تیم کوک می گوید اپل تنها به عنوان “آخرین راه حل” اخراج های گسترده را انجام خواهد داد.

در تماس درآمد سه ماهه دوم این شرکت در سال 2023، کوک به CNBC گفت که قصد ندارد در حذف مشاغل به رقبای خود بپیوندد.

کوک احتمال تعدیل مشاغل را رد نکرد و به نظر نمی‌رسد که مدیران اجرایی از انجام تعهدات خود بیزار باشند، اما کارمندان کوپرتینویی احتمالاً با شنیدن اینکه شغلشان در حال حاضر امن است، احساس آرامش خواهند کرد.

آلفابت، آمازون، متا، سیلزفورس و مایکروسافت تنها برخی از شرکت‌هایی هستند که در سال جاری میلادی مشاغل خود را کاهش داده‌اند که نتیجه اقتصاد متزلزل، تقاضای کم و استخدام بیش از حد در اوج همه‌گیری بود. اما یکی از نام‌های برجسته که در این لیست وجود ندارد، اپل است.

در متن: در حالی که اکثر شرکت‌های بزرگ فناوری امسال اخراج‌های انبوه را اجرا کرده‌اند، یکی از استثناهای قابل‌توجه در این روش، بزرگترین شرکت از همه آنها است: اپل. به گفته تیم کوک، مدیر عامل شرکت، چنین اخراج های دسته جمعی تنها “آخرین راه حل” برای سازنده آیفون خواهد بود.

اپل مطمئناً مشکلی ندارد. 24 میلیارد دلار درآمد خالص در سه ماهه گذشته در مجموع 95 میلیارد دلار درآمد گزارش کرد، در حالی که ارزش بازار آن 2.62 تریلیون دلار است.منبع

طبق گزارش ها، اپل امسال تعدادی از کارکنان خود را اخراج کرده است. تعدادی از کارمندان خرده‌فروشی شرکت‌های بزرگ آن را رها کردند، اگرچه گفته می‌شود که تعداد آنها در مقایسه با هزاران نفری که توسط شرکت‌های دیگر منتشر شده اند ناچیز است.

بخونید:  این سیلندر مسی 8 پوندی می تواند CPU Core i9 اینتل را به خوبی خنک کند

حتی کوک نیز در تلاش است تا در پول اپل صرفه جویی کند. رئیس به طور داوطلبانه 40 درصد دستمزد را برای سال 2023 کاهش داد، اگرچه بعید است که آیفون شرکت را بفروشد تا زندگی خود را تامین کند. علیرغم کاهش 35 میلیون دلاری غرامت سال به سال، کوک همچنان حدود 49 میلیون دلار در سال جاری دریافت خواهد کرد.

کوک گفت اخراج کاری چیزی نیست که اپل در حال حاضر در نظر دارد. او به استیو کواچ از CNBC گفت: «من این را آخرین راه حل می‌دانم و بنابراین، اخراج‌های دسته جمعی چیزی نیست که در حال حاضر درباره آن صحبت کنیم.

دلیل اصلی که اپل تاکنون موفق به اجتناب از اخراج های گسترده شده است این است که برخلاف سایر غول های فناوری، هرگز تعداد استخدام های خود را در دوران رونق همه گیر افزایش نداد.

با این حال، کوک اضافه کرد که اپل از تأثیرات جو اقتصادی فعلی مصون نیست. این شرکت در حال حاضر موضعی «بسیار محتاطانه» در قبال استخدام اتخاذ کرده است و در حال اجرای اقدامات کاهش هزینه‌ها مانند تأخیر در پاداش‌ها یا دادن یک پاداش به کارکنان به جای دو پاداش معمول است.