توشیبا پیشنهاد خرید 15 میلیارد دلاری از گروه سهام خصوصی را پذیرفت

غول فناوری ژاپنی چندین گام در تلاش برای تصحیح کشتی از جمله کاهش نزدیک به 8000 شغل و فروش چندین بخش برداشت. توشیبا بخش حسگرهای تصویر خود را به سونی فروخت، تجارت تلویزیونی خود را به هایسنس رها کرد، راه خود را در تجارت تراشه های حافظه کنار گذاشت و رسماً از بازار رایانه های شخصی خارج شد.

چه اتفاقی افتاده؟ توشیبا پیشنهاد خرید کنسرسیومی به رهبری شرکای صنعتی ژاپن (JIP) را پذیرفته است که غول فناوری ژاپن را خصوصی می کند. این معامله که روز پنجشنبه توسط هیئت مدیره توشیبا تصویب شد، 2 تریلیون ین (حدود 15.3 میلیارد دلار) یا 4620 ین (35.43 دلار) برای هر سهم ارزش گذاری شده است و نشان دهنده برتری 9.7 درصدی نسبت به قیمت پایانی روز پنجشنبه 4213 ین است.

اعتبار تصویر: ساختمان توسط ون شیائو، دوربین فیلمبرداری توسط کسری عسکریمنبع

به ما گفته شده که انتظار می رود JIP در اواخر جولای یک پیشنهاد مناقصه ارائه دهد.

منابع آگاه به رویترز گفتند که حدود 20 شرکت ژاپنی از جمله Chubu Electric Power و Rohm Co. سازنده تراشه قصد دارند در این خرید شرکت کنند. به گفته Refinitiv، اگر این معامله با موفقیت اجرا شود، سومین ادغام/خرید بزرگ جهان در سال جاری خواهد بود.

توشیبا تاریخچه ای تاریخی دارد که به اواخر دهه 1800 برمی گردد. این شرکت طی سال‌ها با موفقیت خود را به عنوان یک غول الکترونیک جهانی تثبیت کرد، اما از زمانی که یک رسوایی بزرگ حسابداری شرکت را در سال 2015 به لرزه درآورد، به شدت با مشکل مواجه شده است.

بخونید:  یکی از سردبیران سابق اپل استور گفت که اپل به بازی ها اهمیت نمی دهد

تراویس لوندی، تحلیلگر با Quiddity Advisors به ​​رویترز گفت که این قرارداد به ماه‌ها ابهام در مورد ورود یا نبودن یک معامله پایان می‌دهد. لوندی خاطرنشان کرد که قیمت ممکن است ناامید کننده باشد، اما حداقل راهی برای خروج سرمایه گذاران فعال است.

ارزش سهام توشیبا در سال گذشته بیش از 11 درصد کاهش یافته است، اما بر اساس اخبار منتشر شده در این مقاله، حدود 4.2 درصد افزایش یافته است.

پیشنهاد JIP تنها پیشنهاد کاملی بود که در طول فرآیند یکساله مزایده رقابتی توشیبا دریافت شد. توشیبا هشت پیشنهاد را در موج اول در کنار دو پیشنهاد اتحاد سرمایه ارائه کرد، اما طبق گفته منابع تنها چهار پیشنهاد به دور دوم راه یافتند.