تیک تاک با اولتیماتوم دولت بایدن مواجه می شود: بفروش یا ممنوع شو


به طور خلاصه: دولت ایالات متحده به دلیل نگرانی های امنیت ملی، ByteDance را برای فروش TikTok تحت فشار قرار می دهد. TikTok یک طرح امنیتی 1.5 میلیارد دلاری برای محافظت از اطلاعات کاربران در برابر نفوذ دولت چین ارائه کرده است، اما دولت بایدن خواستار تغییر مالکیت است. آیا ByteDance 100 میلیون کاربر آمریکایی را می فروشد یا خطر از دست دادن آن را دارد؟

کاخ سفید از مالکان چینی TikTok خواسته است که خود را از این شرکت جدا کنند، در غیر این صورت این برنامه محبوب در ایالات متحده را ممنوع خواهد کرد. دولت بایدن در چند سال گذشته با مالک TikTok، ByteDance، رابطه مشاجره‌آمیزی داشته است و به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی، این برنامه را در دستگاه‌های دولتی ممنوع کرده است.

روز چهارشنبه، افراد ناشناس به وال استریت ژورنال گفتند که کمیته سرمایه گذاری خارجی در ایالات متحده یا Cfius (تلفظ sif-ee-ous) این درخواست را اخیراً پس از انتقادهایی مبنی بر اینکه دولت به اندازه کافی تهدید علیه امنیت ملی را جدی نمی گیرد، مطرح کرد. . واگذاری به این معنی است که ByteDance مستقر در پکن اساساً باید TikTok را به فردی خارج از چین بفروشد.

طبق گفته TikTok، سرمایه گذاران در سراسر جهان 60 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارند. بنیانگذاران آن، Zhang Yiming، مدیر اجرایی ByteDance، لیانگ روبو، و دیگران، 20 درصد، از جمله بیشتر سهام رای‌دهنده را در اختیار دارند. کارمندان 20 درصد دیگر از طریق گزینه های سهام.

این شرکت ادعا می کند که فروش اجباری خطرات امنیتی درک شده دولت بایدن را کاهش نمی دهد.

بروک اوبروتر، سخنگوی TikTok گفت: «اگر هدف حفاظت از امنیت ملی باشد، واگذاری این مشکل را حل نمی‌کند: تغییر مالکیت هیچ محدودیت جدیدی بر جریان داده یا دسترسی ایجاد نمی‌کند.»

در عوض، TikTok با تعهد 1.5 میلیارد دلاری برای پیاده‌سازی سیستمی برای محافظت از اطلاعات شخصی مشتریان آمریکایی و محتوای پلت فرم در برابر نفوذ دولت چین و جمع‌آوری داده‌ها، جایگزینی ارائه می‌دهد.

اوبروتر گفت: «بهترین راه برای رسیدگی به نگرانی‌های مربوط به امنیت ملی، حفاظت شفاف و مبتنی بر ایالات متحده از داده‌ها و سیستم‌های کاربران ایالات متحده، با نظارت، بررسی و راستی‌آزمایی قوی شخص ثالث است که در حال حاضر در حال اجرای آن هستیم».

در واقع، رویترز خاطرنشان می کند که TikTok انتقال داده های کاربران ایالات متحده به سرورهای Oracle را در ژوئن گذشته به پایان رساند. ByteDance امیدوار بود که این انتقال نگرانی های امنیتی واشنگتن را برآورده کند، اما به نظر می رسد که اینطور نیست. مدیر عامل TikTok، Shou Zi Chew، قرار است هفته آینده در مقابل کنگره یک کباب شود.

دولت بایدن و وزارت خزانه داری که ریاست سیفیوس را بر عهده دارند، از اظهار نظر در مورد تقاضای ادعایی واگذاری خودداری کردند. با این حال، موضع مقامات آمریکایی بیش از دو سال است که صریح بوده است.

مقامات ارشد ایالات متحده، از جمله معاون دادستان کل لیزا موناکو، همچنان در مورد قوانین امنیت ملی چین هشدار می دهند. این قانون موظف می‌کند که شرکت‌های چینی در صورت درخواست، داده‌های مشتریان را تسلیم کنند و واشنگتن را در مورد نظارت احتمالی پکن نگران کند. این مقامات استدلال می کنند که حتی اگر TikTok برنامه امنیتی 1.5 میلیارد دلاری خود را اجرا کند، شرکت چینی همچنان در معرض خطر نقض داده ها و دستکاری توسط دولت چین خواهد بود.

اعتبار تصویر: آنتونی کوئینتانومنبع