده پخش شده است، سیستم دفاع هوایی ایالات متحده C-RAM یک هواپیمای حمله زمینی A-10 ایالات متحده را ساقط می کند. واحدها همچنین می توانند نشان های غیر معتبر، استتار و غیره را نمایش دهند.

Křižka با درخواست از بازیکنان Arma 3 و سازندگان محتوا به پایان رساند تا در مورد فیلم بازی خود مسئولیت پذیر باشند، مثلاً به صراحت اعلام کنند که فیلمی که پست می کنند از یک بازی ویدیویی است.

Arma 3 تنها بازی مورد استفاده برای جعل حوادث واقعی نیست. یک سیاستمدار پاکستانی فکر می‌کرد فیلم GTA V از فرود هواپیما و گم شدن یک نفتکش در باند فرودگاه در سال 2019 واقعی است. همچنین موردی وجود داشت که وزارت دفاع روسیه اصرار داشت تصاویر یک بازی موبایل «شواهد انکارناپذیر» کمک ایالات متحده است. داعش در سال 2017منبع