جانشین اتم اینتل شناسایی شد، یک تراشه سطح پایه با هسته های الکترونیکی i9-12900K


خط پایین: N95 اینتل یک پردازنده ارزان قیمت در آینده است که جانشین پردازنده های Atom در نظر گرفته می شود. این تراشه بالاتر از وزن خود در Geekbench 5 است و عملکردی مشابه با پردازنده‌های میان‌رده موبایل چند سال پیش دارد. در نتیجه، به لطف استفاده از معماری Alder Lake-N با همان هسته‌های بازده Gracemount موجود در Core i9-12900K، در مقایسه با هر یک از معماری‌های CPU مبتنی بر اتم اینتل، بسیار سریع‌تر است.

کاربر توییتر @BenchLeaks، لیست جدیدی از Geekbench 5 را به اشتراک گذاشت که شامل پردازنده آینده اینتل به نام N95. ما معتقدیم این تراشه دستگاه‌های سطح پایه مانند کروم‌بوک‌ها، لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌های ارزان‌تر را هدف قرار می‌دهد و از معماری CPU Alder Lake-N با هسته‌های CPU Gracemount استفاده می‌کند. عملکرد Geekbench N95 منعکس کننده این است، با امتیازات بنچمارک معادل با نسل ششم پردازنده های موبایل Skylake اینتل از چندین سال پیش.

Alder Lake-N یک معماری CPU اینتل در آینده است که به طور خاص برای سیستم های مقرون به صرفه طراحی شده است. این معماری از همان هسته های بهره وری Gracemount که در معماری CPU هیبریدی اینتل یافت می شود – مانند Alder Lake و Raptor Lake استفاده می کند، اما به طور کلی از بخش هیبریدی صرف نظر می کند. این معماری برای انجام تمام کارهای سنگین به طور کامل به هسته های Gracemount متکی است.

ساختن یک CPU کاملاً از هسته های کارآمد (یا هسته های E) ممکن است ایده بدی به نظر برسد، اما Gracemount اینتل آنقدرها هم که فکر می کنید کند نیست. این هسته‌ها همان عملکرد پردازنده‌های Skylake اینتل را از چندین سال پیش حفظ می‌کنند و هم کوچک‌تر و هم کارآمدتر هستند. این تراشه‌ها بسیار سریع‌تر از طراحی‌های کم مصرف قبلی اینتل هستند که در پردازنده‌های Atom آن گنجانده شده بودند.

ما لیست کامل محصولات Alder Lake-N را نمی دانیم، اما معماری هسته ای امکان استفاده از دو خوشه چهار هسته ای را در یک SoC واحد فراهم می کند و امکان ایجاد پیکربندی های دو، چهار، شش و هشت هسته ای را فراهم می کند. N95 به طور خاص یک بخش چهار هسته ای است که ما فرض می کنیم از یک کلاستر هسته Gracemount تشکیل شده است، نه دو خوشه با دو هسته غیرفعال. طبق گفته Geekbench 5، این تراشه دارای فرکانس پایه 1.7 گیگاهرتز و حداکثر کلاک توربو 2.8 گیگاهرتز با پیکربندی کش دارای 2 مگابایت کش L2 و 6 مگابایت حافظه نهان L3 است.

واقعیت دیگری که قابل ذکر است، N95 است و تمام CPUهای اقتصادی آینده دیگر برند پنتیوم یا سلرون نخواهند داشت. طبق گزارش‌ها، اینتل این دو نام را برای آینده قابل‌پیش‌بینی کنار گذاشته است و در حال جایگزینی آن‌ها با یک نام ساده «پردازنده اینتل» است.

در Geekbench 5، N95 در بنچمارک تک هسته ای 781 امتیاز و در تست چند هسته ای 1978 امتیاز کسب کرده است. این سرعت تقریباً به سرعت پردازنده موبایل چهار هسته ای Skylake اینتل در سال 2015 است و با اکثر تراشه های موبایل دو هسته ای اخیر اینتل در همان معیار مطابقت دارد. در سمت AMD، N95 به دسکتاپ Ryzen 3 2200G نزدیک می شود.

البته، این معیار نباید به عنوان یک معیار مطلق در نظر گرفته شود، زیرا Geekbench 5 تنها یکی از معیارهای مصنوعی از بسیاری است که می تواند عملکرد CPU را اندازه گیری کند و به طور کلی به دلیل بازتاب عملکرد دنیای واقعی مشهور نیست. اما، اگر N95 بتواند تقریباً با این پردازنده‌های قدیمی‌تر در حالت پیش‌تولید خود مطابقت داشته باشد، احتمالاً تبدیل به یک CPU موبایل سطح پایه می‌شود که اگر نسخه‌های تولید کامل با سرعت کلاک بالاتر وارد شوند، ممکن است حتی بهتر شود.

منبع