جایزه برتر چالش هوش مصنوعی موزیلا به فناوری ضد واترمارک ضد AI تعلق می گیرد

چه اتفاقی افتاده؟ موزیلا “چالش هوش مصنوعی مسئولانه” خود را برای ترویج استفاده اخلاقی تر و قابل قبول تر از نظر اجتماعی از فناوری هوش مصنوعی مولد و مدل های زبان بزرگ (LLM) ترتیب داد. چالش در حال حاضر انجام شده است و بنیاد فایرفاکس برندگان جایزه برتر را که برای عرضه پروژه های خود در بازار پول دریافت می کنند را اعلام کرده است.

جدا از پول، سه برنده چالش هوش مصنوعی مسئولیت‌پذیر از رهبران صنعت هوش مصنوعی و فناوری، به علاوه دسترسی نامشخصی به منابع و جوامع موزیلا در حالی که به توسعه و اصلاح پروژه‌های خود ادامه می‌دهند، «راهنمایی» خواهند داشت. بریتنی کروکس، مدیر نوآوری و استراتژی محصول موزیلا، همچنین گفت که فرآیند داوری برای همه نامزدها انگیزشی است و آنها را تشویق می کند تا به توسعه راه حل های هوش مصنوعی مسئولانه ادامه دهند، حتی اگر برنده نشدند.منبع

چالش هوش مصنوعی مسئول موزیلا که در ماه مارس اعلام شد، یک برنامه انکوباتور جدید بود که برای ترویج راه‌حل‌های هوش مصنوعی طراحی شده بود که به جای شرکت‌های بزرگ حریص یا افراد فوق ثروتمند دردسرساز، به کل جامعه خدمت می‌کرد. بنیاد ایالات متحده برنامه ریزی کرد تا فرصت های تجاری بادوام هوش مصنوعی را تحریک کند، در حالی که پاسخی به کسانی که فکر می کنند این فناوری مخرب جدید آخرالزمان، هرج و مرج و بیکاری گسترده در سراسر جهان را در سال های آینده به ارمغان خواهد آورد.

موزیلا پس از “مشاهده دقیق” توسط هیئت داوران خود – دانشگاهیان، توسعه دهندگان، کارآفرینان هوش مصنوعی – هوش مصنوعی Sanative را با جایزه 50000 دلاری به عنوان برنده برتر خود انتخاب کرد. این شرکت در حال توسعه یک راه‌حل “ضد واترمارک” است که برای محافظت از تصاویر و آثار هنری اصلی در برابر (سو) استفاده به عنوان داده‌های آموزشی برای مدل‌های انتشار و الگوریتم‌های هوش مصنوعی مولد طراحی شده است.

بخونید:  انویدیا فناوری هوش مصنوعی درون بازی خود را نشان می دهد که امکان مکالمه گفتاری با NPCها را فراهم می کند

این شرکت می‌گوید که «ابزارهای هوش مصنوعی متخاصم» Sanative به عنوان محافظی در برابر بهره‌برداری توسط برنامه‌های هوش مصنوعی عمل می‌کند و اولین محصول آن فناوری است که برای اعمال «مقدار کمی نویز بصری» بر روی تصاویر آپلود شده در اینترنت طراحی شده است. نویز باید تاثیر بصری حداقلی (یا حتی نامرئی) روی تصاویر فوق‌الذکر داشته باشد، در حالی که باید الگوریتم‌های یادگیری ماشین را گیج کند که نتایج “تحریف” ایجاد می‌کند.

موزیلا اکنون برندگان جایزه Responsible AI Challenge خود را اعلام کرده است، سه پروژه که «نبوغ، نوآوری و مهارت» را در توسعه برنامه‌های کاربردی و راه‌حل‌های (تجاری) هوش مصنوعی انسان محور و قابل اعتماد نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد این بنیاد هفته‌ها را صرف بررسی «صدها» فناوری مصرف‌کننده و پیشنهادهای مولد هوش مصنوعی کرد و «سازندگان» و کارآفرینان از سراسر جهان را که بر ایجاد محصولات بهتر و شرکت‌های مسئولیت‌پذیرتر متمرکز بودند گرد هم آورد.

برنده جایزه دوم چالش هوش مصنوعی مسئول موزیلا Kwanele Chat Bot (30000 دلار) بود، یک فناوری طراحی شده برای محافظت از زنان در جوامع خشن با ارائه دسترسی سریع به کمک و اطمینان از جمع آوری “شواهد قابل قبول”. در نهایت، جایزه سوم (20000 دلار) به Nolano تعلق گرفت، یک مدل زبان تازه آموزش دیده که از پردازش زبان طبیعی برای اجرای LLM در ماشین‌های محلی (آفلاین) مانند لپ‌تاپ یا گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کند.