تیم کوک، رئیس اپل، 40 درصد حقوق خود را کاهش می دهد – به درخواست خودش

بلومبرگ می نویسد که کوک در سال گذشته 99.4 میلیون دلار درآمد داشته است، یعنی 15.4 میلیون دلار بیشتر از دستمزد مورد نظر او برای سال 2022، بنابراین احتمالاً سال را با بیش از 49 میلیون دلار به پایان خواهد رساند.

علیرغم رای موافق اکثر سهامداران، اپل هنگام محاسبه غرامت کوک برای سال 2023، حمایت کاهش یافته Say-on-Pay را در نظر گرفت. همچنین توصیه خود مدیر عامل شرکت “برای تعدیل غرامت با توجه به بازخوردهای دریافتی” را در نظر گرفت.

9to5Mac گزارش می دهد که اپل علاوه بر پرداخت غرامت، سال گذشته 591,196 دلار برای هزینه های امنیتی کوک هزینه کرد که خدمات امنیتی شخصی را پوشش می داد. همچنین ۷۶۷۳۱۹ دلار برای هزینه‌های سفر هوایی، از جمله هزینه‌های ساعتی برای استفاده از هواپیمای شخصی (اپل به دلایل امنیتی و کارآمدی از آن استفاده می‌کند)، هزینه‌های سوخت، هزینه‌های خروج و هزینه‌های فرود، هزینه کرد.منبع

غرامت هدف کوک برای سال 2023 49 میلیون دلار است که در مقایسه با سال گذشته 35 میلیون دلار کاهش یافته است. حقوق پایه 3 میلیون دلاری و پاداش 6 میلیون دلاری او بدون تغییر باقی مانده است، اما ارزش سهام او از 75 میلیون دلار به 40 میلیون دلار کاهش می یابد. علاوه بر این، جایزه سهام او 75٪ عملکرد و 25٪ واگذاری مبتنی بر زمان است، در حالی که تقسیم سال گذشته 50/50 بود.

به طور خلاصه: ما عادت کرده‌ایم که در مواقع سختی اقتصادی و کاهش مشاغل، در مورد افزایش حقوق و دستمزدهای ناپسند مدیران عامل شرکت‌های بزرگ بشنویم، اما تیم کوک این روند را رد می‌کند. رئیس اپل در سال 2023 در مقایسه با سال گذشته حدود 40 درصد کمتر دریافت خواهد کرد و این تصمیم تا حدی از توصیه خود کوک گرفته شده است. این بدان معنا نیست که او به دنبال کوپن های تخفیف در روزنامه ها خواهد بود: کوک همچنان احتمالاً امسال بیش از 49 میلیون دلار درآمد دارد.

کوک در سال 2020 میلیاردر شد و اکنون 1.7 میلیارد دلار ثروت تخمین زده می شود. این خبر خوبی برای عواملی است که از پیوستن او به Giving Pledge در سال 2015 سود خواهند برد، زمانی که او قول داد که دارایی خود را به خیریه بدهد.

کاهش دستمزد کوک پس از رأی گیری «Sy-on-Pay» در نشست مشورتی سالانه اپل برای سهامداران در سال 2022 صورت گرفت. تنها 64 درصد از آرا مربوط به غرامت برای مدیران، موافق حفظ بسته های حقوقی 2021 مدیران اجرایی بودند. این کاهش شدید در مقایسه با 94.9 درصد از آرای موافق ثبت شده در سال گذشته بود.