توییتر با شکایتی مبنی بر اینکه اخراج های دسته جمعی تعداد نامتناسبی از زنان را هدف قرار داده است، برخورد کرد


به طور خلاصه: توییتر با شکایت دسته جمعی دیگری از سوی کارمندان سابقی روبرو است که به دنبال تصاحب این شرکت توسط ایلان ماسک اخراج شدند. آخرین مورد ادعا می کند که اخراج کارمندان زن را به میزان بسیار بیشتری نسبت به کارمندان مرد تحت تاثیر قرار داده است و ماسک اظهارات تبعیض آمیز علنی در مورد زنان داشته است.

ماسک از زمان تصدی مسئولیت، حدود نیمی از 7500 کارمند توییتر را اخراج کرده است. دو کارگر سابق شکایتی را در سانفرانسیسکو تنظیم کرده اند که سیاست های مالک جدید “تأثیر نامتناسب” بر زنان داشته است.

در این شکایت آمده است که 57 درصد از کارمندان زن در 4 نوامبر 2022 اخراج شدند، در حالی که 47 درصد از کارمندان مرد اخراج شدند، اختلافی که از نظر آماری بسیار معنی دار می نامد. تجزیه و تحلیل داده های دادخواست همچنین بیان می کند که 63 درصد از زنان در نقش های مهندسی در مقایسه با 48 درصد از مردان در موقعیت های مشابه، اخراج شده اند.

ابتکار ماسک در توییتر 2.0 نیز برجسته شد. ماسک ماه گذشته به کارمندان اولتیماتوم داد: متعهد شوید که تا 70 ساعت در هفته در دفتر کار کنید یا شرکت را ترک کنید. ادعا می شود که این بیشترین تأثیر را بر زنان داشته است “که اغلب مراقب کودکان و سایر اعضای خانواده هستند و بنابراین نمی توانند از چنین خواسته هایی پیروی کنند.”

شانون لیس ریوردان، وکیل مدافع حقوق کارگران بوستون، که شکایت را مطرح کرد، گفت که می‌خواهد نشان دهد که “ثروتمندترین مرد جهان فراتر از قانون نیست”.

ماسک و توییتر فکر می‌کنند که هرگز در دادگاه پاسخگو نخواهند بود. ما استدلال می‌کنیم که توافق‌نامه‌های داوری (که توسط کارکنان توییتر امضا شده است) قابل اجرا نیستند. اما اگر مجبور شویم یک به یک داوری را طی کنیم، آماده هستیم. لیس ریوردان گفت.

این یکی از چندین پرونده قضایی است که کارگران سابق از زمان خاتمه دادن به ماسک و توییتر به راه انداخته اند. یکی ادعا می کند که اخراج های دسته جمعی قانون WARN را نقض کرده است زیرا به کارکنان اطلاع کافی داده نشده است. دیگری ادعا می کند که ماسک با حذف گزینه کار از راه دور، علیه کارگران معلول تبعیض قائل شده است، زیرا توییتر سازگاری معقولی را ارائه نکرده است.

این فقط ایالات متحده نیست که تغییرات ماسک در آن به پرونده های قضایی منجر شده است. Sinead McSweeney، معاون جهانی سیاست عمومی توییتر، هفته گذشته یک حکم موقت در ایرلند برای جلوگیری از پایان کار توییتر پس از پاسخ ندادن به اولتیماتوم ایمیل “سخت‌کوه” برنده شد. AP گزارش می دهد که پس از اینکه وکلای مک سوینی از توییتر اطمینان دریافت کردند که شغل او هنوز معتبر است، او متوجه شد که مجوز دسترسی او زمانی که سعی کرد به دفتر دوبلین بازگردد کار نمی کند.

مک سوینی گفت: «من کاملاً تحقیر شدم، عمیقاً گیج شدم و در یک مکان عمومی به گریه افتادم.

منبع