تیم برنرز لی: لطفاً مزخرفات Web3 را نادیده بگیرید. آینده جامد است

آینده نگر: خالق شبکه جهانی وب، Web3 را به عنوان آینده موفق ترین و محبوب ترین برنامه اینترنت رد کرده است. او Solid را پیشنهاد می‌کند، تلاش غیرمتمرکز جدیدی که مبتنی بر بلاک چین نیست، به عنوان راه‌حلی ممکن برای مشکلاتی که وب در حال حاضر با آن مواجه است.

تیم برنرز لی بیشتر به عنوان خالق شبکه جهانی وب شناخته می شود و او همچنان در تلاش است تا خلقت خود را فراتر از وضعیت فعلی بهبود بخشد. با این حال، آینده وب که توسط دانشمند کامپیوتر بریتانیایی طراحی شده است، شبیه چیزی نیست که بازاریابان و استارت آپ ها به عنوان آرمان شهر غیرمتمرکز “Web3” بفروشند.

با این حال، به گفته تیم برنرز لی، وب 3 اصلاً وب نیست: دانشمند رایانه و رئیس کنسرسیوم وب جهانی (W3C) در کنفرانس Web Summit که اخیراً در لیسبون برگزار شد، گفت که روشن کردن این موضوع مهم است. معنی کلمات به منظور بحث در مورد تأثیر فناوری های جدید. برنرز لی گفت: «شما باید بفهمید که اصطلاحاتی که ما در مورد آنها بحث می کنیم، در واقع چه معنایی دارند، فراتر از کلمات رایج.

به گفته برنرز لی، پروتکل های بلاک چین بسیار کند، بسیار گران و بسیار عمومی هستند

Solid از چندین “ترفند” برای پیاده‌سازی نوعی شبکه غیرمتمرکز استفاده می‌کند که فراتر از مدل‌های فعلی مانند BitTorrent است و از یک ویژگی جهانی “single sign-on” استفاده می‌کند که به هر کسی اجازه می‌دهد از هر کجا وارد شود، یا شناسه‌های ورود که به کاربران اجازه می‌دهد داده‌های خود را با آنها به اشتراک بگذارند. دیگران. علاوه بر این، یک «API جهانی مشترک» به برنامه‌ها اجازه می‌دهد تا داده‌ها را از هر منبعی در کل پلتفرم Solid بکشند.

بخونید:  نتفلیکس برای نوشتن اقتباس «Horizon Zero Dawn» از استیو بلکمن استفاده می‌کند

فن‌آوری دفتر کل توزیع‌شده مورد استفاده برای تأیید تراکنش‌ها در ارزهای رمزپایه مانند بیت‌کوین، راه‌حلی است که دائماً به دنبال مشکلی برای حل آن است و به گفته برنرز لی، همچنان برای آینده وب بی‌اهمیت خواهد بود. جهان امروز

این متخصص فناوری گفت: مایه شرمساری است که افراد اتریوم نام واقعی Web3 را برای کارهایی که با بلاک چین انجام می دهند گرفته اند، زیرا از نظر او بلاک چین راه حلی برای مشکلاتی نیست که وب مدرن در حال حاضر با آن مواجه است. .

Solid یک پروژه غیرمتمرکز وب است که هدف آن تغییر اساسی شیوه کار برنامه های کاربردی وب امروزی است که توسط یک اصل حفظ حریم خصوصی توسط طراحی هدایت می شود و مالکیت داده را در دستان کاربران از مراکز داده متمرکز Big Tech دور می کند.منبع

Web3 که با نام Web 3.0 نیز شناخته می‌شود، یک نسخه فرضی آینده از وب جهانی را توصیف می‌کند که شامل مواردی مانند غیرمتمرکز کردن، بلاک چین و تراکنش‌های دیجیتال مبتنی بر توکن است، با هدف ایجاد یک پلتفرم وب دموکراتیک‌تر که شرکت‌های فناوری بزرگ مانند گوگل، آمازون، فیسبوک و مایکروسافت تمام داده ها و محتویات را گروگان نگه نمی دارد.

به گفته برنرز لی، پروتکل های بلاک چین بسیار کند، بسیار گران و بسیار عمومی هستند، در حالی که فروشگاه های داده های شخصی باید سریع، ارزان و خصوصی باشند. Web3 دسترسی اینترنت به داده‌ها و دانش را دموکراتیزه نمی‌کند، اما یک جایگزین طراحی «Web 3.0» وجود دارد که او در حال حاضر با استارت‌آپ خود Inrupt کار می‌کند. نام آن Solid است و از استفاده از فناوری مشتق شده از بلاک چین به طور کلی اجتناب می کند.

بخونید:  Is there still room to innovate in PC design? HP seems to think so.