جان دیر به دلیل ناتوانی خود در مطابقت با مجوز نرم افزار GPL سرزنش کرد

چه اتفاقی افتاده؟ جان دیر یکی از جدی ترین متخلفان در هنگام مجبور کردن مشتریان به باغی با دیوارهای فناوری است. همانطور که مشخص است، این شرکت با وجود نقض مجوز GPL برای نرم افزار منبع باز، پشتیبانی بسیار کمی از دسترسی شخص ثالث و ابتکارات حق تعمیر ارائه می کند.

این سازمان اکنون علناً از John Deere می‌خواهد تا این کار را انجام دهد، زیرا شرکت عمدتاً تاکنون به درخواست‌های خصوصی SFC پاسخ نداده است. این سازمان گفت، ناتوانی Deere در ارائه کد منبع کامل برای همه محصولات درخواستی بیش از 2 سال پس از اولین درخواست SFC، “غیرقابل قبول” است.

SFC همچنین در کنار سایر سازمان‌ها (و آژانس‌های ضدتراست) که علیه «نقض‌های مختلف» جان دیر از سایر توافق‌ها و قوانین مبارزه می‌کنند، می‌ایستد. این شرکت اخیراً برخی از امتیازات حق تعمیر را به مشتریان ارائه کرده است و در عین حال تهدید کرده است که اگر قوانین حق تعمیر همزمان به قانون ایالتی یا فدرال تبدیل شود، امتیازات مذکور را پس خواهد گرفت.منبع

جان دیر، که بزرگترین تولید کننده ماشین آلات کشاورزی در آمریکای شمالی و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان در جهان است، مدتی است که در برآوردن الزامات مجوزهای نرم افزاری حق تعمیر که آنها استفاده می کنند، ناکام بوده است. جینجریچ فاش کرد که گسترده‌ترین نرم‌افزار GPL (سوء) استفاده شده توسط جان دیر لینوکس است، و اکثر توزیع‌های لینوکس از چندین برنامه دیگر تحت پوشش مجوزهای کپی‌لفت (“حق تعمیر”) نیز استفاده می‌کنند.

اخیراً جان دیر به دلیل ناتوانی در مدیریت صحیح نرم افزار منبع باز طبق مجوز GPL مورد انتقاد قرار گرفته است. سازمان غیرانتفاعی Software Freedom Conservancy (SFC) گفت که شرکت مستقر در مولین، ایلینویز اساساً مایل به پیروی از قوانین تعریف شده توسط محبوب ترین مجوز منبع باز “برای چندین سال” نبوده است.

بخونید:  Steam بتا پشتیبانی از Nintendo Switch Joy-Cons را اضافه می کند

SFC گفت که سازنده تجهیزات مزرعه از “نرم افزاری که می تواند به عنوان بخشی از ابزار کشاورزی ارائه کند” بسیار سود می برد، اما این شرکت این کار را مستقیماً نقض حق مجوز تعمیر قطعات نرم افزار مذکور انجام می دهد. در نتیجه، در صورتی که تجهیزات به راحتی (و ارزان) در صورت از کار افتادن ناگزیر تعمیر نشوند، اساساً زندگی کشاورزان قطع می شود.

SFC سال‌ها تلاش کرد جان دیر را متقاعد کند که از مجوز GPL پیروی کند، و از شرکت درخواست کرد که «فوراً تمام نقض‌های برجسته GPL خود را برطرف کند» با ارائه کد منبع کامل، و «اسکریپت‌های مورد استفاده برای کنترل کامپایل و نصب فایل اجرایی» پوشش داده شد. توسط مجوز GPL، به کشاورزان و هر کسی که حق آن را دارد.

در وبلاگ رسمی SFC، دنور گینگریچ اشاره کرد که چگونه کشاورزان برای هزاران سال به توانایی و «حق» خود برای تعمیر ابزار خود تکیه کرده‌اند، که به کشاورزی امکان رشد و پیشرفت «بی‌شمار» را می‌دهد. جینگریچ گفت با شرکتی مانند جان دیر، حق تعمیر ابزارهای مزرعه در خطر جدی است.